Atla

İspanya Danimarka Boşanma Tanıma Tenfiz


İspanya Danimarka Boşanma Tanıma Tenfiz

İspanya Danimarka Boşanma Tanıma Tenfiz

İspanya Danimarka Boşanma Tanıma Tenfiz

Tanıma ve Tenfiz Davası Nedir, sorusu ile başlayacak olarsak dava daha çok 60’lı yıllarda başlayan işçi göçleri sırasında yurtdışında ikamet etmeye başlayan Türkler için söz konusu olan tanıma tenfiz davaları günümüzde de yurtdışında boşanma davası açarak birbirinden ayrılan kişiler için geçerli olmaktadır.

Yurtdışındaki herhangi bir ülkede boşanma kararı alınmış olmasına rağmen kişiler hakkında mahkemeden çıkan kararlar Türkiye’deki mahkemeler de geçerli olmamaktadır.

Bunun için boşanan kişilerin tanıma tenfiz davası açarak Türk nüfus kayıtları içerisinde de boşanmış olduklarını belirtmeleri zorunlu olmaktadır.

Evlendiği kişi Türk ya da yabancı olması fark etmeksizin her kişinin Türk nüfus kayıtları içerisindeki evli gözüktüğü medeni hal kısmını değiştirebilmesi için bu davaları açması gerekmektedir.

Bu davaların ardından yurtdışında zaten hakkında karar verilmiş olan boşanma durumunun Türkiye’de tanınması sağlanmaktadır. Bu sebeple davalar tanınma davası olarak bilinir.

Bunun yanı sıra boşanma kararları verilirken çiftler arasındaki mal paylaşımı, tazminat, nafaka, velayet gibi çeşitli konularda ortaya konan uzlaşı kararlarının geçerli olmasını sağlamak amacıyla da davaların tenfiz davası aşamaları görülmektedir.

İspanya DanimarkaTanıma Tenfiz Davası Açmak Zorunlu Mu?

Tanıma ve tenfiz davaları ile ilgili kişilerin üzerinde herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Ancak kişiler yurtdışında boşanmış olmalarına rağmen Türk nüfus kayıtlarında hala evli gözükmektedirler.

Bu sebeple daha sonra tekrar evlenmek istediklerinde Türk Medeni Kanunu’nda belirtilmiş esaslar doğrultusunda bir kişinin sadece tek bir eşi olabileceğinden dolayı evlenmeleri mümkün olmamaktadır.

Bunun yanı sıra kişilerin evlilik birliklerini sonlandırmalarının ardından ortaya çıkan hakların korunması adına mal paylaşımı ve velayet gibi konuların önem arz etmesinden dolayı da en kısa sürede tanıma ve tenfiz davalarını açmaları gerekmektedir.

İspanya Danimarka Tanıma Tenfiz Davası için Gereken Belgeler

Tanıma ve tenfiz davalarının açılması için gerekli şartlar söz konusu olduğu zaman kişilerin ilk bilmesi gereken konu yurtdışında açılmış olan boşanma davasının bir karara bağlanmış olması gerekliliğidir.

Herhangi bir şekilde temyiz sürecinde kalan boşanma davaları ile ilgili olarak çiftlerin Türkiye’de tanıma ve tenfiz davası açması mümkün olmamaktadır.

tanıma ve tenfiz davası nerede nasıl açılır

Yurtdışındaki mahkemeden alınmış olan boşanma kararını gösteren hükmün asıl ve onaylı fotokopisini içeren belge ile birlikte boşanmanın kesinlikle gerçekleştiğini gösteren belgenin de elde bulundurulması gerekir.

Bu belgede kesinleşme şerhinin de yer alması zorunludur. Konsolosluklardan alınan apostile’ın ardından boşanma kararının tercüme ettirilmesi de gerekmektedir. Tercümeler için kişiler yeminli tercümanlara gidebileceği gibi aynı zamanda konsolosluklar ya da noterler aracılığı ile de geçerli belgeleri elde edebilirler.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İspanya Danimarka Boşanma Tanıma Tenfiz - Yorum
  ÖZGÜR FINDIK -
  14 Ağustos 2016

  İspanya Danimarka Boşanma Tanıma Tenfiz Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

  Cevapla
 • İspanya Danimarka Boşanma Tanıma Tenfiz - Yorum
  MAZLUM KAPLAN -
  14 Ağustos 2016

  İspanya Danimarka Boşanma Tanıma Tenfiz Sizden randevu almak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz?

  Cevapla
 • İspanya Danimarka Boşanma Tanıma Tenfiz - Yorum
  DORUK BOSTANCIOĞLU -
  6 Eylül 2016

  İspanya Danimarka Boşanma Tanıma Tenfiz hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

  Cevapla
Yorum Bırak