Atla

İşyeri Kira Sözleşmesi Ve İşyeri Tahliye Davası


İşyeri Kira Sözleşmesi Ve İşyeri Tahliye Davası

İşyeri Kira Sözleşmesi Ve İşyeri Tahliye Davası

İşyeri Kira Sözleşmesi Ve İşyeri Tahliye Davası

İşyeri Kira Sözleşmesi Ve İşyeri Tahliye Davası, Dava taşınmazın bulunduğu yer veya davalının yerleşim yeri Sulh Hukuk Mahkemesinde görülür. Kiralayan veya kiralayan durumunda olmayan malik ancak kendisinin, eşinin ve çocuklarının işyeri ihtiyacı için kira sözleşmesinin bitiminde dava açabilir. Davacının, ihtiyaç iddiasının gerçek, samimi ve zorunlu olduğunu kanıtlaması gerekir. İşyeri ihtiyacı nedeniyle açılan davalarda kiralananın, hali hazır durumu ile veya mimari projeyi gerektirmeksizin basit bir tadilatla ihtiyacı karşılaması gerekir. İşyeri ihtiyacına dayalı olarak açılan tahliye davalarında ihtiyaçlının kirada olması halinde ihtiyacın varlığının kabulü için ihtiyaçlının ya tahliye tehdidi altında bulunması veya kiralananın yapılacak iş için daha üstün nitelikte olması, en azından halen iş yapılan yerle eşdeğer nitelikte bulunması gerekir. Eşdeğerlik durumu varsa mülkiyet hakkına üstünlük tanınmalıdır. Bu iki halden birisinin varlığı ihtiyacın kabulü için yeterlidir. Her iki halin birlikte olması gerekmez. Davanın kira akdinin hitamını takip eden bir ay içinde açılması gerekir. Daha önce veya bir aylık dava açma süresi içinde tahliye iradesi kiracıya bildirilmişse bu irade açıklaması süreyi koruyacağından bu bildirimi takip eden dönemin sonuna kadar dava açma hakkı saklı tutulmuş sayılır.

İşyeri Kira Sözleşmesi Örneği - İşyeri Kira Sözleşmesi Ve İşyeri Tahliye Davası

  İŞYERİ KİRA SÖZLEŞMESİ  Madde 1 - Sözleşmenin Tarafları; Kiralayan                  :           Kiracı                         :   Kiralanan Yer          :  ……. ...... …….. …….. üzerinde bulunan ...... Alışveriş Merkezinde ekli krokide işaretlenmiş ...... no.lu ...... m²'lik işyeri. Madde 2 - Kira Süresi; kira süresi kiralama şekli detaylı yazılacak  Madde 3 - Kira Parası; Kira bedeli, ilk yıl için kira başlangıç tarihinden itibaren aylık peşin ….ABD doları/EURO olup, Merkez bankasının kira başlangıç tarihinde belirlediği kur karşılığı olan ...... -TL olarak ödenecektir.   Detaylar yazılacak Madde 4 - Depozito ve İadesi;  Kiracı ….. ............................ faiz talebinde bulunmamayı kabul etmiştir. ........Depozito ........................... Ancak;.............................. Madde 5 - Kullanım Şekli; Kiracı, kiralananı ….................. bulunamaz.   Madde 6 - Giderler ve Vergiler; Ortak alanlar .................................tahliye nedenidir.   Madde 7 - Sözleşmenin Feshi; Aşağıda belirtilen.................................................... hakkını sona erdirebilir.....   Madde 8 - Alışveriş Merkezinin Yönetimi; Alışveriş .............................ün kararlara uyacak ve giderlere de payı oranında iştirak edecektir. Madde 9 - Kiralanan Yerin İadesi; Kira süresinin ............................kiralanana zarar vermeyecek olanları söküp alabilir. Madde 10 - Yürürlük; İşbu sözleşme taraflarca bütünüyle okunmuş incelenmiş ve tamamen benimsenerek ...... sayfa ve bir nüsha olarak imzalanmış ve asıl nüsha kiralayanda bırakılmış, tasdikli bir nüsha kiracıya verilmiştir. ../../......      KİRALAYAN                                                 KİRACI  AD SOYAD – İMZA                                     AD SOYAD – İMZA
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • İşyeri Kira Sözleşmesi Ve İşyeri Tahliye Davası - Yorum
    ŞEYMA GEZEK -
    10 Ağustos 2016

    İşyeri Kira Sözleşmesi Ve İşyeri Tahliye Davası Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

    Cevapla
  • İşyeri Kira Sözleşmesi Ve İşyeri Tahliye Davası - Yorum
    YAŞAR DİYARBAKIR -
    2 Eylül 2016

    İşyeri Kira Sözleşmesi Ve İşyeri Tahliye Davası Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

    Cevapla
Yorum Bırak