Atla

İşe İade Davası Asıl İşverenin Sorumluluğu


İşe İade Davası Asıl İşverenin Sorumluluğu

İşe İade Davası Asıl İşverenin Sorumluluğu

İşe İade Davası Asıl İşverenin Sorumluluğu

Öncelikle belirtilmesi gereken önemli bir ayrıntı var ki bu da; işverenin, iş yerinde baz aldığı mal ve hizmet yöntemine yönelik olarak belirlemiş olduğu iş bölümünde teknoloji üzerine kurulmuş olan cihazların kullanımı ve işlemesi için işveren tarafından belirlenen kişiler ile arasında yatığı anlaşmaya işveren ve alt işveren denmektedir.

Bu olayda asıl önemli olan durum işveren ve alt işverenin birlikte kabul gördüğü sorumlulukları beraber kabul etmesi ve bu baz alınmasıdır. Türk iş kanunu yasasının 18, 19 ve 20. Maddeleri gereğince bir işveren en az 30 işçi çalıştırıyor ise ve 6 aydan fazla hizmeti var olup kıdem almış ise işveren tarafından çıkarılan işçi 30 gün içinde işverene dava açarak işe iadesini isteme hakkına sahip olmaktadır.

İşe İade Davası Şartları

İşe geri iade davası için öncelikle yapılması işveren tarafından işe son verilmesi yani iş hakkı feshi ile başvurulması gerekmektedir. Fakat bu mahkemeyi açmak ve kazanmak için işverenin 30dan fazla işçi çalıştırması ve bunların sigortalı işçi olması gerekmektedir.

Ayrıca davayı açacak kişinin de sigortalı olması ve en az aynı iş yerinde 6 ayı doldurmuş kıdemli işçi konumunda olması gerekmektedir. Açılan dava sonrası işveren işe almadığı zaman işçiye en az 4 en fazla 8 aylık maaşı kadar tazminat ödemek zorundadır.

İşe İade Davası  Süreci

Eğer ki işveren işe almayı kabul görmez ise işçide de gerekli koşullar bulunuyorsa işçi işveren ve alt işverene dava açma hakkına sahip olmaktadır. Davacı hem alt işverene hem de işveren davasını tek dosya altında açma hakkını güdme özgürlüğüne sahiptir.

Fakat en başta da belirtildiği gibi sigortası olan ve en az 6 ay çalışmış kıdemli işçi olması önem teşkil etmektedir. Ayrıca bu davayı açmak için medeni kanun maddesine göre asil işveren ve alt işveren şartı esas alınarak dava açılmaktadır. İş kanununa göre işveren, işçi ile alakalı herhangi bir sorun söz konusu değil ise bu basit nedenlerden ötürü işçinin iş hakkını iptal ederek içten çıkaramaz.

Feshin gerekçesi dava süresinde davacının işine yarayacak yengane nedenlerden biri olmaktadır.

İşe İade Davası Nasıl Açılır Sonuçları

Öncelikle bu durum için yapılması gereken ilk iş işverene istek talebinin bildirilmesi olmaktadır. eğer işveren talebi onaylamaz ise o zaman yapılması gereken bir avukata vekalet vererek dava için dosya hazırlanması ve dilekçe yazılması olacaktır.

Yazılan dilekçe sonrası ve açılan dosya ile mahkeme günü belirlemesi ve süreç dönemi adliyen mesuliyetinde olmaktadır. Açılan dava günü ve takibini tamamen avukat yapmaktadır. Sonrasında ise durum mahkemece belirlenir ve taraf ve avukatları dinlenir.

işe iade davasında istinaf başvurusu arabuluculuk süreci

İş mahkemesi Hakimi tarafında şüphe teşkil eden bir durum söz konusu olur ise dava hakimin belirleyeceği tarihe iptal edilecektir. Eğer yok ise ve davacı açtığı davada haklı taraf ise o zaman işveren davayı kaybetmiş olmaktadır. İşveren dava kaybı sonrası işe alma gibi bir istekte bulunmuyor ise o zaman tazminat ödeyecektir.

İşçinin başta kıdem tazminatı olmak üzere çalışmış olduğu sürece hakkettiği tüm tazminat miktarı belirlenecek ve mahkemece de uygun bir belirleme miktarı ise o zaman işveren bu tazminatı 30 gün içinde işten çıkardığı işçiye ödemek durumundadır.

Eğer ödemediği taktirde bunu avukatı eşliğinde yasal yollar ile alması da mümkün olmaktadır. İşçi tazminat sonrası iş bulmak için yetkili mercilere de başvuru yapma hakkına da sahip olmaktadır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İşe İade Davası Asıl İşverenin Sorumluluğu - Yorum
  EFKAN AKDENİZ -
  6 Ağustos 2016

  Adalet mülkün temelidir. (Nizamülmülk)

  Cevapla
 • İşe İade Davası Asıl İşverenin Sorumluluğu - Yorum
  KARDELEN BERBER -
  17 Ağustos 2016

  İşe İade Davası Asıl İşverenin Sorumluluğu Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

  Cevapla
 • İşe İade Davası Asıl İşverenin Sorumluluğu - Yorum
  Ege -
  2 Mart 2017

  İşe İade Davası Asıl İşverenin Sorumluluğu Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

  Cevapla
 • İşe İade Davası Asıl İşverenin Sorumluluğu - Yorum
  Gülebakan -
  15 Mart 2017

  İşe İade Davası Asıl İşverenin Sorumluluğu Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

  Cevapla
Yorum Bırak