İspanya Danimarka Boşanma Tanıma Tenfiz

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Tanıma ve Tenfiz  > İspanya Danimarka Boşanma Tanıma Tenfiz

İspanya Danimarka Boşanma Tanıma Tenfiz

İspanya Danimarka Boşanma Tanıma Tenfiz

İspanya Danimarka Boşanma Tanıma Tenfiz, Tanıma ve Tenfiz Davası Nedir, sorusu ile başlayacak olarsak dava daha çok 60’lı yıllarda başlayan işçi göçleri sırasında yurtdışında ikamet etmeye başlayan Türkler için söz konusu olan tanıma tenfiz davaları günümüzde de yurtdışında boşanma davası açarak birbirinden ayrılan kişiler için geçerli olmaktadır.

Yurtdışındaki herhangi bir ülkede boşanma kararı alınmış olmasına rağmen kişiler hakkında mahkemeden çıkan kararlar Türkiye’deki mahkemeler de geçerli olmamaktadır.

Bunun için boşanan kişilerin tanıma tenfiz davası açarak Türk nüfus kayıtları içerisinde de boşanmış olduklarını belirtmeleri zorunlu olmaktadır.

Evlendiği kişi Türk ya da yabancı olması fark etmeksizin her kişinin Türk nüfus kayıtları içerisindeki evli gözüktüğü medeni hal kısmını değiştirebilmesi için bu davaları açması gerekmektedir.

Bu davaların ardından yurtdışında zaten hakkında karar verilmiş olan boşanma durumunun Türkiye’de tanınması sağlanmaktadır. Bu sebeple davalar tanınma davası olarak bilinir.

Bunun yanı sıra boşanma kararları verilirken çiftler arasındaki mal paylaşımı, tazminat, nafaka, velayet gibi çeşitli konularda ortaya konan uzlaşı kararlarının geçerli olmasını sağlamak amacıyla da davaların tenfiz davası aşamaları görülmektedir.

İspanya DanimarkaTanıma Tenfiz Davası Açmak Zorunlu Mu?

Tanıma ve tenfiz davaları ile ilgili kişilerin üzerinde herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Ancak kişiler yurtdışında boşanmış olmalarına rağmen Türk nüfus kayıtlarında hala evli gözükmektedirler.

Bu sebeple daha sonra tekrar evlenmek istediklerinde Türk Medeni Kanunu’nda belirtilmiş esaslar doğrultusunda bir kişinin sadece tek bir eşi olabileceğinden dolayı evlenmeleri mümkün olmamaktadır.

Bunun yanı sıra kişilerin evlilik birliklerini sonlandırmalarının ardından ortaya çıkan hakların korunması adına mal paylaşımı ve velayet gibi konuların önem arz etmesinden dolayı da en kısa sürede tanıma ve tenfiz davalarını açmaları gerekmektedir.

İspanya Danimarka Tanıma Tenfiz Davası İçin Gereken Belgeler

Tanıma ve tenfiz davalarının açılması için gerekli şartlar söz konusu olduğu zaman kişilerin ilk bilmesi gereken konu yurtdışında açılmış olan boşanma davasının bir karara bağlanmış olması gerekliliğidir.

Herhangi bir şekilde temyiz sürecinde kalan boşanma davaları ile ilgili olarak çiftlerin Türkiye’de tanıma ve tenfiz davası açması mümkün olmamaktadır.

Yurtdışındaki mahkemeden alınmış olan boşanma kararını gösteren hükmün asıl ve onaylı fotokopisini içeren belge ile birlikte boşanmanın kesinlikle gerçekleştiğini gösteren belgenin de elde bulundurulması gerekir.

Bu belgede kesinleşme şerhinin de yer alması zorunludur. Konsolosluklardan alınan apostile’ın ardından boşanma kararının tercüme ettirilmesi de gerekmektedir. Tercümeler için kişiler yeminli tercümanlara gidebileceği gibi aynı zamanda konsolosluklar ya da noterler aracılığı ile de geçerli belgeleri elde edebilirler. (İspanya Danimarka Boşanma Tanıma Tenfiz)

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor