Atla

İş Kazası Nedeniyle Sonucu Tazminat


İş Kazası Nedeniyle Sonucu Tazminat

İş Kazası Nedeniyle Sonucu Tazminat

İş Kazası Nedeniyle Sonucu Tazminat

İş Kazası Sonrası Tazminat Davaları

İş kazalarının yaşanmasının ardından işçiler işverene karşı uğradıkları zararın karşılanması amacıyla tazminat almak üzere dava açabilmektedirler. Bu noktada işçinin haklarına sahip çıkan noktalar işverenin iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmemiş durumu olmasıdır. İşçiyi gözetme borcuna aykırı davrandığı düşünülen işveren hakkında işçiler maddi ve manevi olmak üzere tazminat davalarını açabilirler. Maddi tazminat davalarında işçilerin fiziksel olarak zarara uğraması ve iş göremezlik oranları ölçüsünde ortaya çıkan zararlarının tazmini sağlanır. Maddi tazminatlar iki farklı şekilde olabilmektedir. Bunlardan ilki işçinin iş göremez duruma düştüğü hallerde söz konusu olan iş göremezlik tazminatları olmaktadır. Diğer maddi tazminat türü ise iş kazası sonrası zarara uğrayan işçinin yaşadığı zorluklar karşısında harcamış olduğu giderlerin ya da bu kişinin ölümü halinde destekten yoksun kalan yakınları tarafından alınabilecek olan yoksunluk tazminatı olmaktadır.

İş Kazası Tazminatları Nasıl Alınır?

İş kazalarının ardından çalışanların başına gelen hem fiziksel hem de manevi tüm zararların kişiler için bir noktada teselli niteliği taşıyacak şekilde karşılanması amacıyla iş kazaları tazminatlarının alınması mümkün oluyor. İş kazalarının ardından tazminat talebinde bulunabilecek olan kişiler maddi veya manevi tazminat isteyebilirler. Maddi tazminat davaları somut olarak zarar gören kişiler için söz konusu olurken manevi tazminatların talep edilmesi de mümkün olabiliyor. İşçilerin yaşadıkları kayıpları karşılaması adına en temel hakları olan iş kazası tazminatları hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir.

İş Kazası Maddi Tazminat Talepleri

İş kazalarının ardından maddi tazminat taleplerinin dile getirilmesi ancak kaza sonrasında işçinin iyileşme süreci için harcanan tedavi giderlerinin ve bu sürede işçinin çalışamamasından kaynaklanan kazanç kayıplarının karşılanması amaçlanmaktadır. Buna ek olarak eğer bedende oluşan hasar nedeniyle işçi çalışıyor olmasına rağmen bir kayıp yaşamışsa bu durumda çalışma gücünün azalmasından dolayı da tazminat alınabiliyor. İlerideki hayatında çalışamayacağı tespit edilmiş olan kişiler için de ekonomik geleceğin sarsılmasından doğan zararların karşılanması için maddi tazminat taleplerinde bulunulabilir. Maddi tazminat davalarında tazminat davasının yöneltileceği kişiler genellikle işverenin kendisi olsa da kazaya sebep olan herkesin buna dahil edilmesi mümkün olmaktadır. Maddi tazminat davalarının açılması ve sonuç elde edilmesindeki en temel nokta işçinin başına kaza gelip de bu durum ortaya çıkmamış olsaydı işçi maddi açıdan ne durumda olurdu bunun karşılığını vermeye çalışmaktır. İş kazaları sebebiyle çalışma faaliyetini sürdürememiş olan kişilerin çalışmadıkları sürede yaşadıkları zararlara ek olarak aynı zamanda yaşadıkları çalışma gücü kayıplarının ardından ortaya çıkacak zararların karşılanması için işverenden eksik aldıkları ücretlerin tamamlanmasını sağlamak üzere karşılamasını talep edebilir.

Bu türden zararların hesaplaması yapılırken işçinin iş görebilme çağına yakınlığı ve ortalama yaşam süresi gibi noktalara dikkat edilmektedir. Tazminat miktarlarının hesaplanması noktasında SGK tarafından karşılanmayan zararların bu miktara dahil edilmesi sağlanabiliyor.

