Atla

Kapıcı İhbar Tazminatı İhtarname Hesaplama


Kapıcı İhbar Tazminatı İhtarname Hesaplama

Kapıcı İhbar Tazminatı İhtarname Hesaplama

Kapıcı İhbar Tazminatı İhtarname Hesaplama

KAPICI İHBAR TAZMİNATI NASIL ALIR - KAPICININ İHBAR TAZMİNAT HAKKI - KAPICI İHTARNAME - İHBAR TAZMİNATI NASIL HESAPLANIR Kapıcı işçi alacağının ispatı konusunda işyeri kayıtları, özellikle işyerine giriş çıkışı gösteren belgeler, işyeri iç yazışmaları delil niteliğindedir. Ancak, hafta tatili çalışmasının bu tür yazılı belgelerle ispatlanamaması durumunda tarafların dinletmiş oldukları şahit beyanları ile sonuca gidilmesi gerekir. Bunun dışında herkesçe bilinen genel bazı vakıalar da bu noktada göz önüne alınabilir. İşçinin fiilen yaptığı işin niteliği ve yoğunluğuna göre de iddia edilen dönemlerde çalışma olup olmadığı araştırılmalıdır.

Yargıtay Kararı - Kapıcı İhbar Tazminatı İhtarname Hesaplama

YARGITAY KARARI: KAPICI KIDEM VE İHBAR TAZMİNATIT.C. YARGITAY 9.Hukuk Dairesi Esas: 2013/10797 Karar: 2015/7314 Karar Tarihi: 18.02.2015 İŞÇİ ALACAKLARI DAVASI - KAPICI OLARAK GÖREV YAPAN DAVACI - GİYDİRİLMİŞ ÜCRETİN BELİRLENMESİ - DAİRENİN BEDELSİZ TAHSİS EDİLMESİ ELEKTRİK VE SU PARASININ YÖNETİMCE KARŞILANMASININ GİYDİRİLMİŞ ÜCRET HESABINDA DİKKATE ALINMAMASININ İSABETSİZ OLUŞU ÖZET: Kapıcı olarak görev yapan davacının giydirilmiş ücretinin belirlenmesinde kapıcı dairesinin bedelsiz tahsis edilmesi, elektrik ve su parasının yönetimce karşılanması karşısında bunların giydirilmiş ücret hesabında dikkate alınmaması hatalıdır.    
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Yükselen -
    1 Şubat 2017

    Merhaba Ben aynı iş yerinde 1995 yılında kapıcılığa başladım. 10 yıllık tazminatımı aldım. Tekrardan aynı iş yerinde işe giriş tarihim: 2005 yılında başladım ve halende devam etmekteyim. İşten ayrılmak istiyorum 2016 da Tazminatım 40.000 TL Yönetimden istedim Fakat bana 1.647 TL'den Tazminatımı ödemek istiyor. İhbar tazminatını da ödemek istemiyor. Oturduğum ev ve elektrik faturası tazminatı yansıyor mu ? Yıllık iznimin tamamını ve Bayramlarda 3 er gün kullanıyorum. Başka hiç bir şekilde izin kullanmıyor yılbaşı günü, resmi tatiller ve cumartesi yarım gün çalışmam gerekiyorken tam gün çalışıyorum. Pazar günü sabahı da gazete ve ekmek bırakıyorum Lütfen Bu konu hakkında beni aydınlatırsanız çok sevineceğim. İlgilendiğiniz için teşekkürler

    Cevapla
Yorum Bırak