Atla

İflasın Ertelenmesi


İflasın Ertelenmesi

İflasın Ertelenmesi

İflasın Ertelenmesi

Büyük, orta, küçük ölçekli şirketlerin bazı mali kayıplardan ötürü yaşadıkları iflas süresinde şirketin kapatılmaması dahilinde şirket hak sahibinin Asliye ticaret mahkemesine başvurusu ile olmaktadır. Kişinin iflas sonrası bir yıl ara ile mahkemeye sunacağı şirketi düzelte bilme stratejisi ile kişinin iflas durumu sonrası bir süreliğine mal kaybı engellenebilinir. Kişi alacakların mali miktarlarını ödeyemediği ve bu durumu kısa sürede toparlayarak ödeyeceği beyanı yapmak için bu duruma başvurabilir. Bu mahkemenin açılması ve iflas eden kişinin bu durumda haklı görünebilmesi için bazı şartlar sunulmaktadır. Bu şartlardan bazıları ise;

 • Öncelikle kişinin iflas sonrası sunmuş olduğu yeni maddi bilançoyu yükseltme projesi oldukça önem teşkil eder.
 • Kişi iflas sonrası kişinin alacaklılarının durumlarının iyi olması ve bu durumu idare edebilecek seviyede olmaları
 • Borç miktarının ne denli büyük miktarda olması

Gibi nedenler ile dava açılması uygun görülmektedir. Dava sırasında asliye ticaret mahkemesi davayı ele alacaktır. Dava sonucunda hakim kararı olumlu yönde sunduğu zaman iflas eden kişi hakkında hiçbir işlem yapılmaz ve kişi bu süreç içinde sunmuş olduğu proje ile tekrardan toparlanması beklenir. Daha önce alınmış olan haciz kararı durdurulur ve sonrasında da kişi hakkında işlemler rafa kaldırılır. Bu süreç kişi için bir yıl geçerli olan bir süreç olmaktadır. Eğer ki kişi bir yıl içinde hakkında olan borçlarını ödeyebilecek seviyede ise yada bu süreç içinde ödemeye başlamış ise o zaman iflas ve haciz işlemi tamamen kaldırılmaktadır. Eğer ki kişi bir yıl içinde daha önce mahkemeye sunmuş olduğu projeyi yaşatamamış ve bu proje ile mali durumunu düzene koyamamış ise o zaman kişi adına var olan tüm mallara el kanarak haciz ve alacaklılara her kesin payına göre ödenmesi gereken miktar belirlenerek ödeme yapılacaktır. Bu bir yıllık bekleme sürecinde mahkeme iş yerindeki iş durumların kontrolü için atamış olduğu kayyım ile her üç ayda bir şirket hakkında beyanname vermesini ister ve kayyım her 3 ayda bir mahkemeye bildirimler yapmaktadır. İflasın Ertelenmesi, Borçlu ile alacaklı yetkili icra dairesini yazılı anlaşma ile tayin etmişlerse, o yerin icra dairesi dahi iflas takibi için yetkili sayılır. Şu kadar ki, iflas davaları için yetki sözleşmesi yapılamaz ve iflas davası mutlaka borçlunun muamele merkezinin bulunduğu yer ticaret mahkemesinde açılır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İflasın Ertelenmesi - Yorum
  MELİSA AKGÜL -
  12 Ekim 2016

  İflasın Ertelenmesi Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

  Cevapla
 • İflasın Ertelenmesi - Yorum
  OĞUZ CAYMAZ -
  21 Ekim 2016

  İflasın Ertelenmesi Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

  Cevapla
 • İflasın Ertelenmesi - Yorum
  MAHDİ DOĞUŞ -
  22 Ekim 2016

  İflasın Ertelenmesi davasının sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

  Cevapla
Yorum Bırak