Atla

İnternet Suçları Nereye İhbar Şikayet Edilir


İnternet Suçları Nereye İhbar Şikayet Edilir

İnternet Suçları Nereye İhbar Şikayet Edilir

İnternet Suçları Nereye İhbar Şikayet Edilir

İnternet Üzerinden Dolandırıcılık Hakaret ve İftira Suçları, Davaları, Zamanaşımları İnternet üzerinden hakaret ve iftira davaları için belirli zamanaşımı ve uzlaşma süreleri mevcuttur. Görülen  ceza mahkemesinde dava sürecinde ayrı ayrı süreler bulunmaktadır. Avukat desteği alınması halinde davalarda karşı tarafın cezalandırılması ve zararın giderilmesi konusunda destek olacaktır. Şikayet C. Başsavcılığına yapılır. Şartların oluşması durumunda  iki taraf arasında uzlaşma sağlamak amacıyla uzlaştırmacı görevlendirilir. Eğer uzlaşma sağlanamaz ise şikayet nedeniyle dava boyutuna taşınır. Asliye ceza mahkemelerinin baktığı internet üzerinden hakaret ve iftira davaları açılmasında suç sonucunda bir zarar meydana gelinmesine bakılmaksızın fiilin işlenmesine bakılarak dava süreci ilerlemktedir. İftira ve hakaret suçları aniden meydana gelirken karşı tarafın onurunu zedeleyici ve kırıcı niteliktedir. Hukuka aykırı olarak gerçekleştirilen fiil gerçekte olmayan durumun varmış gibi gösterilmesi durumunda meydana gelir. Bunun için savcılığın mahkemenin bir aktiflik göstermesi ya da göstermemesi önemli olmaksızın iftira suçu yapılarak hukuka aykırı durum ortaya çıkar. Şekli suçların içerisinde yer alan internet üzerinden hakaret ve iftira suçları bir kamu makamına bildirilmesi sonrasında tamamlanır. Hukuka aykırı olan bu durum kamu makamları tarafından öğrenilmesi sonrasında cezai işleme geçilir.

 İnternet Üzerinden Dolandırıcılık Hakaret ve İftira Suçu Nedeniyle Şikayet İnternet üzerinden hakaret ve iftira suçları şikayet edilerek bu fiilin araştırılması, soruşturulması ve sonrasında ise çıkan sonuca uygun bir cezai yaptırım ile sonlanır. Soruşturma için savcılığa ek olarak polisten, jandarmadan ve ayrıca da kolluk güçlerinden ek destek alınabilir. Şikayet dışında özellikle iftira suçu için ihbar edilerek cezai işlem yaptırılabilir. Yapılmış olan bu suçlardan herhangi birisi gereken kamu idarelerine ihbar edilerek ve bu ihbar sözlü ya da dilekçe yoluyla gerçekleştirilebilir. Hakaret eyleminin yapılması sonucunda kişi manevi kayıp ile karşılaşmış ise bu fiili yapan kişiye tazminat davası açılabilir. Duruma göre hapis cezasına dönüşen iftira ve hakaret davaları da mevcuttur. Manevi Tazminat Haksız fiilden doğan sorumluluklar içerisinde yer alan internet üzerinden hakaret ve iftira suçları Borçlar Kanunu içerisinde düzenlenmiş olan bir konudur. Zarar gören tarafa zarar veren taraf bu durumu düzeltici hareket yapması gerekmektedir. Zenginleşme amacı ile kullanılamayacak olan bu tür davaların maksadı kişinin manevi yönden uğradığı zararı telafi etmektir. Uğranılan hakaret ya da iftira sonucunda eğer kişi maddi zarara uğramış ise bu durum için de telafi edici olan tazminat söz konusudur. Davalara hakkında avukat desteği alınmasını tavsiye ediyoruz. 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İnternet Suçları Nereye İhbar Şikayet Edilir - Yorum
  NURTEN COŞKUNER -
  17 Ağustos 2016

  İnternet Suçları Nereye İhbar Şikayet Edilir Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim...

  Cevapla
 • İnternet Suçları Nereye İhbar Şikayet Edilir - Yorum
  Sezanur -
  5 Şubat 2017

  iyi günler kolay gelsin. İnternet Suçları Nereye İhbar Şikayet Edilir hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

  Cevapla
 • İnternet Suçları Nereye İhbar Şikayet Edilir - Yorum
  selinkar -
  30 Temmuz 2017

  ona yakın profil kendi kimliğiyle face kurdum her seferinde kapandı aynı kişi tarafından face kullanma hakkımı elimden alıyor haksız yere kapanıyor bu kişinin binlerce profili var insanları rahatsız ediyor araştırılsın yönetimden rice ediyorum aklanmak istiyorum onlarin bilgi sayarlarını inceleyin dava açtık en kısa zamanda sonuclansın.selinkar

  Cevapla
Yorum Bırak