Kapıcı İhbar Tazminatı İhtarname Hesaplama

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Tazminat Hukuku  > Kapıcı İhbar Tazminatı İhtarname Hesaplama

Kapıcı İhbar Tazminatı İhtarname Hesaplama

Kapıcı İhbar Tazminatı İhtarname Hesaplama

Kapıcı İhbar Tazminatı İhtarname Hesaplama

Kapıcı işçi alacağının ispatı konusunda işyeri kayıtları, özellikle işyerine giriş çıkışı gösteren belgeler, işyeri iç yazışmaları delil niteliğindedir. Ancak, hafta tatili çalışmasının bu tür yazılı belgelerle ispatlanamaması durumunda tarafların dinletmiş oldukları şahit beyanları ile sonuca gidilmesi gerekir.

Bunun dışında herkesçe bilinen genel bazı vakıalar da bu noktada göz önüne alınabilir. İşçinin fiilen yaptığı işin niteliği ve yoğunluğuna göre de iddia edilen dönemlerde çalışma olup olmadığı araştırılmalıdır.

Yargıtay Kararı – Kapıcı İhbar Tazminatı İhtarname Hesaplama

İŞÇİ ALACAKLARI DAVASI – KAPICI OLARAK GÖREV YAPAN DAVACI – GİYDİRİLMİŞ ÜCRETİN BELİRLENMESİ – DAİRENİN BEDELSİZ TAHSİS EDİLMESİ ELEKTRİK VE SU PARASININ YÖNETİMCE KARŞILANMASININ GİYDİRİLMİŞ ÜCRET HESABINDA DİKKATE ALINMAMASININ İSABETSİZ OLUŞU

ÖZET: Kapıcı olarak görev yapan davacının giydirilmiş ücretinin belirlenmesinde kapıcı dairesinin bedelsiz tahsis edilmesi, elektrik ve su parasının yönetimce karşılanması karşısında bunların giydirilmiş ücret hesabında dikkate alınmaması hatalıdır.

0 Yorum

Yorum Bırak