Atla

İş Kazalarında İş Güvenliği Uzmanının Sorumlulukları


İş Kazalarında İş Güvenliği Uzmanının Sorumlulukları

İş Kazalarında İş Güvenliği Uzmanının Sorumlulukları

İş Kazalarında İş Güvenliği Uzmanının Sorumlulukları

Görevlerini aksatması yani gerekli önlemlerin alınmasında sorumlu olan kişiler arasında iletişimin ve iş bölümünün yapılmaması ve denetim görevinin yerine getirilmemesi ile eğitim verilmemesi sonucunda iş kazasının meydana gelmesinde iş güveliği yöneticisine karşı ceza davası açılabilmektedir. Belediye sınırları içerisinde ilgili polis karakolu, belediye dışında ise jandarma karakolu olay yerine acil olarak görevlileri gönderir veya olay hakkındaki tanıkları çağırmaktadır. Olay hakkında düzenlenen tutanak Cumhuriyet Savcılığına intikal ettirilmesi durumunda savcı kaza yerine bir bilirkişi ile olay yerine gitmektedir. Beraber bir şekilde olay yerinden gerekli kanıtlar toplanmaktadır. Görgü yanıklarının da ifadesi alınmaktadır. Bir tutuklama kararına varılması durumunda karar ceza hakiminden alınabilmektedir. Savcının yaptığı hazırlık soruşturmasında topladığı kanıtlara göre sanıkları belirlemektedir. Eğer toplanılan kanıtlar ile sanıkların suçlu olduklarının ispatı konusunda yeterli olmaması durumunda savcı dosyayı kapatmaktadır. İş kazaları konusunda avukat desteği ile süreç çok daha başarılı bir şekilde yönetilebilmektedir.

İş Güveliği Uzmanının Ceza Sorumluluğu Nedir

Meydana gelen iş kazasında birden fazla kişinin ölmesi durumunda veya birden fazla işçinin ölümü ile birden fazla işçinin yaralanmasına neden olunmuş ise üç yıldan on beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması mümkündür. Taksirle bir işçinin vücuduna acı veren veya sağlığının veya algılama yeteneğinin bozulmasına neden olunması durumunda kanunun 89'uncu maddesine göre üç aydan bir yıla kadar hapis veya para cezasının hükmolunması mümkündür. İş kazasında meydana gelen yaralanma olaylarında iyileşme olanağının olmadığı bir hastalığa yakalanılması veya işçinin bitkisel hayata girmesi durumunda duyularından veya organlarından birinin işlevinin yitirilmesine, konuşma ile çocuk yapma yeteneklerinin kaybolmasına, yüzünün sürekli değişikliğe uğramasına, gebe bir kadının çocuğunun düşmesine neden olunması durumunda ise verilecek ceza bir kat arttırılmaktadır. İş kazası nedeni ile açılan davalarda hakim bilirkişilerin düzenleyeceği rapor doğrultusunda karar verebilmektedir. Ancak hakim bilirkişi raporlarına uymak zorunda da değildir. Geçerli bir nedeni olması durumunda ceza hakimi bilirkişi raporuna uymayan bir karar verebilmektedir. Taksirle yaralama suçu nedeni ile hükmedilen bir yıl veya daha fazla süreli olan hapis cezasının suçlunun kişiliğine, sosyal ekonomik durumuna, yargılama aşamasında duyduğu pişmanlığa ve suçun işlenmesindeki özelliklerine bakılarak adli para cezasının verilmesi mümkündür.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak