Atla

İzaleyi Şuyu Davaları


İzaleyi Şuyu Davaları

İzaleyi Şuyu Davaları

İzaleyi Şuyu Davaları

İzale-i Şuyu Davaları Nedir?

Medeni Kanunun 699'uncu maddesinde belirtilmekte olan izale-i şüyu davaları aşağıdaki şekilde ifade edilmektedir. İlgili maddede paylaşma, malın aynen bölüşülmesi veya pazarlık arttırılması ile satılarak bedelinin bölüşülmesi biçiminde gerçekleştirilir. Paylaşma biçiminde bir uyuşma sağlanmaz ise paydaşlardan birinin istemi üzerine hakim malın aynı şekilde bölünerek paylaştırılmasına ve bölünen parçaların değerlerinin birbirine denk düşmesi halinde eksik değerdeki parçaya para eklenerek denkleştirme sağlanmasına karar verir.

Yapılan bölme istemi durum ve koşullara uygun görülmemesi durumunda ve özellikle paylı malın önemli bir şekilde değer kaybına uğramadan bölünmesine olanak bulunmaması durumunda açık arttırmayla satışa hükmedilmektedir. Yapılan satışın paydaşlar arasında arttırma ile yapılmasına kara verilmesi için bütün paydaşların rızasının alınması ile mümkün olabilmektedir.

Dava Süreci Nasıl İşlemektedir?

Taşınır veya taşınmaz olan mallarda hissedarlar arasında bir taksim yapılmaması durumunda paydaşlardan birisinin ortaklığının giderilmesi talebi ile Sulh Hukuk Mahkemesine yapacağı müracaatı ile hukuki süreç işlemeye başlamaktadır. Bu süreç genel olarak gayrimenkullerde rastlanılan bir durum olmaktadır. Bu davalarda konusunda uzman bir avukat bulundurulması ve süreci ankara avukat ile yürütmek sürecin başarılı ilerlemesi konusunda önemlidir. Mahkeme ilk olarak ortaklığın giderilmesi konusunda istenilenin taksim edilebilir olup olmadığını incelemektedir. Bu konuda teknik olarak bilirkişi görevlendirilmektedir. Bahsi geçen taşınmazın imar durumu, hisse ile hissedarlarının sayısı gibi durumlara bakılarak paylaştırma sureti ile her paydaşa müstakil bir parçanın düşmesi durumunda paylaşımı seçmektedir. Ancak bu geçerli değil ise satışa karar vermektedir. Bu durumda yapılacak satış konusu ise karışık bir süreçtir. Mahkeme resen yani taraf rızası olmadan yapacağı satışın amacı, paylı mülkiyet ile doğmuş olan bir niza var olması ve bu durum tasarruf hakkını engelliyor ise mal üzerindeki hisselerin paraya tahvil olunması olmaktadır. Bu konuda teorik olarak hissenin bedele dönüşmesi gerçekleştiği için paydaşların bir kaybı olmamaktadır.

İzale-i Şuyu Davasına İtiraz Edilebilir Mi?

Mahkemelere açılacak olan izale-i şüyu davası ortak bir mülkiyet olan taşınmazın hissedarlarının paylarına düşen mallarının aynen taksim edilmesi veya mahkeme tarafından taşınmazın satılarak bedelinin hissedarlar arasında paylarının oranı ile paylaştırılmasını sağlamak için açılmaktadır.

Bu dava bir hissedar tarafından diğer hissedarlara karşı açılabilmektedir. Bu dava taşınmazın bulunduğu il veya ilçede bulunan Sulh Hukuk Mahkemelerine açılmalıdır. Bu davaların sonucunda bir kazananın olmaması nedeni ile dava masraflarını tüm taraflar ödemektedir.

Mahkemelere başvuru ile açılan izale-i şüyu davalarına itiraz edilebilmesi ve mahkemenin aldığı kararın bozulabilmesinin mümkün olup olmadığı hissedarlar tarafından merak edilen bir konu olmaktadır. Bu konuda açılan davaların taraf teşkili nedeni ile, davanın konusu nedeni ile, harçlar nedeni ile, müşterek mülkiyetten kat mülkiyetine geçiş nedeni ile ve ortaklığın giderilmesinde aile konutunun durumu nedeni ile verilen karaların bozulması mümkün olabilmektedir.

İzaleyi Şuyu Davaları
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İzaleyi Şuyu Davaları - Yorum
  BALKİ CEYLAN -
  5 Ağustos 2016

  Adalet mülkün temelidir. (Nizamülmülk)

  Cevapla
 • İzaleyi Şuyu Davaları - Yorum
  Sözümçetin -
  14 Aralık 2016

  İzaleyi şuyu Davaları Acaba bu dava ne kadar sürer veya sonuçlanır..

  Cevapla
Yorum Bırak