Atla

İsveç İsviçre Boşanma Tanıma Tenfiz


İsveç İsviçre Boşanma Tanıma Tenfiz

İsveç İsviçre Boşanma Tanıma Tenfiz

İsveç İsviçre Boşanma Tanıma Tenfiz

Tanıma ve tenfiz nedir, tanıma ve tenfiz davaları yurt dışında alınmış kararları Türkiye’de de geçerli hale getirmek ve burada tanıtmak ve icra ettirmek için açılan davalardır.

Türkiye’de evlenen sonrasında yurt dışında boşanan bir çift bunu Türkiye’de de geçerli kılmak için bu davaya başvurabilir. Yani kısaca bir denklik davası da denebilir.

Tanıma ve tenfiz davası için gerekli belgeler nelerdir?

Bu dava için herhangi bir davaya başvurduğunuz gibi teferruatlı evrak hazırlıkları yapmış olmanıza gerek olmayacaktır. Aksine yalnızca yurt dışında sonuca varmış ya da ara karar verilmiş olan mahkemelerinizin dilimize çevrilmiş belgelerinin bulunması yeterli olacaktır.

Tanıma ve tenfiz için gerekli belgeler aşağıda belirtilen belgelerdir.

*Talep formu veya dilekçesi

*Mahkeme ilamı ya da ara karar örneği ve çevirisi

*Adli müzaheret belgesi ve örneği

*Vekâletname ve çevirisi

*kimlik aslı ve çevirisi

Tanıma ve tenfiz davası ne kadar sürer?

 Eğer davada taraflardan birisi yurt dışında ise bilgilendirme için verilen süre 6 ay olduğundan dolayı; bilgilendirme ve sonrasında geri bilgi alma sürecinden dolayı bir sene sürebilmektedir. Ancak her iki tarafta Türkiye’de ise ya da avukatlarına vekâlet vermiş ise dava 1 ayda tamamlanır. Bu tip davalar diğer birçok dava gibi uzun süre bilecek ve vakit alabilecek davalar değildir.

Tanıma ve tenfiz davalarında harç olarak belli bir tutar alınmaktadır. Tanıma ve tenfiz davası için vekâletname vererek bir tanıma ve tenfiz avukatı ile çalışabilirsiniz.

Bütün işlemlerinizi avukatınız gerçekleştirebilir ve davaya katılmanız gerekmez. Yazacağınız tanıma ve tenfiz dilekçesi, avukatınız tarafından işleme sokulabilir. Tanıma ve tenfiz davası dilekçesi avukatınızın yardımıyla oluşturulabilir ve sizin imzanız ile geçerlilik kazanır. Böylece davanın daha kontrollü ve hızlı ilerlemesini sağlamış olursunuz.

İsveç ve İsviçre Arpupa ülkesi olarak çok fazla özgürlüklerin yaşandığı gelir ve refah düzeyinin yüksek olması sebebiyle ülkemizden ve diğer ülkelerden insanlar tarafından tercih edilmektedir.

Uzun zaman isveç ve isviçreden yaşayan vatandaşlarımızında burada uzun yıllardır yerleşik hayat sürmeleri nedeniyle bir çok doğal olaylar neticesinde evlenme, boşanma miras gibi hukuksal hakları ortaya çıkmaktadır.

Bu sorunları çözümü için danışmanlık ve destek almanız gerekmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İsveç İsviçre Boşanma Tanıma Tenfiz - Yorum
  ONUR ÇİFTCİ -
  5 Ağustos 2016

  isviçre'deki boşanmanın türkiye'de tanınması nasıl olur tarafıma e-mail ile bilgi verirmisiniz.

  Cevapla
 • İsveç İsviçre Boşanma Tanıma Tenfiz - Yorum
  MİRAY ATAK -
  13 Ağustos 2016

  İsveç de aldığım boşanma kararlarinin turkiyede taninmasi ve tenfizi konusunda merak ettiklerime cevap verebilirmisiniz. bu konuda size danışmak istiyorum.

  Cevapla
Yorum Bırak