Atla

İşe İade Davası Sonuçları


İşe İade Davası Sonuçları

İşe İade Davası Sonuçları

İşe İade Davası Sonuçları

5221 sayılı İş Kanunu çerçevesinde Türkiye’ de iş dünyasında hem işçinin hem de işverenin haklarının korunması ve iş dünyasının adil biçimde düzenlenmesi hedefleniyor. Bu çerçevede de hem işverenin hem de işçinin olası hak kayıpları durumunda yasal hakları ile söz konusu kaybedilmiş olan haklarını geri alabilme veya tazmin edebilme imkanı bulunuyor.

Buna en önemli ve en somut örneklerden birisi de işçilere yönelik olarak İş Kanunu kapsamı dahilinde verilmiş olan işe iade davası hakkıdır. İş sözleşmesinin işvereni tarafından haksız şekilde feshedilmesi durumunda doğan mağduriyetini gidermek ve işe geri dönüş yapabilmeyi sağlamak amacı ile işe iade davası açabilme hakkına sahip olabiliyor.

İş Mahkemesi tarafından işe iade davası neticesinde ya işe iade davası ya işçinin boşta geçirdiği günlerin ücretinin ödenmesi ve işe başlatmama tazminatı ödemesi yapılması yönünden karar alınır.

Ancak bu noktada dikkat edilmesi çok önemli bir husus bulunuyor ki işe iade davalarının temyizi kabil kararlardan ve kesinlik kazanmasından önce icraya koyulmaması gerekmekte olduğudur. Ancak Yargıtay bünyesinde öncelikli işlerden birisi olması dolayısı ile diğer iş davalarından çok daha erken sonuca vardırılıyor.

İşe İade Davası Sonrası İşe İade İstemi

İş Mahkemesi’ nde işe iade davasının sona ermesi ve kararın kesinlik kazanmasından itibaren 10 iş günü içerisinde çalışan tarafından yazılı şekilde işverene işe başlamak istediğinin bildirimini yapma yükümlülüğü bulunuyor. İşveren tarafından da çalışanın 1 ay içerisinde işe kabulünü gerçekleştirme zorunluluğuna sahip olmaktadır.

Ancak bu aşamada işçi tarafından karar sonrasında yapılan işe iade istemine yönelik olarak işveren tarafından olumsuz yanıt verilmesi durumunda ne olacağı merak ediliyor. Bu tip durumlarda iki husus gündeme gelir ki ilki işe iade davasında boşta geçen sürenin ücretinin ödenmesi ve ikincisi ise işe iade davasında işe başlatmama tazminatı şeklindedir.

İşe İade Davası Boş Geçen Süre Ödemesi

Tespit davası sınıfında bulunan işe iade  davası çerçevesinde ilamda belirtilmiş olan boşta geçmiş 4 aylık ücret de yine tespit niteliğine sahiptir.

Yargıtay tarafından alınan en son kararlar çerçevesinde işe iade davası kararı sonrasında işe iade başvurusu gerçekleştirmeyen ya da işveren tarafından davet yapılmasına karşın işe gitmeyen çalışanın davasında samimiyet söz konusu olmamasından kaynaklı olarak daha önce İş Mahkemesi tarafından hüküm verilmiş olmuş olsa dahi çalışanın boşta geçen süre ücretini alamaması yönünde hüküm veriliyor.

Boşta geçen süre ücreti sadece işe iade davasının kararının kesinlik kazanmasının ardından ve işe iade başvurusunun yapılmasının ardından ilamsız takibe konu olabilmektedir. Faiz, en yüksek mevduat faizi şeklinde işe iade başvurusunun işçi tarafından yapılmasıyla başlar.

işe iade kararı

İşe İade Davası İşe Başlatmama Tazminatı Detayları

Çalışan, işe iade davasının çıkan kararının kesinlik kazanmasından sonraki 10 günlük süreç içerisinde usulüne uygun olacak biçimde işe başlama talebinde bulunması durumunda işveren işe başlatmadığı durumda,

İşverenin işe başlatmama tarihi, iş sözleşmesinin fesih tarihi şeklinde kabul edilir ve çalışanın kıdem oranında işe başlatmama tazminatı hakkı ortaya çıkmaktadır. İşe başlatmama tazminatı gelir vergisinden muaf olması yalnızca damga vergisi işletilirken, bir tazminat olmasından kaynaklı olarak faiz oranı yasal faiz olarak görülmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İşe İade Davası Sonuçları - Yorum
  SÜMEYRA ZENGİL -
  15 Ağustos 2016

  Bilgilerinizİ Beğenerek okudum. İçinde bulunduğum durumu daha rahat anlatırım düşüncesiyle sizle görüşmek isterim. Ben en son çalıştığım süresiz sözleşmemin yönetim kurulu kararıyla tek taraflı fesh edilmesi sonucu ayrıldım. Fesih gerekçesi olarak "İş Kanunu md.25/2 bendi uyarınca haklı nedenle feshedilmiştir" denmiştir. İlgili maddeyi incelediğimde haklı bir gerekçe bulamıyorum. Siz mevcut duruma göre işe iade davası açmak adına vekilim olmayı kabul eder misiniz?

  Cevapla
 • İşe İade Davası Sonuçları - Yorum
  HALİS ATAN -
  5 Eylül 2016

  ben sizden bir konu hakkında bilgi almk istiyorum ama yardımcı olurmusunuz benim eşim 2011 yılı itibarı çalışmaya başladı 2013 yılında ihaleyi .... şirketi aldı aynı işi yapmak üzere geçti. geçerken şirket ihaleyi biz kaybettik geçmek isteyen geçsin dediler sonra 2015 yılında ihaleyi tekrar aynı şirket aldı ve eşim hamile olduğu için sözleimesini yenilemediler. sadece prsonel alınacak olursa ilk sizleri alacağız dediler yazılı beyan yok sözlü olarak doğumdan sonra alırız dediler benim gibi 20 kişi var. Bu konuda mahkemeden işe iade ve tazminat çıkarmı?nasıl bir hukuki yol izlemeliyiz ?

  Cevapla
 • İşe İade Davası Sonuçları - Yorum
  SEMA ULUMERİÇ -
  13 Kasım 2016

  İşe İade Davası Sonuçları Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

  Cevapla
Yorum Bırak