Atla

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararının Silinmesi


Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararının Silinmesi

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararının Silinmesi

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararının Silinmesi

On sekiz yaşından küçük bir kıza, internet üzerinden tehdit ile cinsel tacizde bulunan kişi, istismar suçu ile yargılanıyor. Mahkemenin yaptığı araştırmalara göre suç uygulanan kişi on sekiz yaşından küçük olduğu için dava cinsel şiddet suçu olarak değil cinsel istismar suçu olarak görüldü.

Küçük bir çocuğa internet üzerinden ulaşan ve elinde onun ayıp ve rezil edici resimleri olduğunu söyleyen adam küçük kıza internet zerinden ne isterse yapması gerektiğini söyledi. Elinde kıza ait resimlerin çok fazla olduğunu ve bu resimleri montajlayabileceğini söyleyerek korkutan zanlı bu durumdan yararlanmak istedi. Yaşı dolayısıyla korkan ve ne yapması gerektiğini bilmeyen küçük kız internet üzerinden adamla konuşmaya başladı.

Görüntülü konuşma yaptıkları sırada, adam elinde bulunan kötü ve açık resimleri internette, sosyal medyada paylaşmakla kızı tehdit etti. Eğer istediklerini yapmaz ise, elindeki resimleri ailesine göndereceğini söyleyerek korkuttuğu küçük kız ile görüntülü konuşmalar yapmaya başladı. Bu görüntülü konuşmalar esnasında kıza cinsel içerikli hareket yapmasını söyleyen adam dozajı arttırarak her konuşmada kızı psikolojik taciz ve cinsel olarak küçük düşürücü hareketler yapmaya zorladı. Görüntülü konuşma yaptıkları esnada mağdur olan küçük kızdan elbiselerini çıkartmasını isteyen zanlı çocuk istismarı suçu ile yargılanacak.

 Mahkeme Durumu Tüm Yönleriyle Ele Aldı!

Mahkemece araştırılan olayda, her hangi fiili bir taciz veya cinsel şiddet bulunmadığı ortaya çıktı. Suçlu kişinin ve mağdur kişinin sadece internet üzerinden konuştuğu ve suçlu kişinin mağduru görüntülü arama sırasında taciz ettiği ortaya çıktı. Elinde bulunduğunu iddia ettiği resimler ile zorla küçük kıza istediği her türlü hareketi yapmaya zorlayan zanlı mahkemede cinsel şiddet ve taciz davası ile yargılanmaya başladı.

Davanın temyizinde mağdurenin yaşının on sekizden küçük olması sebebi ile yargılamanın cinsel şiddet ve tacizden ziyade cinsel istismar olduğuna karar verildi.

Cinsel taciz ve cinsel şiddet davası olarak başlayan dava, kişinin vücut dokunmazlığı ihlali taşıması gerekliliği sebebi ve hükmü gerekçesi ile ve zanlının her hangi bir temasının bulunmaması sebebi ile sadece cinsel istismar davasına dönüştü.

SIKÇA SORULAN SORULAR

ÖZET: Ertelenmiş olan hükmün esasen vaki olmamış sayıldığı tarih esas alınarak mevzuat hükümleri gereği silinme şartları gerçekleşmiş bulunmasına rağmen; kayda esas mahkumiyetle ilgili olarak yapılan uyarlama yargılaması neticesinde hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesi sonucu, sanık hakkında herhangi bir sicil kaydı bulunmaması gerekirken, adli sicil kaydı oluşacak ve şahsın aleyhine sonuç doğuracak şekilde karar verilmesinde, isabet görülmediğinden hükmün bozulması gerekmiştir.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararının Silinmesi - Yorum
  NACİYE BULAM -
  26 Eylül 2016

  Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararının Silinmesi Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

  Cevapla
 • Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararının Silinmesi - Yorum
  Keteci -
  13 Aralık 2016

  Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararının Silinmesi Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

  Cevapla
Yorum Bırak