Atla

İsim Ekletme Davası Nasıl Açılır


İsim Ekletme Davası Nasıl Açılır

İsim Ekletme Davası Nasıl Açılır

İsim Ekletme Davası Nasıl Açılır

Kişinin olan isminden şikayetçi olması veya yeni bir kimlik için geçerli nedenleri ile isim değiştirmek için açılan davaya işimi değişikliği yada isim ekletme denmektedir.

Bazı kişilerde yaşanan en önemli detaylardan biri kişiye ailesi tarafından konulmuş olan bir isim olmasına rağmen kişi başka bir isim ile tanıtılmakta ve tanımaktadır. Yine bu durumlar içinde kişi isim değiştirme davası açabilir. Yargıtay karar genellikle isim değiştirme davalarını isim ekletme olarak tanımlar ve bu doğrultuda karar verir.

 

İsim Ekletme Davası Nasıl Açılır Nasıl Görülür

Ayrıca bilinmesi gerekir ki kişi daha önce ki kimlikte bulunan ismi kullanmak istemiyor ise; Yargıtay bu durumu kabul eder ve yeni kullanmak istediği isim doğrultusunda kimlik çıkara izni verilmektedir. Bu olay için önemli olan husus kişinin isim ekletme adı altında dava için hukuk mahkemesine başvurmasıdır.

Başvuru sonrası açılan dosya ile kişiye verilen gün ile kişi hakim karşısına çıkar. Fakat hakim kişinin gerekçelerini dinledikten sonra kişinin kullanmakta olduğu ismin kişiler tarafından bilindiğini onaylanması için şahit ister.

 

Eğer ki şahitlerde durumun doğruluğunu kanıtlar nitelikte ifade verir ise kişi yeni isim için davayı almış olacaktır. Alınan dava sonrası nüfus müdürlüğünde yeni kimlik çıkarma işlemlerini yapabilir ve yine aynı doğrultuda mahkemeye sunduğu yeni ismi kimliğine geçirebilir. Ayrıca bu dava için öncelikli olarak önemli bir detayı var ki kişinin isim ekletme veya değiştirme için geçerli ve haklı bir sebebinin olması gerekmektedir.

İsim Ekletme Davası Ve Şartları

Yine önemli detaylardan birisi de isim değişikliği için dava açan kişinin mahkemeye sunmuş olduğu tanıkların ifadeleri kişinin gerçekten isim değişikliği yapması için geçerli sebepler sunabilmesidir.

Halk arasında basit bir dava gibi dursa da aslında birçok kötü niyetli durumlar için mahkeme bu konuda detaylara önem vererek karar vermektedir. İsim değiştirme veya yeni isim beyanı için mahkeme en az dava açan kişiden 2 tane tanık ister.

Bu tanıkların Türk vatandaşı olması ve yine önem teşkil etmektedir. kişi mahkeme onayı sonrası hemen nüfus müdürlüğüne veya kaymakamlığa başvurarak yeni isim adı altında kimlikte isim değişikliği yapabilecektir.

Diğer makalaelerde boşanma konusunda boşanma avukatları sayfasına göz atabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak