Hizmet Tespit Davası Nedir Yargıtay Kararları

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > İş Hukuku  > Hizmet Tespit Davası Nedir Yargıtay Kararları

Hizmet Tespit Davası Nedir Yargıtay Kararları

Hizmet Tespit Davası Nedir Yargıtay Kararları

Hizmet Tespit Davası Nedir Yargıtay Kararları

Hizmet tespit, yanında çalıştırılan işçinin Sosyal güvenlik kanununa göre, en az asgari ücret ödemesi, ve ödediği maaş nedeniyle sigortaya giriş yapılarak primlerinin yatırılması gerekmektedir.

Ne var ki zaman zaman çeşitli sebepler nedeniylesigorta bildirimi yapılmaması gereği işçi kayıt dışı görünmek zorunda kalmaktadır.Bu durumda da işçi sigorta kaydının olmaması nedeniyle, öncelikle emeklilik olmak kaydı ile sağlık haklarından ve diğer haklardan yararlanamamak zorunda kalacaktır. Yada en kötüsü bir iş kazası geçirmesi halinde yararlanması gereken haklardan yararlanamayacak ve tazminat haklarından da mahrum kalacaktır.

Hizmet ve sigorta kaydı olmayan bir işçinin iş kazası geçirmesi halinde, öncelikle İş kazasının tespiti gerekmektedir. İş kazasının sigortasız olduğu sebebiyle öncelikle tespiti yapılarak tazminat davası açılmaktadır.

Bir başka konu ise çalıştığı sürelerde sigorta primlerinin yatırılmaması gereken hizmet tespit davası açılmamaktadır.

Ayrıca gerçek ücreti yüksek olan bir işçinin sigorta primlerinin düşük gösterilmesi nedeniyle bunun içinde hizmet tespit davası açılmaktadır.

SORULAR

01 Haziran 2017 emekli oldum. Geriye dönük olarak çalışmış olduğum otellere sigortamın eksik ya da düşük yatmasından dolayı tespit davası açıp, emekli primlerimi tekrar hesaplatmak istiyorum.

İlk olarak öğrenmek istediğim şudur: ..ili dışından olmak üzere mesela sizin vasıtanızla dava açıp vekâletten siz davama bakabiliyor musunuz? ….’dan Avukat istemiyorum zira buradaki avukat arkadaşlar tecrübelerime istinaden işverenlere biraz daha yakın. Elimde ispat olabilecek bir çok belge mevcuttur.

bende bir dava surecine girmeye karar verdim .Lakin bu dava sureci ne kadar zaman sonra  sonuclaniyor acaba.

0 Yorum

Yorum Bırak