Atla

İcra Hukuku Avukatları Ankara


İcra Hukuku Avukatları Ankara

İcra Hukuku Avukatları Ankara

İcra Hukuku Avukatları Ve Danışmanlık Konuları

İcra takibi nedir?

             Kendisine borcu bulunan kişiden alacağını gönül rızası ile alamadığından yasal işleme başvurarak evrak ve belgelerin sunumuyla hakkı olanı talep etmedir.

Kişi davalının hakkını mahkeme tebliğinden sonra ödememekte ısrarcı ise ikinci bir uyarıdan sonra mal varlığına icra ile el konulur ve karşı tarafın zararı bu yöntem ile karşılanır. Bunun için öncelikle icra müdürlüğüne başvurularak işlem başlatılması gereklidir.

Haciz ile sıkça benzer anlamda kullanılmasına rağmen haciz, icranın bir parçasıdır. Haciz icra müdürlüğünce alacaklının haklarının borçludan alınmasıdır.

İcra takibi nasıl başlatılır?

 İcra takibi alacaklının icra müdürlüğüne başvurması ile başlatılmaktadır. Müdürlüğüne görevlendireceğiniz avukatınız aracılığıyla ya da benzerlerine uygun hazırladığınız icra takibi dilekçesi ile başvurmanız mümkündür.

İcra takibi nasıl yapılır?

İcra takibi alacaklının başvurusunun ardından icra müdürlüğünce icra iflas kanunu çerçevesinde yapılmaktadır. Mahkeme tarafından zararın bedeli belirlenir ve bundan sonrasıyla icra memurları ilgilenerek haciz işlemini başlatacaklardır.

İcra takibi için bir icra avukatı ile görüşebilir ve destek alabilirsiniz. Böylece işlemler daha hızlı ve kolay gerçekleşecektir.

Avukatınız davanın seyri esnasında oluşabilecek sorunları engelleyerek davanın daha sağlıklı ilerlemesine ve sizin vakit ayırmanıza gerek kalmadan yalnızca vekâlet vererek zaman kaybınızın engeline fayda sağlayacaktır. İcra takibi sorgulama icra müdürlüğünden yaptırılabilmektedir.

İcra sorgulamanın internet üzerinden de yapılması artık mümkündür.. Eğer hakkınızda asılsız bir icra takibi var ise buna itiraz edebilirsiniz. Ve karşı dava açarak hakkınızda açılmış olan icra takibi kaldırabilirsiniz.

İcra takibine itiraz için menfi tespit davası açabilirsiniz. Böylece kişiye borcunuz olmadığını kanıtlayabilirsiniz. İcra Davası sonucunda, borcunuzun olmadığı ispatlanır ise hakkınızda verilen karar ile üzerinizde bulunan icra takibi kaldırılır. Ancak menfi tespit davası açılması için vakit geçirmemek gereklidir.

İcra Menfi tespit Avukat Ve Danışmanlık 

Menfi tespit davası borcu bulunmadığı halde kendisine borcu olduğu yönünde icra takibi başlatılan ya da başlatılacak olan kişinin, borcu bulunmadığını kanıtlamak üzere açtığı davadır.

Menfi tespit davasında görevli mahkeme davanın açıldığı yere göre değişmekle birlikte genel olarak Asliye Hukuk Mahkemesi ya da Sulh Hukuk Mahkemelerinde açılmaktadır.

Hakkınızda açılan icra takibi davasının ardından tarafınıza haciz ihbarnamesi gönderilecektir. Bu ihbarnameye kayıtsız kalmanız halinde tarafınıza ikinci bir ihbarname iletilecektir.

Menfi tespit davası açma süresi yapılan ikinci haciz ihbarnamesinden sonra 15 gündür. Bu sürenin içinde, dava açılmaz ise davacının hakkı düşer.

İcra takibinden sonra açılan menfi tespit davası sonrasında dava sonuçlanana kadar davacının üzerindeki icra takibi durdurulur.

Menfi tespit davası açmak üzere yazılacak dilekçe için, bir menfi tespit davası dilekçe örneği incelenmelidir. Bu örneğe uygun olarak tarafınızca uyarlanmış bir dilekçe ile adliyeye başvuracağınız gibi tarafınızca görevlendirilmiş bir avukatta dava açılımı ve seyriyle ilgilenebilir.

Menfi tespit davasında harç ise dava sırasında söz konusu olan değere göre farklılık gösterecektir. Menfi tespit davası zamanaşımı bulunmamaktadır. 2 yılı geçmiş olsa daha dava açabilirsiniz. Eğer dava tamamlanıp sonrasında icra ve tahsilat yapıldıysa dahi istirdat davası açma hakkına sahip olacaksınızdır.

İstirdat davası ise kesinleşmiş icra takibi sonrasında olmayan bir borcu ödemek zorunda kalan kişilerin, ödedikleri miktarı geri almak üzere başvurabilecekleri davadır. İstirdat davalarına ise asliye hukuk mahkemelerinde başvurulmaktadır.

İcra mahkemesinin takibi de tıpkı menfi davaları gibi icra dairesine bağlı yürütülür. Avukat aracılığıyla açılabilecek bir dava olduğu gibi kendinizde bir dilekçeyle başvurabilirsiniz. Ancak borçlu olmadığı halde kendi isteği ile bir şeyler veren kimse bu açamaz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

İcra avukat ve danışmanlık

Borçlunun alacaklıya ödemekle ya da alacaklı için yerine getirmekle, yapmakla yükümlü bulunduğu bir şeyi ödememesi, yapmaması durumunda, alacaklının başvurduğu adli yönteme icra denir. İcra avukatları, icra ve iflas davalarında uzmanlaşan avukatlardır. 

İcra hukuğu avukatları Ankara ve tüm Türkiye’deki adilyelerde alacaklı ve borçluların haklarını savunur. Alacaklının olduğu gibi borçlunun da bir takım hukuki hakları vardır.

İcra avukatına soru sormak ve oldukça karmaşık olan bu hukuki süreç hakkında doğru bilgiye sahip olmak isteyenler icra avukatı danışma hizmeti almak durumundadırlar.

En doğru hizmeti alabilmek için araştırma yapan bireyler, “icra avukatı arıyorum” şeklinde internette yaptıkları aramalardaicra davalarına bakan avukat bilgilerine ulaşabiliyor. 

İcra davası açmadan önce icra ceza avukatı ile görüşerek,icra davası açma masrafı ve icra davalari ne kadar sürerkonusunda detaylı bilgi alabilirler.

İcra davası açılınca ne olur?

Alacağını alamayan bir alacaklı icra davasını ilamlı ve ilamsız takip olmak üzere iki farklı şekilde açabilir. 

İlamlı icra takibinde, mahkemeden bir ilam alınırken; ilamsız icra takibinde ise, alacaklı herhangi bir mahkeme ilamına ihtiyaç duymaz. İlamsız icra takibinde bulunan alacaklı doğrudan yetkili icra dairesine başvurarak borçlu için ödeme emri çıkarttırır. 

İcra davalari ne zaman düşer?

Borçlar Kanunu kapsamında icra takibinin zaman aşımı 10 yıldır. Ancak bazı özel durumlarda bu süre 20 yıla kadar çıkabiliyor.

ÖZET: Asıl dava, faturaya dayalı alacağın tahsili amacıyla başlatılan icra takibine itirazın iptaline ilişkin olup; karşı dava, davalı tarafından satın alınan mobilyaların ayıplı olduğu iddiasına dayalı maddi ve manevi tazminat istemine ilişkindir.

Bu durumda taraflar arasındaki uyuşmazlığın ayıplı ürün satışı ve ürün bedeline ilişkin olduğu gözetilerek mahkemece öncelikle görev hususunda bir karar verilmesi gerekirken, mahkemenin görevli olup olmadığı değerlendirilmeksizin yetkisizlik kararı verilmesi doğru olmamış bozmayı gerektirmiştir.

ÖZET: Davacının başlattığı icra takibinin tarihine göre davacı lehine % 40 icra inkar tazminatına hükmedilmesi gerektiği ancak davacının talebinin %20 oranında icra inkar tazminatı olduğu,

Davacı Kurum talebi dikkate alınarak, hak etmediği aylıkların her ay kendisine ödenen borçlunun herhangi bir hesaplamaya gerek olmaksızın yalnız başına borç miktarını bilebilecek durumda olması karşısında;

Borçlunun icra inkar tazminatı ile sorumlu tutulmasına karar verilmesi gerekirken, yanılgılı değerlendirme sonucu yazılı şekilde icra inkar tazminatına yönelik istemin reddine karar verilmiş olması, usul ve yasaya aykırı olup, bozma nedenidir.

Ne var ki; bu aykırılıkların giderilmesi yeniden yargılama yapılmasını gerektirmediğinden hükmün düzeltilerek onanması gerekir.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • İcra Hukuku Avukatları Ankara - Yorum
    BARAN PUSTU -
    28 Ağustos 2016

    Merhabalar esim telefon borcu yuzunden icralik oldu 85 model dogan arabamiza bu borc yuzunden haciz kondu . toplam borc yaklasik 3000 lira civari odemek istiyorum fakat hicbir sekilde indirimde yapmiyorlar.taksitte avukat araba hacizlik oldugu icin taksit yapamayiz diyor size sormak istedigim 2 soru var: 1- gercekten taksit yada pesin odemede indirim gibi birsey soz konusu degilmi 2- eger bu borcu odeyemezsem dosyamiz zaman asimina ugrar haciz dusermi Yardimci olursaniz cok sevinirim iyi calismalar.dilerim

    Cevapla
Yorum Bırak