Atla

İş Kazası Ölüm Tazminatı


İş Kazası Ölüm Tazminatı

İş Kazası Ölüm Tazminatı

İş Kazası Ölüm Tazminatı

İş kazasının tanımı: iş yerinde ya da işle ilgili bir yerde çalışırken işçinin başına gelen bir olay sonrasında, ruhen veya bedenen zarara uğraması olarak yapılabilir.

Bu kaza işverenin ihmali ya da alınması gereken bir tedbirin alınmamasından ötürü gerçekleşmiş ise işçi iş kazası tazminat davası açmaya hak kazanır. Açılan dava sonunda mahkemenin kararı ile uygun görünen bedelin işveren tarafından işçiye verilmesi ile sonuçlanır. İş kazası tazminatı ödenerek ortaya çıkan zarar bir miktar karşılanmaya çalışılır.

İş kazasında manevi tazminat almak mümkündür. İşçinin yaşadığı sarsıntı sonrasında psikolojinin bozulması gibi nedenler ile işçi manevi tazminat almaya hak kazanır. İş kazasında tazminat miktarı ve iş kazası manevi tazminat miktarı işçinin işverenine açtığı dava sonunda belirlenir.

Kazanın ve yaşanılan kaybın derecesi, dava sonunda miktarın belirlenmesinde önemlidir. Bunun yanında işverenin olaydaki sorumluluğu ve ihmali, miktarı etkileyen en büyük etkendir. Ayrıca eğer iş kazasında bir can kaybı söz konusuysa hayatını kaybeden işçi yakınları da işverene dava hakkına sahiplerdir. Bu şekilde açılacak davalarda ise ödenek mirasçılara yapılacaktır.

İş Kazası Tazminatı Nedir Detayları

İş kazaları sonucu uğranılan kaybın giderilmesi amacı ile dava açmak isteyen işçiler, bir iş kazası avukatı ile görüşerek profesyonel destek alabilirler. Böylece kaza sonrasında oluşan zararın giderilmesinde gerekli olan en ideal miktara elde edilmeye çalışılır.

Ayrıca işlerin bir avukat tarafından yürütülmesi hem kontrollü ve hatasız gerçekleşmesine hem de daha kısa zamanda hızlı sonuç alınmasına fayda sağlayacaktır. Dava sonunda ise belirlenen bir zaman aralığı olmayıp, işverenin işçiye ya da mirasçılarına en kısa sürede mahkemenin belirlemiş olduğu miktarın ödemesini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. İşçi güvenliğinin sağlanması ve işçi haklarının korunması durumunda oldukça önemli bir yasadır.

 İş kazası sonucu ölüm tazminat Davası İş Kazası sonucu Manevi Tazminat Davası İş kazası Tazminat davası

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • İş Kazası Ölüm Tazminatı - Yorum
    MUNKH-ALDAR AĞCA -
    22 Ekim 2016

    İş Kazası Ölüm Tazminatı Davası nasıl açılır. Mirasçı olarak annem ve ben varım. İş kazası tazminatı hakkında randevu alıp detayları konuşmak istiyorum.Bana e-mailden dönüş yaparsanız sevinirim.

    Cevapla
Yorum Bırak