Atla

İdare Mahkemesine Nasıl Dava Açılır


İdare Mahkemesine Nasıl Dava Açılır

İdare Mahkemesine Nasıl Dava Açılır

İdare Mahkemesine Nasıl Dava Açılır

A. İDARE MAHKEMESİ DAVALARI B. İDARE MAHKEMESİNE DAVA NASIL AÇILIR İdari dava türleri şunlardır: a) İdari işlemler hakkında yetki, şekil, sebep, konu ve maksat yönlerinden biri ile hukuka aykırı olduklarından dolayı iptalleri için menfaatleri ihlal edilenler tarafından açılan iptal davaları, b) İdari eylem ve işlemlerden dolayı  kişisel hakları doğrudan muhtel olanlar tarafından açılan tam yargı davaları, c) Tahkim yolu öngörülen imtiyaz şartlaşma ve sözleşmelerinden doğan uyuşmazlıklar hariç, kamu hizmetlerinden birinin yürütülmesi için yapılan her türlü idari sözleşmelerden dolayı taraflar arasında çıkan uyuşmazlıklara ilişkin davalar. 2. İdari yargı yetkisi, idari eylem ve işlemlerin hukuka uygunluğunun denetimi ile sınırlıdır. İdari mahkemeler; yerindelik denetimi yapamazlar, yürütme görevinin kanunlarda gösterilen şekil ve esaslara uygun olarak yerine getirilmesini kısıtlayacak, idari eylem ve işlem niteliğinde veya idarenin takdir yetkisini kaldıracak biçimde yargı kararı veremezler. 3. Cumhurbaşkanının doğrudan doğruya yaptığı işlemler idari yargı denetimi dışındadır.

Dava Dilekçesi - İdare Mahkemesine Nasıl Dava Açılır

İdari davalar, Danıştay, idare mahkemesi ve vergi mahkemesi başkanlıklarına hitaben yazılmış imzalı dilekçelerle açılır. Dilekçelerde; Tarafların ve varsa vekillerinin veya temsilcilerinin ad ve soyadları veya unvanları ve adresleri ile gerçek kişilere ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, Davanın konu ve sebepleri ile dayandığı deliller, Davaya konu olan idari işlemin yazılı bildirim tarihi,  Vergi, resim, harç, benzeri mali yükümler ve bunların zam ve cezalarına ilişkin davalarla tam yargı davalarında uyuşmazlık konusu miktar,  Vergi davalarında davanın ilgili bulunduğu verginin veya vergi cezasının nevi ve yılı, tebliğ edilen ihbarnamenin tarihi ve numarası ve varsa mükellef hesap numarası, Gösterilir. İdare Mahkemesine Nasıl Dava Açılır konusu ile bağlantılı olacağından tazminat avukatı ve davası hakkında ki makaleyi okuyabilirsiniz.  
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • CUMHUR AÇIL -
  5 Ağustos 2016

  Bizim yaşamımız doğruyu söylemektir: Geciken adalet adaletsizliktir. ( William Penn)

  Cevapla
 • ALPARSLAN AKAN -
  5 Ağustos 2016

  Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Davanın yetkili mahkemesi neresidir.. Saygılarımla.

  Cevapla
 • ÖZLEM ORHUN -
  5 Ağustos 2016

  Küçük insanlar adalet olmadan cesaret sahibi olunca haydut olurlar.

  Cevapla
 • BERKAY DÖNER -
  14 Ağustos 2016

  iyi günler kolay gelsin. İdare Mahkemesine Nasıl Dava Açılır hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

  Cevapla
 • SALİH TOZUN -
  10 Eylül 2016

  İdare Mahkemesine Nasıl Dava Açılır Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevapla
 • CELAL BİRİ -
  14 Eylül 2016

  İdare Mahkemesine Nasıl Dava Açılır Sayın İlkay hukuk bürosu, bu davayı açmayı düşünüyorum..

  Cevapla
Yorum Bırak