Atla

Kaymakamlık Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Kararı


Kaymakamlık Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Kararı

Kaymakamlık Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Kararı

Kaymakamlık Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Kararı

KAYMAKAMLIK TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİ ÖRNEK KARAR

 

                           T.C 

…………. KAYMAKAMLIĞI

Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı

KARAR TARİHİ                            :11.02.2013                                    (ÖRNEKTİR)

KARAR SAYISI                             :2013/........

TÜKETİCİ                                       :--------------------

ŞİKAYET OLUNAN                      :………….. Bankası A.Ş

ŞİKAYET KONUSU                      :Dosya masrafı

RAPORTÖR                                                :………………….

(ÖRNEKTİR)

GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ               :Tüketici tarafından kaymakamlığımız Tüketici Sorunları Hakem Heyetine verilen 12.09.2012 tarihli dilekçesinde şikayet olunan bankadan çekmiş olduğu kredisine kesilen dosya masrafını şikayet ederek geri iadesini talep etmektedir.

Tüketici dilekçesi ekleri ve ………. A.Ş tarafından verilen savunma incelenmiştir. Konu 8422 sayılı Kanunla değişik 4077 sayılı kanunun 4/A maddesi kapsamında değerlendirilebilir.

4077 sayılı TKHK ( Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ) ‘ nın 6. Maddesi sözleşmedeki haksız şartları düzenlemektedir. Bu maddeye göre; Satıcı veya sağlayıcının tüketici ile müzekkere etmeden, tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu, tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde iyi niyet kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır. Tarafların birini tüketicinin oluşturduğu her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı değildir. Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir. Bir satıcı veya sağlayıcı, bir standart şartın münferiden tartışıldığını ileri sürüyorsa ispat yükü ona aittir.

4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun açıkça bu tür sözleşmelerde haksız şart olarak kabul edilebilecek hususların tüketici ile müzakere edilip edilmediği yönünde bir uyuşmazlık var ise bunun ispat yükümlülüğünü satıcı/sağlayıcıya vermiştir. Konu ile ilgili yükümlülük sağlayıcıya ait olduğu halde bu şartın tüketici ile müzakere edilerek sözleşmeye konduğunu iddia ve ispat edememiş, yasal dayanak gösterilememiş ve banka tarafından belirlenen komisyon ücretini ve dosya masrafını gösterir makbuzlar eklenmiş, bu nedenle sağlayıcının mezkûr şartı tüketici ile müzakere etmediğinin kabulü gerekmiştir. Uyuşmazlık konusu tüketiciye parasal bir yükümlülük yüklediğine göre tüketici aleyhine dengesizliğe neden olduğu açıktır.

Yukarıda açıklanan nedenlerle Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin 27.06.2011, 3576/10221; 13 HD 10.02.2011,2010/11726; 2011/1870 tarih ve sayılı kararları ve 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 6. Maddesine göre Komisyon Ücreti ve Dosya Masrafına ilişkin şartın haksız şart olduğu ve bu şartın tüketiciyi bağlamadığı görüş ve kanaatine varılmış ve tüketicinin talebinin kabulüne, tüketiciden alınan …………. TL Komisyon Ücreti ve Dosya Masrafının şikayet olunan banka tarafından tüketiciye iade edilmesine kararın tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde Tüketici Mahkemesine itiraz yolu açık olmak üzere katılanların oybirliğiyle karar verildi.

BAŞKAN                  ÜYE               ÜYE               ÜYE               ÜYE

 • NOT . Yukarda YAZMIŞ OLDUĞUMUZ ÖRNEK  Kaymakamlık Tüketici Sorunları Hakem Heyeti tarafından verilen Karar itiraz olmadığı takdirde 15 gün içerisinde kesinleşmektedir. Karşı tarafın itirazı olsa dahi Kaymakamlık Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Kararını Mahkemece Tedbiren durdurma talebi olmadığı sürece Karar İcra ilamı ile belirtilen miktar için icra müdürlüğü kanalı ile istenebilir.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • NİHAN ÖLÇER -
  20 Ekim 2016

  Kaymakamlık Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Kararı Bu dava için nasıl bir hazırlık aşaması vardır..Cevap verirseniz sevinirim..

  Cevapla
 • Erkam -
  6 Aralık 2016

  Kaymakamlık Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Kararı Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

  Cevapla
 • Numan -
  19 Şubat 2017

  iyi günler kolay gelsin. Kaymakamlık Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Kararı hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

  Cevapla
Yorum Bırak