Atla

Hürriyetten Yoksun Bırakma Yargıtay Kararları


Hürriyetten Yoksun Bırakma Yargıtay Kararları

Hürriyetten Yoksun Bırakma Yargıtay Kararları

Hürriyetten Yoksun Bırakma Yargıtay Kararları

Mağdurun; sanıkların araç içerisine kendisini darp ettikleri yönünde beyanda bulunmasına rağmen dosya içerisinde alınan bir darp-cebir raporu bulunmadığı ve olaydan sonra mağduru serbest bıraktıkları dikkate alındığında,

Sanıklar hakkında etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanıp uygulanmayacağının tartışmasız bırakılması yasaya aykırı olup hükmün bozulması gerekir.

HÜRRİYETİNDEN YOKSUN KILMA, BANKA KARTLARININ KULLANILMASI, SANTAJ

....ilçesinde bir köyde komşusu ile tartışan köylü intikam almak için komşunun tarlasındaki ağaçları kökünden sökerek zarar verdi. Bunun üzerine mahkemeye başvuran köylü, komşusunu şikayette bulundu. Şikayet üzerine ağaçlara zarar veren komşu 1 yıl ile 4 yıl arası hapis istemi ile yargılandı.

            İki komşu arasında çıkan tartışma hapiste sonlandı. Tokat'ta bir köyde yaşayan iki komşu arasında tatsızlık yaşandı. Duruma hırslanan köylü, komşusunun tarlasına giderek ağaçları köklerinde söktü. Bunun üzerine tarla sahibi sökülen ağaçların fotoğrafını çekerek adliyeye başvurdu. Erbaa 1. Asliye ceza mahkemesinde görülen duruşmada ağaçların kendisi tarafından sökülmediğini iddia eden köylü serbest kaldı. Beraatı kabullenmek istemeyen ve zarar gördüğünü iddia eden köylü tekrar temyiz mahkemesine başvurarak durumun daha detaylı incelenmesini talep etti.

 Mahkeme Temyiz Kararında Beraat Hükmünü Bozdu

           Temyize giden mahkeme de, ağaçlara verilen zarar CD ile kaydedilip detaylı incelemeye sunuldu. Suçu işleyen komşunun suçu sabit kılınması sebebi ile hapis cezası istemi ile yargılama başladı. Yaptığı eylemin nitelikli olarak ve isteyerek mala zarar verme olarak değerlendirilmesi ile mahkeme hapis cezasına çarptırılmasını uygun gördü. Türk Ceza Kanununda yer alan ve nitelikli olarak mala zarar verme suçu olarak geçen durum içerisine, dikili ağaç, fidan veya bağ çubuğu da aynı yasa kapsamında görüldü.

 Benzer Olay Konya'da da Gerçekleşti

           .....'da bir köyde komşunun çitleri koyunlarına zarar veriyor diye çitleri yıkan adam mahkemelik oldu. Mahkemedeki açıklamasında çitleri kendisinin değil, koyunların yıktığını iddia etti. Görgü şahitleri ve mahkemeye sunulan deliller ışığında yıkım işlemi gerçekleşirken koyunların adamın yanında olmadığı, bile isteye nitelikli olarak mala zarar verme eylemi içerisinde bulunduğu kararı çıktı.

Bu sebep ile Konya Alaşehir'de yaşayan koyun sahibi çoban çitlerin ve bahçe bağlarının yıkılmasında sorumlu tutuldu. Suçu sabit kılınan kişi hakkında 1 yıl ile 4 yıl arasında hapis istemi ile yargılama kararı çıktı. Fakat koyun sahibinin çitleri sökmek dışında bir eylemde bulunmadığı, mala zarar vermediği göz önüne alındığında hapis kararı bularak beraat etmesine karar verildi.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Hürriyetten Yoksun Bırakma Yargıtay Kararları - Yorum
    EVREN ACUN -
    17 Ağustos 2016

    Hürriyetten Yoksun Bırakma Yargıtay Kararları Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

    Cevapla
Yorum Bırak