Atla

İşsizlik Maaşı Nasıl Nereden Ne Kadar Alınır Başvurulur


İşsizlik Maaşı Nasıl Nereden Ne Kadar Alınır Başvurulur

İşsizlik Maaşı Nasıl Nereden Ne Kadar Alınır Başvurulur

İşsizlik Maaşı Nasıl Nereden Ne Kadar Alınır Başvurulur

         İşsizlik Maaşı Alma Şartları
 1. İşverenin kusuru nedeniyle, küfür, hakaret, ücret ödememe, fazla mesai vermeme vs. gibi nedenler varsa ve bu nedenleri ispatlayabilirseniz istifa edip işten ayrılırsanız işsizlik maaşı alabilirsiniz.
 2. İşveren işinize son verdiyse işsizlik maaşı alabilirsiniz.
 3. İşyeriniz kapandıysa işsizlik maaşı alabilirsiniz.
 4. Süreli bir iş akdi yapmışsanız ve süre bittiğinde işi bırakırsanız işsizlik maaşından faydalanabilirsiniz.
 5. Tüm bu nedenlerden birini taşıyorsanız işten ayrıldığınız anda işverenden talep edeceğiniz "İşten Ayrılma Bildirgesi"ni işveren 3 nüsha halinde hazırlayıp 1 nüshası işten ayrılan kişiye, 1 nüshası kendisine ve 1 nüshasını da bildirgeye çıkış nedenini yazarak İŞKUR'a gönderiyor.
 6. İŞKUR ise işten çıkarılma nedenlerine bakarak işsizlik maaşı verilip verilmeyeceğini kararlaştırıyor. Ancak işsizlik maaşı alabilmek için işten ayrılınan tarihten itibaren en geç 30 iş günü içerisinde herhangi bir İŞKUR'a giderek başvuruda bulunması gerekiyor.
 7. 30 gün geçmiş ise geçen her geçen günün ücretini işsizlik maaşından alamıyorsunuz. Yani 2 ay sonra İŞKUR'a gidip başvurursanız işsiz kaldığınız andan itibaren başvuru tarihinize kadar olan işsizlik maaşını alamıyorsunuz. İŞKUR ise başvurunuza bakarak eğer doğru nitelikleri taşıyorsanız size maaş veriyor.
 8. Başvurunuzdan 1 ay sonra İŞKUR'a giderek işsizlik maaşı hesap cüzdanınızı alıp ilgili bankadan işsizlik maaşı çekilir.
      A-İşsizlik maaşı için ne kadar çalışmak gerekiyor
 1. İşten çıkarıldığınız tarih içinde 3 yıl geriye dönük olarak 600 gün sigorta primi ödemişseniz 6 ay, 3 yıl geriye dönük 900 gün prim ödemişseniz 8 ay, 3 yıl geriye dönük 1080 gün prim ödemişseniz 10 ay işsizlik maaşından faydalanabiliyorsunuz.
 2. Alacağınız ücret ise son 120 günün brüt ücretinin yüzde 40′ı kadar işsizlik maaşı almaya hak kazanılır.
     B-İşsiz kalınınca sağlıktan faydalanabilir misiniz
 1. Sigortalı işsizler işsizlik maaşı alırken sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler. İşsizlik maaşı aldığınız süre içerisinde İŞKUR sizin adınıza Sosyal Güvenlik Kurumu'na Genel Sağlık Sigortası primlerini ödüyor
 2. Bu primler ödendiği için işsiz kalan kişinin kendisine, eşine ve çocuğuna sağlık hizmetlerinden faydalanması kısıtlanmıyor. Ancak 100 gün sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor. Bunu uzatmak için ise işsiz kişi Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek İŞKUR'dan işsizlik maaşını aldığını ve bu nedenle sağlık hizmetlerinden faydalanması gerektiğini belirterek Sosyal Güvenlik Kurumu işsiz kişinin sağlık hizmetlerinden faydalanması için tekrardan aktifleştiriyor. Bu aktifleştirme işsizlik maaşının bağlanma süresi yani 6 ay, 8 ay ve 10 ay boyunca devam ediyor.
     C-Askerlik nedeniyle iş akdi feshedilen kişi işsizlik maaşı alabilir mi
 1. İşyerinden "askere gideceğim" diye ayrılmışsanız işsizlik maaşı alabilirsiniz.
 2. Askerlik bittiğinde 30 gün içerisinde İŞKUR'a müracaat ettiğinizde askerlik yaptığınızda geçen süre yokmuş gibi yani işten yeni ayrılmış gibi görünerek İŞKUR size, 3 yıl geriye dönük olarak 600 gün sigorta primi ödemişseniz 6 ay, 3 yıl geriye dönük 900 gün prim ödemişseniz 8 ay, 3 yıl geriye dönük 1080 gün prim ödemişseniz 10 ay işsizlik maaşından faydalanabiliyorsunuz.
 3. İşsizlik Maaşı Nasıl Nereden Ne Kadar Alınır Başvurulur
 
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • SEYİT ALTAY -
  9 Ağustos 2016

  İşsizlik Maaşı Nasıl Nereden Ne Kadar Alınır Başvurulur Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

  Cevapla
 • EREN BÜYÜKBAŞ -
  10 Kasım 2016

  İşsizlik Maaşı Nasıl Nereden Ne Kadar Alınır Başvurulur Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

  Cevapla
Yorum Bırak