İngiltere Boşanma Kararının Türkiye’de Tanınması

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Tanıma ve Tenfiz  > İngiltere Boşanma Kararının Türkiye’de Tanınması

İngiltere Boşanma Kararının Türkiye’de Tanınması

İngiltere Boşanma Kararının Türkiye'de Tanınması

İngiltere Boşanma Kararının Türkiyede Tanınması

Türk vatandaşı olmalarına rağmen herhangi bir ülkede evlenerek Türk nüfus kayıtları içerisinde evli olarak gözüken kişiler boşanmaya karar verdiklerinde yurtdışında boşanma davası açarak boşanabilmektedirler.

Tanıma Tenfiz Davası Açmak için Neler Gerekir?

Boşanma davaları yurtdışında açıldığında ve karara bağlandığında bu mahkemeden çıkan kararın sadece mahkemenin gerçekleştiği ülkede geçerli olması mümkün olmaktadır. Bu mahkemeden çıkan karar Türk Kanunları içerisinde geçerli sayılmamaktadır.

Türk nüfus kayıtlarında kişilerin tekrar bekar statülerini kazanmaları için mutlaka Türkiye mahkemeleri içinde tanıma ve tenfiz davaları açarak yurtdışında çıkmış olan kararların geçerli olmasını sağlamaları gerekmektedir.

Tanıma Tenfiz Davası Nerede Nasıl Açılır?

Tanıma ve tenfiz davalarının açılması gerektiği zaman kişilerin yurtdışında yaşadıkları hesaba katılarak kişilerin en kolay şekilde boşanmalarının tanınmasını sağlamak adına pek çok kolaylık sağlanmıştır.

Kişilerin tanıma tenfiz davası açabilmek için öncelikle yurtdışında açmış oldukları boşanma davalarının karara bağlanmış olması gerekir. Bu çıkan kararın ardından kişiler en kısa sürede tekrar bekar olduklarını bildirmek için tanıma ve tenfiz davasını Türkiye’de ikametlerinin bulunduğu yerdeki aile mahkemelerine açmalıdırlar.

Eğer ikametlerinin bulunduğu yerde herhangi bir aile mahkemesi bulunmuyorsa kişilerin asliye hukuk mahkemelerine başvurması gerekir.

Yurtdışında uzun süreden beri yaşayanlar başta olmak üzere zaman zaman bazı kişilerin Türkiye’de ikametlerinin bulunmaması da söz konusu olabiliyor. Bu tür durumlarda kişilerin İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde bulunan aile mahkemelerine başvurarak tanıma ve tenfiz davalarını açmaları gerekmektedir.

Telefon ile Bilgi alınacağı gibi Mutlaka e-mail adresimizle iletişim ve e-mail adreslerinizi bize bildirilmesi gerekmektedir. Çünkü tüm iletişim e-mail üzerinden yapılmaktadır.

İngiltere Boşanma Kararının Türkiyede Tanınması İçin Gerekli Belgeler

Türkiye’de tanıma veya tenfiz edilmesi nedeniyle avukatın vekaletname ile yetkili kılınması gerekmektedir. Bunun içinde sizin adınıza işlem dava açma  gibi yetkilerin olduğu özel vekaletname çıkarma işlemlerini konsolosluk aracılığı ile yapabilirsiniz.

Ayrıca Yurtdışı boşanma, vasiyet veya vasilik gibi konularda alınmış mahkeme kararının örneğin boşanma ise boşanma kararını veran mahkemeden aslı alınmalıdır. Alınan mahkeme kararı yani Boşanma kararı kesinleşmiş olması ve apostille (özel tasdikname) ile tastikli olması gerekmektedir.

Ayrıca alınan mahkeme kararı ya konsoloslukta yada avukat aracılığı ile noter huzurunda tercüme edilmesi gerekmektedir.

İngiltere Şehirleri ingilterede boşanma türkiyede tanıma davası, Bath · Birmingham · Bradford · Brighton ve Hove · Bristol · Cambridge · Canterbury.

Carlisle Şehri · Chelmsford  · Chester · Chichester · Coventry · Derby Şehri · Durham · Ely · Exeter · Gloucester · Hereford · Hull · Lancaster Şehri.

Leeds · Leicester · Lichfield · Lincoln · Liverpool · Londra Şehri · Manchester · Newcastle upon Tyne · Norwich · Nottingham · Oxford.

Peterborough · Plymouth · Portsmouth · Preston Şehri · Ripon · St Albans · Salford · Salisbury · Sheffield · Southampton · Stoke-on-Trent.

Sunderland · Truro · Wakefield · Wells · Westminster · Winchester  · Wolverhampton · Worcester · York, tanıma ve tenfiz, ingiltere boşanma kararının türkiyede tanıma davası

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor