İcra Dosyası Ne Zaman Düşer Kapanır? | Ankara Avukat

Ankara Avukat

İcra Dosyası Ne Zaman Düşer Kapanır?

İcra Dosyası Ne Zaman Düşer? Kapanır?

İcra Dosyası Ne Zaman Düşer Kapanır? İcra dosyasının kapanması borçların ödenmesi ya da verilen sözlerin tutulmasıyla gerçekleşebilir.

Alacaklı olan kişi, borçlu olan kişiden borcunu talep edemezse bu noktada avukat aracılığı ile icra takibine başvurabilir.

İcra Dosyası Ne Zaman Düşer Kapanır?

İcra takibi sırasında alacaklı olan kişilerde başvuru harcı ve peşin harç ücretleri alınır. Takibin başlatılmasından sonra ise şayet avukat ile çalışılıyorsa, bu ücretlere vekalet suret harcı da eklenmektedir. Borçlu olan kişiler:

 • Faiz,
 • Masraf,
 • Vekalet ücreti,
 • Harçları da ödemekle yükümlüdür.

İcra Dosyası Ne Zaman Düşer Kapanır sorusu da hangi aşamada borcun kapandığına bağlı olarak ve tahsil oranlarına göre belirlenmektedir.

Borcunu ödemek ve dosyayı kapatmak isteyen kişilerin icra müdürlüğüne gitmesi ve borçlu olduğu dosya ile ilgili kapak hesabı yapması gerekmektedir.

İcra Dosyası Ne Zaman Düşer ve Düştüğünü Nasıl Öğrenebiliriz?

İcra dosyaları zaman aşımı 2019 kapsamında icra dosyası aktif olarak açık olsa dahi, araç hacizleri bir sene, gayrimenkul hacizleri ise 2 sene boyunca satılmaz ise hacizler düşer. Yargıtay kararlarına göre ise haciz isteme hakkı, ödeme emri tebliğ tarihinden itibaren bir sene geçtiğinde düşer.

İcra dosyasının kapanması için alacaklının avukatı ile görüşerek çözüme ulaştırılması sağlanabilir.

Borcun tamamen ödenmesi durumunda alacaklı olan kişinin avukatı ya da alacaklının kendisi borcun haricen tahsil edildiğine dair dilekçe yazabilir ve dosyanın kapatılması için talebini icra müdürlüklerine verebilir.

Kapanan İcra Dosyası Tekrar Açılır mı?

İcra dosyası kapatma harcı 2019 icranın durumuna göre belirlenir. Faiz ve borçlunun ödemesi gereken diğer ücretlere göre haciz için ödenecek miktar belirlenmektedir. Mevcut olan icra dosyalarının kapatılabilmesi için icra takibi adına başvurulan icra dairesine gidilmeli ve dosyanın kapak hesabının yapılması gerekir.

Kapak hesabının yaptırılmasının ardından aynı gün içerisinde kapak hesabı sonuçları belirtilmelidir. Ardından icra dairesinin banka hesabına bu ücret yatırılmalıdır.

Kapak hesabındaki borcun ödenmesi durumunda, borcun tahsiline ve dosyanın kapandığına dair yazı icra müdürlüklerinden alınır. Bu durumda icra dosyası kapanmaktadır. E- devlet üzerinden de icra dosyasının kapandığı görülür.

İcra Dosyası Ne Zaman Düşer? – İstinaf Kararları

ÖZET: Alacaklı icra müdürlüğünde icra takip işlemlerinin zamanaşımını önlenmesi için icra takibinin devamı olan işlemleri yapmaması.İİK.nun … maddesi uyarınca alacaklının icra müdürlüğünde ki devam eden işlemlerin masraflarını peşin olarak yatırması zorunludur.

İcra dosyasında İtiraza konu edilen icra dosyasında ödeme emri karşı tarafa tebliğ edilmesi talebinde bulunmuş,  tebligat masrafını vermemiş olduğundan bu talep ve bu talebin kabul edilmesi zamanaşımını kesmez.

Ancak  İcra takip tarihinden başlayarak,  ödeme emrinin tebliğine kadar 3 yıl geçmiş ise, bu 3 yıllık zaman diliminde zamanaşımını kesen işlem yapılmadığından zamanaşımı itirazının kabulüne ilişkin ilk derece mahkemesi hükmü hukuka uygundur.

67.098 Görüntülenme

SORULAR

 1. İcra Soru dedi ki:

  Merhaba ;

  İcra dairesinde bir dosyam var fakat ben bunun borcunu varlık şirketine ödedim ve kapattım onların dediğine göre inisiyatif göstererek kendilerinin de kapatacaklarını söylediler ama kapatmadılar tekrar aradığımda bir yıl sonra dosyanın düşeceğini söylediler fakat bir sene 2 ay oldu halen daha kapanmadı illa harcınımı ödemem gerekiyor.

  Teşekkürler.

 2. Ali Ay dedi ki:

  Adima acilan davada annemle beraber saniktik. Annem vefat etti dosya durumum ne olur. Düşer mi?

 3. Ali dedi ki:

  Telefon Faturasına 1038tl borcumuz var hat borcu gecikme faizi avukat parası icralık olmuş durumda yız işim gücüm yok.Ödeyemiyor 4 ay 2014 de takipsizlik kararı verilmiş zaman aşımı varmıdır borcu ödeyemem hapse girermiyim.

 4. Mustafa ay dedi ki:

  2011 de açılmış bir icra dosyam vardı 2012 de kapatıldı ve 2019 5 ayında tekrar karşıma cıktı bu konu ile alakalı ne yapabilirim

 5. Sinem Ay dedi ki:

  Mrb ben 2016 yılında trafik kazası geçirdim ve kaşımda iz kaldı beni bi sigortadan aradılar ve bu izden dolayı tazminat alabileceğimi söylediler beni kurula sokacaklarını ordan gelen kaşımdaki izin kalıcılık oranına göre para alabileceğimi söylediler avukatlarına vekalet verdim ve işlem başlattıklarını söylediler. Dolandırıcılık olduğunu düşünerek ikinci sigortaya vekalet verdim diğerinden alıp ve bu verdiğim sigorta beni gerçekçi bir şekilde muayene ettirip paramı verdiler şimdi bana ilk sigorta ilamsız icra takibi açmış ben bunu diğer sigortaya söyledim bişey olmaz dediler ve avukat itiraz etti şimdi benim ne yapmam gerekiyor

 6. Sadık.K dedi ki:

  Slm bankaya borcum vardı avukatlık oldu ve borcumu ödedim ve avukattan borcu yok yazısı aldım bu yazıyı evrakı ne yapmalıyım ve e devleten dosya açık görünüyor ne yapmalıyım tskr

 7. Enver Güçlü dedi ki:

  Merhaba 2013 te acılan ıcra takıbım var ancak maasıma hacız geldı 1 sene kesıldi işten ayrıldım halen acık gozukuyor 6 sene gecti ne zaman duser

 8. İsmet.S. dedi ki:

  Icra dosyam borcumu ödedim ama kapamasını yapmadım e devlet te dosyam gözükmüyor.

 9. Bilge Z. dedi ki:

  İcra dosyam var ödeme gücüm yok sürekli faiz işlemekte zamanaşımına uğrar mı zamanaşımı süresi ne kadardır

 10. Kadir Şeker dedi ki:

  İcra dosyam var. 2016 yılında ,,,, borçca itiraz ettim. Süreç durdu 4 yıl oldu. İtirazın Red davası açmadılar. Dosyam düşmüdür. Bundan sonra ne olur

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

 • Facebook
 • Twitter
 • Instagram
Telefon WhatsApp