İş Kazası Ölüm Tazminatı

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > İş Hukuku  > İş Kazası Ölüm Tazminatı

İş Kazası Ölüm Tazminatı

İş Kazası Ölüm Tazminatı

İş Kazası Ölüm Tazminatı

İş kazasının tanımı: iş yerinde ya da işle ilgili bir yerde çalışırken işçinin başına gelen bir olay sonrasında, ruhen veya bedenen zarara uğraması olarak yapılabilir.

Bu kaza işverenin ihmali ya da alınması gereken bir tedbirin alınmamasından ötürü gerçekleşmiş ise işçi iş kazası tazminat davası açmaya hak kazanır. Açılan dava sonunda mahkemenin kararı ile uygun görünen bedelin işveren tarafından işçiye verilmesi ile sonuçlanır. İş kazası tazminatı ödenerek ortaya çıkan zarar bir miktar karşılanmaya çalışılır.

İş kazasında manevi tazminat almak mümkündür. İşçinin yaşadığı sarsıntı sonrasında psikolojinin bozulması gibi nedenler ile işçi manevi tazminat almaya hak kazanır. İş kazasında tazminat miktarı ve iş kazası manevi tazminat miktarı işçinin işverenine açtığı dava sonunda belirlenir.

Kazanın ve yaşanılan kaybın derecesi, dava sonunda miktarın belirlenmesinde önemlidir. Bunun yanında işverenin olaydaki sorumluluğu ve ihmali, miktarı etkileyen en büyük etkendir. Ayrıca eğer iş kazasında bir can kaybı söz konusuysa hayatını kaybeden işçi yakınları da işverene dava hakkına sahiplerdir. Bu şekilde açılacak davalarda ise ödenek mirasçılara yapılacaktır.

İş Kazası Tazminatı Nedir Detayları

İş kazaları sonucu uğranılan kaybın giderilmesi amacı ile dava açmak isteyen işçiler, bir iş kazası avukatı ile görüşerek profesyonel destek alabilirler. Böylece kaza sonrasında oluşan zararın giderilmesinde gerekli olan en ideal miktara elde edilmeye çalışılır.

Ayrıca işlerin bir avukat tarafından yürütülmesi hem kontrollü ve hatasız gerçekleşmesine hem de daha kısa zamanda hızlı sonuç alınmasına fayda sağlayacaktır. Dava sonunda ise belirlenen bir zaman aralığı olmayıp, işverenin işçiye ya da mirasçılarına en kısa sürede mahkemenin belirlemiş olduğu miktarın ödemesini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. İşçi güvenliğinin sağlanması ve işçi haklarının korunması durumunda oldukça önemli bir yasadır.

 İş kazası sonucu ölüm tazminat Davası İş Kazası sonucu Manevi Tazminat Davası İş kazası Tazminat davası

0 Yorum

Yorum Bırak