Atla

Katkı Payı Davası Zamanaşımı Tanıma Ve Tenfiz


Katkı Payı Davası Zamanaşımı Tanıma Ve Tenfiz

Katkı Payı Davası Zamanaşımı Tanıma Ve Tenfiz

Katkı Payı Davası Zamanaşımı Tanıma Ve Tenfiz

Tanıma tenfiz kararı verilmek şartıyla, yabancı mahkemenin boşanma kabulüne yönelik ilamının gerçekleştiği tarih itibari ile eşler boşanmış sayılmaktadır. İlgili kanun düzenlemesine göre tanıma tenfiz kararı sonraki tarihlerde dahi verilse, yabancı mahkeme ilamı kesinleştiği an evlilik birliği sona ermiş sayılır.

İlgili düzenleme 5718 Sayılı Kanun 59. madde de yer almaktadır. Bu düzenlemeye göre; yabancı mahkeme ilamı kesinleştiği andan itibaren eşler boşanmış sayılır. Tanıma tenfiz kararı verilecek olan tarihe kadar geçen ara dönemde, eşler birbirlerine mirasçı olamayacaklarıdır. Duruma göre doğan çocuk evlilik dışı doğmuş sayılacaktır. Bu düzenleme yabancı mahkeme ilamının kesinleştiği tarih ile tanıma tenfiz kararının kesinleştiği tarih arasındaki bulanıklığı ortadan kaldırmaktadır.

Zamanaşımı, yabancı mahkeme kararının kesinlik kazandığı tarihten başlar. Bu nedenle tanıma tenfiz kararından sonra açılacak davaların zamanaşımı süresinin geçmiş olduğu durumlarıyla karşılaşılır. Bu durumdan anlaşılacağı üzere hak sahibinin haktan yararlanması söz konusu değildir. Haktan yararlanılamayan bu durum toplum vicdanına, hakkın özüne ve adalete aykırılık taşımaktadır.

Bu olumsuzluğun ortadan kaldırılması için dairece görüş değişikliğine gidilmiştir. Bu değişikliğe göre boşanma nedeniyle mal rejimi tasfiyesinden doğan alacak davalarında zamanaşımının başlangıç tarihi, yabancı mahkeme ilamıyla tanıma/tenfiz kararı kesinleştiği tarih olmuştur. Hak sahibi kişi, bu sayede haktan yararlanamama gibi bir durumla karşılaşmaz.

Aile Hukukunda Katkı Payı Davası Nedir?

TKM 186/1. maddeye göre, mal ayrılığı rejimi söz konusu olduğunda eşler kendi mallarıyla alakalı olarak tasarruf yetkisine ve yararlanma (intifa) hakkına sahip olurlar. Yani her eş kendi malı üzerinde bu haklara sahiptir ve malların idaresi her eş için kendisine aittir. TMK 189. maddeye göre, eşlerden her birinin malı, geliri ve kendi kazancı yine kendisine ait kişisel mal kapsamındadır.

Eğer eşlerden biri, kadın ya da koca fark etmez, mal rejimi devam ederken, diğer eşin edindiği malvarlığına katkısı sebebiyle katkı payı alacağı talebinde bulunacaksa, bulunduğunu iddia ettiği katkı mutlaka para ya da parayla ölçülebilen maddi veya hizmet değerinde olmalıdır. Mal rejimi geçerliyken satın alınan tasfiyeye konu olan mal için, çalışma karşılığında olan gelirlerle katkı sağlanıldığı ileri sürülürse, çalışmış olarak, düzenli ve sürekli gelire sahip eşin aksi ispat olmadıkça yapabileceği tasarruf miktarında katkıda bulunduğunun kabul edilmesi gerekir. Çalışma karşılığında sağlanan gelirlerden kasıt maaş, gündelik veya kar payı gibi kıstaslardır.

Diğer makaleler için Ankara avukat sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Katkı Payı Davası Zamanaşımı Tanıma Ve Tenfiz - Yorum
  NURÇİN DEĞİRMENCİ -
  9 Ağustos 2016

  Katkı Payı Davası Zamanaşımı Tanıma Ve Tenfiz Sayın avukat Mevcut davanın açma şartları nelerdir.?

  Cevapla
 • Katkı Payı Davası Zamanaşımı Tanıma Ve Tenfiz - Yorum
  EMİNE ERÇELİK -
  17 Ağustos 2016

  Katkı Payı Davası Zamanaşımı Tanıma Ve Tenfiz Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

  Cevapla
 • Katkı Payı Davası Zamanaşımı Tanıma Ve Tenfiz - Yorum
  Pamukçu -
  5 Aralık 2016

  Katkı Payı Davası Zamanaşımı Tanıma Ve Tenfiz hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

  Cevapla
Yorum Bırak