İş Kazası Manevi Tazminat Talepleri

İş kazalarının sonrasında zarara uğrayan kişiler sadece fiziksel olarak değil aynı zamanda çalışmadıkları süreden kaynaklı olarak manevi zorluklar da yaşayabilmektedirler. Bununla birlikte eğer iş kazası sonrasında işçi hayatını kaybetmişse bu durumda işçinin yakınlarının da maruz kaldıkları keder ve acının karşılığı olarak işverene maddi tazminat davası açması söz konusu olabiliyor.

Manevi tazminat miktarlarının belirlenmesinde acı ve kederin ölçülmesi noktasında yasalar iş kazasının meydana gelme şekline ve işveren ve işçi tarafının ekonomik ve sosyal açıdan durumlarına bakarak karar vermektedir.

Ölümlü İş Kazalarında Destekten Yoksun Kalma Tazminatları

İş kazası sonrasında hayatını kaybeden işçinin, hayatta olduğu sürede bakmakla yükümlü olduğu veya yükümlü olmamasına rağmen bakımını üstlendiği kişilerin destekten yoksun kalma gerekçesiyle tazminat talebinde bulunması söz konusu olmaktadır. Bu nedenden dolayı ölen kişinin sadece ailesi ya da birinci dereceden yakınları değil arasında kan veya aile bağı bulunmayan kişilerin de tazminat taleplerini dile getirmesi söz konusu olabiliyor. Bu tip durumlarla daha çok kişilerin nişanlı olduğu kişiler bulunması halinde ya da evlilik dışı ilişkilerin ya da çocukların söz konusu olduğu durumlarda karşılaşılmaktadır. Bu kişilerin kendi talepleri doğrultusunda destekten yoksun kalma tazminatlarını ispat noktasında ölen işçinin yasal mirasçılarına oranla daha fazla çalışma yapması gerekmektedir.

İş Kazalarında Zamanaşımı Süreleri

İş kazası sonrasında fiziksel olarak zarar görmüş olan kişinin kendisi ya da bu kişinin ölümünün ardından acı ve keder yaşayan işçinin hayatını devam ettirdiği sürede bakımını üstlendiği kişilerin manevi tazminat talebinde bulunması söz konusu olmaktadır. Tazminat miktarlarının belirlenmesi noktasında iş kazası sonrası hayatını kaybetmiş olan kişilerin sigortalı olup olmadığı dikkate alınmaktadır. Olası yardım miktarları üzerinden mahkeme tarafından rakamların belirlenmesi sağlanır. Bunlara dayanarak tazminat miktarlarının hesaplanmasında ölen kişinin yaşı, yardım alan kişinin ekonomik ve sosyal durumu ve yardımın devam ettiği sürenin dikkate alındığı söylenebilir.

Başına gelen iş kazası sonrasında hem maddi hem de manevi zarara uğrayan işçiler için kendi adresinin bulunduğu ya da işyerinin yer aldığı adresteki İş Mahkemeleri görevli olmaktadır. Kişilerin 10 yıllık olarak yasalarla belirlenmiş olan zamanaşımı sürelerini kaybetmeleri halinde davaları açma hakları kaybolmaktadır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İş Kazası Nedeniyle Sonucu Tazminat - Yorum
  ASLI YEŞİLYURT -
  11 Ağustos 2016

  İş Kazası Nedeniyle Sonucu Tazminat Merhabalar. Garip bir durumumuz var size danışmak istiyorum.

  Cevapla
 • İş Kazası Nedeniyle Sonucu Tazminat - Yorum
  USLU BAHÇECİ -
  16 Ağustos 2016

  iyi günler kolay gelsin. İş Kazası Nedeniyle Sonucu Tazminat hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

  Cevapla
 • İş Kazası Nedeniyle Sonucu Tazminat - Yorum
  CİHAT ÇELİK -
  17 Ağustos 2016

  İş Kazası Nedeniyle Sonucu Tazminat Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

  Cevapla
 • İş Kazası Nedeniyle Sonucu Tazminat - Yorum
  DİLAN DOĞUALP -
  21 Eylül 2016

  İş Kazası Nedeniyle Sonucu Tazminat Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

  Cevapla
Yorum Bırak