Atla

İşçinin Ahlak Ve İyiniyet Kurallarına Aykırı Davranışı


İşçinin Ahlak Ve İyiniyet Kurallarına Aykırı Davranışı

İşçinin Ahlak Ve İyiniyet Kurallarına Aykırı Davranışı

İşçinin Ahlak Ve İyiniyet Kurallarına Aykırı Davranışı

 • İş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri için gerekli vasıflar veya şartlar kendisinde bulunmadığı halde bunların kendisinde bulunduğunu ileri sürerek, yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler veya sözler söyleyerek işçinin işvereni yanıltması.
 • İşçinin, işveren yahut bunların aile üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak sözler sarfetmesi veya davranışlarda bulunması, yahut işveren hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ihbar ve isnadlarda bulunması.
 •  İşçinin işverenin başka bir işçisine cinsel tacizde bulunması.
 •  İşçinin işverene yahut onun ailesi üyelerinden birine yahut işverenin başka işçisine sataşması veya 84 üncü maddeye aykırı hareket etmesi.
 • İşçinin, işverenin güvenini kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak, işverenin meslek sırlarını ortaya atmak gibi doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunması.
 • İşçinin, işyerinde, yedi günden fazla hapisle cezalandırılan ve cezası ertelenmeyen bir suç işlemesi.
 •  İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki iş günü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç iş günü işine devam etmemesi.
 • İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi.
 • İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, işyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması.
 • İşçinin Haksız olarak işten çıkarılması durumunda kıdem tazminat davası nasıl açılır konusu hakkında makaleyi okuyabilirsiniz.
  YARGITAY : AHLAK VE İYİ NİYET KURALLARINA UYMAYAN HALLER NEDENİYLE FESİHT.C. YARGITAY 7.Hukuk Dairesi Esas:  2013/9875 Karar: 2013/16399 Karar Tarihi: 07.10.2013 İŞÇİ ALACAKLARI DAVASI - AHLAK VE İYİ NİYET KURALLARINA UYMAYAN HALLER NEDENİYLE FESİH - KIDEM VE İHBAR TAZMİNATI TALEP HAKKININ BULUNMADIĞI -  OLAYA UYGUN OLMAYAN BİLİRKİŞİ RAPORU ESAS ALINARAK KIDEM VE İHBAR TAZMİNATI TALEBİNİN KABULÜNÜN İSABETSİZ OLUŞU ÖZET: Somut olayda, davacının mola saati dışında bir başka işçi ile sohbet ederken görülen davacının hakkında tutulan tutanağı imzalamaması üzerine, personel müdürünün K. S.'ye 4857 sayılı İş Kanununun 25 inci maddesinin (II) numaralı bendinde, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller sıralanmış ve belirtilen durumlar ile benzerlerinin varlığı halinde, işverenin iş sözleşmesini haklı fesih imkanının olduğu açıklanmıştır. Yine değinilen bendin (d) alt bendinde işçinin işverenin başka bir işçisine sataşması halinde işverenin iş akdini bildirim süresini beklemeksizin feshedilebileceği bildirilmiştir.İş hukuku avukatı ve tazminat hakkında ki makaleyi okuyabilirsiniz.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • DİDAR BİLGİLİ -
  7 Ağustos 2016

  İşçinin Ahlak Ve İyiniyet Kurallarına Aykırı Davranışı Adalet topaldır.

  Cevapla
 • RABİA ÜBEYLİ -
  13 Ağustos 2016

  İşçinin Ahlak Ve İyiniyet Kurallarına Aykırı Davranışı Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

  Cevapla
 • DEVRİM ALOĞLU -
  7 Eylül 2016

  İşçinin Ahlak Ve İyiniyet Kurallarına Aykırı Davranışı Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

  Cevapla
 • ARDA KÖMBE -
  10 Eylül 2016

  İşçinin Ahlak Ve İyiniyet Kurallarına Aykırı Davranışı Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

  Cevapla
 • KUTSEV KURTULMUŞ -
  20 Eylül 2016

  İşçinin Ahlak Ve İyiniyet Kurallarına Aykırı Davranışı Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

  Cevapla
 • NURTEN COŞKUNER -
  14 Ekim 2016

  İşçinin Ahlak Ve İyiniyet Kurallarına Aykırı Davranışı Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

  Cevapla
 • Üçler -
  5 Aralık 2016

  İşçinin Ahlak Ve İyiniyet Kurallarına Aykırı Davranışı Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

  Cevapla
Yorum Bırak