İş Kazası Ölüm Tazminatı | Ankara Avukat - Boşanma Avukatı Ankara

İş Kazası Ölüm Tazminatı

İş Kazası Ölüm Tazminatı

İş Kazası Ölüm Tazminatı, Iş kazasında ölüm tazminatı, ölen kişinin yakınlarının çeşitli sebeplerle, taraflarına ödenmesini talep ettikleri tazminat türüdür.

İş kazası tazminat davaları, hem asıl şirkete hem de tüm alt şirketler açılabilecektir. Iş kazalarında yetkili mahkemeler, 7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu madde 6’ya göre, davalı gerçek ya da tüzel kişisinin bulunduğu bölgeye bakmakla yükümlü olan mahkemelerdir.

İş kazasının meydana geldiği çalışma alanının bulunduğu mahkemeler ya da ölen kişinin yakınlarının ikamet ettiği bölgeye bakan mahkemeler de yetkili mahkemelerdir.

Çalışanın Ölümü Nedeniyle Doğan Tazminat Hakkı

Gerçekleşen iş kazası neticesiyle çalışan hayatını ne yazık ki kaybetmişse, işveren tazminat vermek durumundadır. Çalışanın iş yerinde kalp krizi geçirerek ölmüş olması da tazminat hakkı doğurur. İş kazası ölüm tazminatı içeriğinde;

  • Ölen kişinin cenaze masrafları,
  • Tedavisi için gereken ücret,
  • Yakınların zararda olmasından dolayı maddi ve manevi tazminat

Bulunur. Kişiler bunun dışında, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan da söz konusu taleplerde bulunabilirler. Bu iki ödeme aynı niteliği taşır ve aynı anda temin edilemez.

Çalışanın Ölümü Halinde Maddi Tazminat

Çalışanın ölümü ile açılan maddi tazminat dava türü, destekten yoksun kalma tazminat davasıdır. Işçinin ölümünden maddi ve manevi olarak etkilenen kişiler, tazminat davası açma hakkına sahiptir.

Ölen kişi ölmeden önce bir süre tedavi edilmişse bu masraflar ve kişinin cenaze masrafları, SGK ya da işveren tarafından karşılanır. Her iki durumda da bu parayı işveren öder. SGK parayı ödediğinde, bunu işverenden kendisi temin eder.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Nedir?

SGK sigortalı çalışan kişi iş kazası nedeniyle öldüğünde, sigortalı olduğu gün sayısına bakmaksızın, yakınlara maaş bağlar. Yakınların içinde bulunan kız çocuklar evlenirlerse, evlilik ödeneği alırlar. Destekten yoksun kalma tazminatını ölen kişinin;

  • Annesi ve babası,
  • Eşi,
  • Çocukları

Dışında kalan kimseler talep edemez. Fakat, kişinin farklı bir biçimde desteğinden faydalanan ve kişinin ölümü ile bu destekten mahrum kalan bir kişi, tazminat davası talebinde, durumu kanıtlaması kaydı ile bulunabilecektir. Ölen kişinin burs vermekte olduğu bir öğrenci, destekten yoksun kalma maddi tazminat davasında bulunabilir.

İş Kazası Tazminat Davası Aşamaları

İş kazasında yetkili mahkemeler, olayın gerçekleştiği bölgede bulunan ya da ölen kişinin yakınlarının ikamet ettiği bölgeye bakan mahkemelerdir. Iş kazası ölüm tazminat zaman aşımı süresi, iş kazasına uğrayan kişinin maluliyeti ya da ölümü fark etmeksizin 10 yıldır.

Mahkeme yargı sürecinde, ölen kişinin bütün dosyalarını ve olay yerini inceler. Dava sürecinde davalının yüzde kaç kusurlu olduğu, bilirkişi tarafından değerlendirilir. Iş kazası ölüm manevi tazminat miktarı ise, sürecin nasıl işlediğine, işverenin kusurluluk oranına göre, mahkeme tarafından belirlenir.

Makalede İş Kazası Ölüm Tazminatı konusuna yer verilmiştir. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve İş Kazası Avukatı ve danışma konularında sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

İş Kazası Ölüm Tazminatı

İş kazasının tanımı: iş yerinde ya da işle ilgili bir yerde çalışırken işçinin başına gelen bir olay sonrasında, ruhen veya bedenen zarara uğraması olarak yapılabilir.

Bu kaza işverenin ihmali ya da alınması gereken bir tedbirin alınmamasından ötürü gerçekleşmiş ise işçi iş kazası tazminat davası açmaya hak kazanır. Açılan dava sonunda mahkemenin kararı ile uygun görünen bedelin işveren tarafından işçiye verilmesi ile sonuçlanır. İş kazası tazminatı ödenerek ortaya çıkan zarar bir miktar karşılanmaya çalışılır.

İş kazasında manevi tazminat almak mümkündür. İşçinin yaşadığı sarsıntı sonrasında psikolojinin bozulması gibi nedenler ile işçi manevi tazminat almaya hak kazanır. İş kazasında tazminat miktarı ve iş kazası manevi tazminat miktarı işçinin işverenine açtığı dava sonunda belirlenir.

Kazanın ve yaşanılan kaybın derecesi, dava sonunda miktarın belirlenmesinde önemlidir. Bunun yanında işverenin olaydaki sorumluluğu ve ihmali, miktarı etkileyen en büyük etkendir. Ayrıca eğer iş kazasında bir can kaybı söz konusuysa hayatını kaybeden işçi yakınları da işverene dava hakkına sahiplerdir. Bu şekilde açılacak davalarda ise ödenek mirasçılara yapılacaktır.

İş Kazası Tazminatı Nedir Detayları

İş kazaları sonucu uğranılan kaybın giderilmesi amacı ile dava açmak isteyen işçiler, bir iş kazası avukatı ile görüşerek profesyonel destek alabilirler. Böylece kaza sonrasında oluşan zararın giderilmesinde gerekli olan en ideal miktara elde edilmeye çalışılır.

Ayrıca işlerin bir avukat tarafından yürütülmesi hem kontrollü ve hatasız gerçekleşmesine hem de daha kısa zamanda hızlı sonuç alınmasına fayda sağlayacaktır.

Dava sonunda ise belirlenen bir zaman aralığı olmayıp, işverenin işçiye ya da mirasçılarına en kısa sürede mahkemenin belirlemiş olduğu miktarın ödemesini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. İşçi güvenliğinin sağlanması ve işçi haklarının korunması durumunda oldukça önemli bir yasadır.

BENZER YAZILAR

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

56 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri