Atla

İzale-i Şuyu Davaları Dilekçesi Örneği


İzale-i Şuyu Davaları Dilekçesi Örneği

İzale-i Şuyu Davaları Dilekçesi Örneği

İzale-i Şuyu Davaları Davası

İzale-i Şuyu Davaları Davası, Sulh hukuk mahkemeleri, dava konusunun değer veya tutarına bakılmaksızın; taşınır ve taşınmaz mal veya hakkın paylaştırılmasına ve ortaklığın giderilmesine ilişkin davaları, görürlerHukuki bir işlem gereğince veya paylı malın sürekli bir amaca özgülenmiş olması sebebiyle paylı mülkiyeti devam ettirme yükümlülüğü bulunmadıkça, paydaşlardan her biri malın paylaşılmasını isteyebilir. İzalei şuyu davası olan ortaklığın giderilmesi davası nasıl açılır konusu hakkında ki makaleyi okuyabilirsiniz. Paylaşmayı isteme hakkı, hukuki bir işlemle en çok on yıllık süre ile sınırlandırılabilir. Taşınmazlarda paylı mülkiyetin devamına ilişkin sözleşmeler, resmi şekle bağlıdır ve tapu kütüğüne şerh verilebilir. Paylı veya elbirliği mülkiyeti şeklinde tescilli taşınmazlarda ortaklığın giderilmesi amacıyla açılan davalara izale-i şüyu ( ortaklığın giderilmesi ) davası denir. Örneğin babanızın vefatı neticesinde bir daire ya da apartman ya da arsa, tarla miras kaldı. 4 kardeşsiniz ve bu gayrimenkulün satılmasını isteyen var karşı çıkan da var. Tüm mirasçılar onaylamadan satışı mümkün değil. Bu durumda satışı isteyen kişi izale-i şüyu davası açar ve mahkeme yolu ile satış yapılır. Satış bedeli de mirasçılara veraset ilamındaki paylarına göre dağıtılır. Bu tür davalar genellikle anlaşma ile sonuçlanmaktadır. Çünkü mirasçılar, gayrimenkulün mahkeme yolu ile satışının ( açık arttırma ) zararlı bir satış olacağını düşünürler ve aralarında anlaşırlar.

İzale-i Şuyu Davaları Davası -Dilekçesi Örneği

… SULH HUKUK MAHKEMESİ'NEDAVACI                                          :TC KİMLİK NUMARASI             :  ADRES                                           :  VEKİLİ                                                      :ADRES                                                   :  DAVALILAR                                 :ADRESİ                                         : KONU                                               : Taşınmazdaki İzale-i Şuyu Davaları Davası Paydaşlığın Giderilmesi İsteminden  ibarettir.AÇIKLAMALAR                           : 1- Müvekkilimiz.....................................................devamı müvekkilimiz açısından çekilmez hale gelmiştir.2- Taşınmazın ...................................................................... ittifak etmektedirler. (EK 4)3- ..............................................HUKUKİ NEDENLER                  :HUKUKİ DELİLLER                    : …/ …/ … tarihli tapu kaydı, …/ …/ … tarihli …   bankası kredi sözleşmesi, …/ …/ … tarihli  adet fatura     ve …/ …/ … tarihli beş adet faturaSONUÇ VE İSTEM                        : Yukarıda a................................aygıyla talep ederiz. .../ …/ … Davacı Vekili Av. EKLER:        1-                     2- Bir adet onaylı vekaletname örneği  
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • SIRRI ERDEN -
  6 Ağustos 2016

  İzale-i Şuyu Davası dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

  Cevapla
 • AYLA KARAASLAN -
  10 Ağustos 2016

  İzale-i Şuyu Davası Acaba bu dava ne kadar sürer veya sonuçlanır..

  Cevapla
 • DUYGU DEMİREL -
  11 Ağustos 2016

  İzale-i Şuyu Davası Bu konuda dava dilekçesi nasıl yazılır nedeniler nasıl açıklanır.

  Cevapla
 • EVREN ACUN -
  14 Ağustos 2016

  İzale-i Şuyu Davası Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

  Cevapla
 • SEVGİ OĞUZHAN -
  8 Eylül 2016

  İzale-i Şuyu Davası Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

  Cevapla
 • YÜKSEL ÜŞENMEZ -
  15 Eylül 2016

  İzale-i Şuyu Davası Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

  Cevapla
Yorum Bırak