Atla

Hizmet Tespit Davası Nasıl Açılır


Hizmet Tespit Davası Nasıl Açılır

Hizmet Tespit Davası Nasıl Açılır

Hizmet Tespit Davası Nasıl Açılır

Hizmet Tespit Davası ve Bilinmesi Gereken Bütün Hususları: Hizmet Tespit Davası Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti kapsamında değerlendirmeye alarak birkaç cümle ile davayı tanımlamadan şunu söylemek gerekirse ülkemizde ne yazık ki işverenler İş ve Sosyal Güvenlik hukukunun ön gördüğü kurallara uymadan hareket etmektedirler. Bunlardan bir tanesi de işverenin işçiye sigorta yapma ve sigorta primlerini ödeme yükümlülüğüdür fakat bazı işverenler işçilerine sigorta yapmamaktadırlar.

Kanun koyucu ana teması işçiyi koruma olan bu hukuk dalında yine işçinin lehine hareket eden sigortasız çalışan işçilerin mağdur olmaması için birtakım şartlar altında mağduriyetlerini gidermek için kanuni yollar açmışlardır. İşte o kanuni yollardan biri de hizmet tespit davasıdır.

Hizmet tespit davası sigortası yapılmayan işçilerin sigortasız geçen günlerini, sürelerini sigortalı hale getirmek ve mağduriyetlerini gidermek amacıyla davalara hizmet tespit davası denir.

Hizmet tespit davası, belli bir süre işyerinde çalışan işçilerin işveren tarafından çalıştıkları süre içinde sigorta primlerinin yatırılmaması nedeni ile açılan davadır. Ssk hizmet tespit davası açmak isteyen işçiler hizmet tespit davası dilekçesi hazırlayarak İş Mahkemelerine başvurmalıdırlar. Dilekçe için bir hizmet tespit davası dilekçe örneği incelenebilir.

Hizmet Tespit Davasında Görevli ve Yetkili Mahkemeler Hangileridir?

Hizmet tespit davası yetki Görevli ve yetkili iş mahkemelerinde bu dava açılmaktadır. Lakin İş Mahkemesinin bulunmadığı yerlerde Asliye Hukuk Mahkemeleri aracılığı ile dava açılmaktadır.

 

hizmet tespit davaları

Hizmet Tespit Davasını Açmak İsteyen İşçinin Sahip Olması Gereken Şartlar Nelerdir?

Bu davanın açılmasının sebebi işçinin bir süre sigortasız çalışması ve sigortasız çalışma süresinin sigortalı hala dönüştürülmesini sağlamaktadır.

Bu yüzden ilk amaç sigortasız çalışılmalıdır.

Sigortasız çalışılması durumunun kuruma bildirilmemiş veya kurumun bu durumu saptamamış olması gerekir.

Kişinin sigortasız çalıştığını öğrenmesi anından itibaren 5 yıl içinde davayı açması gerekmektedir.

Hizmet Tespit Davalarında Davacı ve Davalı Taraflar Kimler Olmaktadır?

Davacı, Sigortasız çalışan işçinin kendisi, Sigortalı ölüm gerçekleşmişse eşi, çocuğu, anne-babasıdır. Davalı, İşveren, Sosyal Güvenlik Kurumu

Hizmet Tespit Davası Sonucunda Neler Olur?

Davacı kazanırsa primler gecikme zammı ile ödenirken idari para cezası kesilir işverenden. 

Hizmet Tespit Davası Zamanaşım Süresi - Hizmet Tespit Davası Nasıl Açılır 

Hizmet tespit davası zamanaşımı5 yıl olarak belirlenmiştir. İşçinin sigortasız çalıştığı yıldan itibaren 5 yıl süre ile bu davayı açma hakkı devam etmektedir. Hizmet tespiti husumet itirazı yapılabilen bir davadır.

Hizmet tespit davası ispat ile çok kolay sonuca varabilmektedir. Bu nedenle işçinin sigortasız olarak çalıştırıldığı dönemde çalıştığına dair bir kayıt ya da kanıtın elde bulunması işçinin lehine olacaktır.

hizmet tespit davası

Şahitler ve kayıtlara göre davanın seyri belirlenecektir. Eğer dava işçinin lehine sonuçlanırsa sosyal güvenlik kurumu işverenden geçmiş döneme ait primleri faizi ile birlikte ödemesini isteyecek ve işçinin bu döneminin tamamlanması sağlanacaktır.

Hizmet Tespit Davasında İspat, hizmet tespiti davaları kamu düzeniyle ilgili olup bu nedenle özel bir duyarlılıkla yürütülmesi gerekmektedir.

Bu tür davalarda öncelikle bordro tanıklarının, yani davacı ile aynı dönemlerde iş yerinde çalışmış ve işverenin resmi kayıtlara geçmiş şahısların tespit edilip beyanlarının alınması gerekmektedir.

Dönem bordrosu verilmemiş veya bordro tanığı bulunmaz ise yada bordro tanıklarının beyanları yeterli bulunmazsa o takdirde komşu iş yeri tanıklarının tespit edilip beyanlarının alınması gerekmektedir.

Hizmet Tespit davasında öncelik konusu dönemi kapsayacak şekilde Kurumdan dönem bordrolarını getirtmek, bordro tanıklarını resen tespit edip dinlemek, eğer dönem bordrosu verilmemiş veya bordro tanığı bulunamaz yada beyanları yeterli olmaz ise, komşu iş yeri tanıklarının fiili çalışmayı doğruladıkları dikkate alınarak sonucuna göre karar verilir.    

Hizmet Tespit Davası Nasıl Açılır konusunda diğer makalelerimizi okuyabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Hizmet Tespit Davası Nasıl Açılır - Yorum
    BALKİ CEYLAN -
    17 Ağustos 2016

    Hizmet Tespit Davası Nasıl Açılır Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

    Cevapla
Yorum Bırak