İstinaf Başvuru Dilekçesi | Ankara Avukat | Avukatlık ve Danışmanlık

0312.995.0202

Detaylar İçin Arayın

0545.229.2505

Detaylar İçin Arayın

Ara

İstinaf Başvuru Dilekçesi

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Avukatlık ve Danışmanlık  > İstinaf Başvuru Dilekçesi

İstinaf Başvuru Dilekçesi

İstinaf Başvuru Dilekçesi

İstinaf Başvuru Dilekçesi, Hukuk Davalarında yerel mahkemenin vermiş olduğu kararlarına karşı bölge adliye mahkemeleri dediğimiz İstinaf mahkemelerine itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Ankara Bölge Mahkemeleri Söğütözü Çankaya adresinde olup 27 hukuk dairesi ile faaliyet göstermektedir.

Hukuk davalarında İstinaf başvuru dilekçesi, hazırlanırken aşağıdaki örneğe göre hazırlanabilirDilekçede önemli olan istinafa müracaat edenin kimlik bilgileri ve dilekçenin imzalanması, ile yerel mahkemeye gönderilmek üzere verilir.

Hukuk davalarında İstinaf dilekçesi verilirken, istinaf  başvurusu ile birlikte gerekli harç ve masraflar ödenmesi gerekmektedir. Harç ve masrafların eksik ödenmesi durumunda yerel mahkeme başvuru yapana eksik miktar ve kesin süre belirtilerek müzekkere yollar, bu süre içerisinde eksik harç ve masraflar yatmadığından dolayı istinafa başvuru hakkınızdan vazgeçmiş sayılacağınıza karar verir.

Yada verilen sürede eksik masrafların yatırdığınız durumda mahkeme istinafa yani böle adliye mahkemesine başvurunun yapılmış sayılır. Başvurunun tamamlanmasında sonra yerel mahkeme İstinaf dilekçesini karşı tarafa tebliğ eder.

Karşı taraf, dilekçenin tebliğ edilmesi ile birlikte iki haftalık sürede cevap dilekçesi ile  kararı veren mahkemeye veya başka yerde ise mahkemeye gönderilmek üzere bulunduğu yerdeki nöbetçi mahkeme ile havale edebilir.

İstinaf yoluna başvurmada icra hukuk mahkemesi kararlarında icra takibini durdurmaz. Diğer hukuk mahkemelerinin kararları da farklılık gösterebilir.

Ayrıca Nafakanın ödenmesinin geri bırakılmasına karar verilemez. Hukuk İstinaf başvurusunun kötü niyetle yapılması halinde bölge adliye mahkemesi kanun 329 maddesi uygulanır.

İstinaf Başvuru Dilekçesi Örneği – İstinaf Başvuru Dilekçesi

…… BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİİLGİLİ HUKUK DAİRESİ’NE

Sunulmak Üzere …..ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ’NE,  

İSTİNAF KANUN YOLUNA BAŞVURAN

DAVACI/DAVACILAR;  

ADI VE SOYADI                                           :  

TC KİMLİK NUMARASI                               :  

ADRES                                                         :  

VEKİLİ                                                         : Av.İlkay UYAR KABA

DAVALI/DAVALILAR;  

ADI VE SOYADI                                           :  

KİMLİK NUMARASI :

ADRESİ                                                        :

 VEKİLİ                                                        :

TALEBİN KONUSU                                     :(…)…………..Hukuk Mahkemesi’nin …/…/….   Gün ve …/… E.  …/… K.   sayılı kararının istinaf incelemesi isteminden ibarettir.  

KARARIN TEBLİĞ TARİHİ                   :    …/…/…

KARARIN ÖZETİ                                     :(…)………… Hukuk Mahkemesince yapılan yargılama sonucunda; “……………………………………isteminin tümden reddi” ne şeklinde bir hükümle müvekkillerimiz ……………….tazminat isteminin reddine ilişkin karar.

BAŞVURU SEBEPLERİ VE GEREKÇESİ;  

DAVANIN ÖZETİ:  Müvekkilimiz; ……………………………………….r. Müvekkilimiz …………………………. sabittir. Müvekkilimiz, …………………………………………… maddi ve manevi tazminat isteminde bulunmuştur. İlk derece mahkemesi olan (…)……………………. Hukuk Mahkemesi tarafından; “……………………………….. manevi tazminat isteği reddedilmelidir.” şeklinde bir gerekçe (EK-3)ile tazminat istemimiz reddedilmiştir.

  1. A) USUL YÖNÜNDEN BAŞVURU SEBEPLERİMİZ : Müvekkillerimiz…………………………………………………..Hukuk Usulü Muhakemeleri Yasasının 253. maddesine aykırı olarak hüküm kurulması hatalıdır.

B)ESAS YÖNÜNDEN BAŞVURU SEBEPLERİMİZ              : Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 8. ……………………………………………………………. hükmü hukuka aykırıdır.  TALEP SONUCU                                       :Müvekkillerimiz ……………………………………………………….. tazminata hükmedilmesini, vekalet ücreti ve masrafların karşı tarafa yüklenmesini talep ederiz.

EKLER                                                        :          

  • Tanık …………………
  • Nüfus Kayıt Örneği
  • (…)…………..Hukuk Mahkemesi’nin …/…/…. Gün ve …/… E. …/… K.   sayılı kararı

(İSTİNAF YOLUNA BAŞVURAN)

DAVACI/DAVACILAR VEKİLİ Av.İlkay UYAR KABA

Diğer makalelerimize Ankara Avukat sayfamızdan göz atabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor