Atla

İşe İade Davası Sonuçları


İşe İade Davası Sonuçları

İşe İade Davası Sonuçları

İşe İade Davası Sonuçları

 İŞE İADE DAVASI SONUÇLARI NASIL OLUR, İŞE İADE DAVASI DİLEKÇE ÖRNEĞİ, İŞE İADE DAVA DİLEKÇESİ, İŞE İADE DAVASI YARGITAY KARARLARI, İŞE İADE DAVASI ŞARTLARI 

 • İşveren fesih bildirimini yazılı olarak yapmak ve fesih sebebini açık ve kesin bir şekilde belirtmek zorundadır.
 • İş sözleşmesi feshedilen işçi, fesih bildiriminde sebep gösterilmediği veya gösterilen sebebin geçerli bir sebep olmadığı iddiası ile fesih bildiriminin tebliği tarihinden itibaren bir ay içinde iş mahkemesinde dava açabilir. Taraflar anlaşırlarsa uyuşmazlık aynı sürede özel hakeme götürülür.
 • Feshin geçerli bir sebebe dayandığını ispat yükümlülüğü işverene aittir. İşçi, feshin başka bir sebebe dayandığını iddia ettiği takdirde, bu iddiasını ispatla yükümlüdür.
 • Dava seri muhakeme usulüne göre iki ay içinde sonuçlandırılır. Mahkemece verilen kararın temyizi halinde, Yargıtay bir ay içinde kesin olarak karar verir.
 • İşverence geçerli sebep gösterilmediği veya gösterilen sebebin geçerli olmadığı mahkemece veya özel hakem tarafından tespit edilerek feshin geçersizliğine karar verildiğinde, işveren, işçiyi bir ay içinde işe başlatmak zorundadır. İşçiyi başvurusu üzerine işveren bir ay içinde işe başlatmaz ise, işçiye en az dört aylık ve en çok sekiz aylık ücreti tutarında tazminat ödemekle yükümlü olur.
 • Mahkeme veya özel hakem feshin geçersizliğine karar verdiğinde, işçinin işe başlatılmaması halinde ödenecek tazminat miktarını da belirler.
 • Kararın kesinleşmesine kadar çalıştırılmadığı süre için işçiye en çok dört aya kadar doğmuş bulunan ücret ve diğer hakları ödenir.
 • İşçi işe başlatılırsa, peşin olarak ödenen bildirim süresine ait ücret ile kıdem tazminatı, yukarıdaki fıkra hükümlerine göre yapılacak ödemeden mahsup edilir. İşe başlatılmayan işçiye bildirim süresi verilmemiş veya bildirim süresine ait ücret peşin ödenmemişse, bu sürelere ait ücret tutarı ayrıca ödenir.
 • İşçi kesinleşen mahkeme veya özel hakem kararının tebliğinden itibaren on iş günü içinde işe başlamak için işverene başvuruda bulunmak zorundadır. İşçi bu süre içinde başvuruda bulunmaz ise, işverence yapılmış olan fesih geçerli bir fesih sayılır ve işveren sadece bunun hukuki sonuçları ile sorumlu olur.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İşe İade Davası Sonuçları - Yorum
  SÜMEYRA ZENGİL -
  15 Ağustos 2016

  Bilgilerinizİ Beğenerek okudum. İçinde bulunduğum durumu daha rahat anlatırım düşüncesiyle sizle görüşmek isterim. Ben en son çalıştığım süresiz sözleşmemin yönetim kurulu kararıyla tek taraflı fesh edilmesi sonucu ayrıldım. Fesih gerekçesi olarak "İş Kanunu md.25/2 bendi uyarınca haklı nedenle feshedilmiştir" denmiştir. İlgili maddeyi incelediğimde haklı bir gerekçe bulamıyorum. Siz mevcut duruma göre işe iade davası açmak adına vekilim olmayı kabul eder misiniz?

  Cevapla
 • İşe İade Davası Sonuçları - Yorum
  HALİS ATAN -
  5 Eylül 2016

  ben sizden bir konu hakkında bilgi almk istiyorum ama yardımcı olurmusunuz benim eşim 2011 yılı itibarı çalışmaya başladı 2013 yılında ihaleyi .... şirketi aldı aynı işi yapmak üzere geçti. geçerken şirket ihaleyi biz kaybettik geçmek isteyen geçsin dediler sonra 2015 yılında ihaleyi tekrar aynı şirket aldı ve eşim hamile olduğu için sözleimesini yenilemediler. sadece prsonel alınacak olursa ilk sizleri alacağız dediler yazılı beyan yok sözlü olarak doğumdan sonra alırız dediler benim gibi 20 kişi var. Bu konuda mahkemeden işe iade ve tazminat çıkarmı?nasıl bir hukuki yol izlemeliyiz ?

  Cevapla
 • İşe İade Davası Sonuçları - Yorum
  SEMA ULUMERİÇ -
  13 Kasım 2016

  İşe İade Davası Sonuçları Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

  Cevapla
Yorum Bırak