Atla

İşyerinde Facebook Girme İşten Çıkarma Kıdem Tazminatı


İşyerinde Facebook Girme İşten Çıkarma Kıdem Tazminatı

İşyerinde Facebook Girme İşten Çıkarma Kıdem Tazminatı

İşyerinde Facebook Girme İşten Çıkarma Kıdem Tazminatı

İşyerinde Facebook Girme İşten Çıkarma Kıdem Tazminatı Giriş İşyerinde işçinin sosyal medya kullanması nedeniyle iş sözleşmesinin nasıl feshi edeceği, bu durumda işçinin kıdem tazminatı ihbar tazminatı alınıp alınmayacağını incelemiştir. Yargıtayın vermiş olduğu kararda İşyerinde Facebook kullanan işçinin, işini aksatıp aksatmadığını tespit edilmesi istenmektedir. Eğer işçi facebook a işini aksatmadan girmesi durumunda işveren işçinin geçerli nedenle iş sözleşmesini feshetmesi gerektiğini, bu durum karşısında da işçinin hak etmiş olduğu kıdem tazminatı ve ihbar tazminatını ödemesi gerektiğini belirtmiştir.  İş hukuku dava ve tazminat hakkında geniş bilgi için göz atınız.

Yargıtay Kararı İşyerinde Facebook Girme İşten Çıkarma Kıdem Tazminatı

T.C. YARGITAY 9.Hukuk Dairesi Esas: 2014/27212 Karar: 2016/620 Karar Tarihi: 13.01.2016 İŞÇİ ALACAKLARI DAVASI. ECZACI KALFASI OLARAK ÇALIŞAN DAVACININ MESAİ SAATLERİ İÇERİSİNDE FACEBOOK İNTERNET SİTELERİNE GİRDİĞİ. İŞİNİ AKSATMADAN İNTERNETE GİREN DAVACININ İŞ AKDİNİN GEÇERLİ NEDENLE FESHEDİLEBİLECEĞİ. HÜKMÜN BOZULDUĞU ÖZET: Mahkemece, toplanan kanıtlara ve bilirkişi raporuna dayanılarak eczacı kalfası olarak çalışan davacının mesai saatleri içerisinde facebook internet sitelerine girdiği sabit olmakla birlikte bu davranışının yaptığı işi ne düzeyde etkilediği konusunda yada işlerini aksattığının ispatlanamadığı, işini aksatmadan internete giren davacının iş akdinin haklı nedenle değil geçerli nedenle feshedilebileceği gerekçesiyle kıdem ve ihbar tazminatlarının kabulüne, ödendiği ispatlanamayan fazla çalışma talebinin kısmen kabulüne, ücret alacağının kabulüne karar verilmiştir. (4857 S. K. m. 17, 32, 41) Mahkemece, toplanan kanıtlara ve bilirkişi raporuna dayanılarak eczacı kalfası olarak çalışan davacının mesai saatleri içerisinde facebook internet sitelerine girdiği sabit olmakla birlikte bu davranışının yaptığı işi ne düzeyde etkilediği konusunda yada işlerini aksattığının ispatlanamadığı, işini aksatmadan internete giren davacının iş akdinin haklı nedenle değil geçerli nedenle feshedilebileceği gerekçesiyle kıdem ve ihbar tazminatlarının kabulüne. Ödendiği ispatlanamayan fazla çalışma talebinin kısmen kabulüne, ücret alacağının kabulüne karar verilmiştir.  
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • İşyerinde Facebook Girme İşten Çıkarma Kıdem Tazminatı - Yorum
    Temizer -
    22 Aralık 2016

    İşyerinde Facebook Girme İşten Çıkarma Kıdem Tazminatı Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

    Cevapla
Yorum Bırak