Atla

Kefilliğin İptali Kefilliğin Sona Ermesi Düşmesi


Kefilliğin İptali Kefilliğin Sona Ermesi Düşmesi

Kefilliğin İptali Kefilliğin Sona Ermesi Düşmesi

Kefilliğin İptali Kefilliğin Sona Ermesi Düşmesi

Kefilliğin İptali Sona Ermesi Düşmesi ile ilgili diğer konu başlıkları, kefillik iptali için ihtarname, kefillik iptali için ihtarname örneği, kredi kefillik iptali, kefillik nasıl sona erer, kefilliğin sona ermesi, kefilliğin düşmesi, kirada kefilin sorumluluğu, kefillik iptali için ihtarname örneği, Kefilliğin İptali Kefilliğin Sona Ermesi Düşmesi, ilkay hukuk bürosu avukatları ankara.

Kefilliğin İptali Kefilliğin Sona Ermesi Düşmesi - KEFİLLİĞİN İPTALİ

Yeni Borçlar Kanunumuzun 591. Maddesinde Kefil, asıl borçluya veya mirasçılarına ait olan ve asıl borçlunun ödeme güçsüzlüğünden doğmayan bütün def'ileri alacaklıya karşı ileri sürme hakkına sahip olduğu gibi, bunları ileri sürmek zorundadır. Yanılma veya sözleşme yapma ehliyetsizliği ya da zaman aşımına uğramış bir borç sebebiyle borçlunun yükümlü olmadığı bir borca bilerek kefalet hali bu hükmün dışındadır demektedir. Asıl borçlu kendisine ait olan bir def'iden vazgeçmiş olsa bile kefil, yine de bu defiî alacaklıya karşı ileri sürebilir. Kefil, asıl borçluya ait def'ilerin varlığını bilmeksizin ödemede bulunursa, rücu hakkına sahip olur. Buna karşılık asıl borçlu, kefilin bu def'ileri bildiğini veya bilmesi gerektiğini ispat ederse kefil, bunlar ileri sürülmüş olsaydı ödemeden kurtulacağı ölçüde rücu hakkını kaybeder. Kumar veya bahisten doğan bir borca kefalette kefil, borcun bu niteliğini bilmiş olsa bile, asıl borçlunun sahip olduğu def'ileri ileri sürebilir.BU KONULARDA FAYDALI OLABİLİRAnkara Avukatları
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • SİBEL TAŞÇI -
  5 Ağustos 2016

  Hukuk birgün herkese lazım olur.

  Cevapla
 • EREN BÜYÜKBAŞ -
  6 Ağustos 2016

  Medeniyetin ilk şartı adalettir.

  Cevapla
 • İDİL TURHAL -
  7 Ağustos 2016

  Davalının aptalı, derdini mübaşire anlatırmış.

  Cevapla
 • YİĞİT SEZGİNER -
  11 Ağustos 2016

  Kefilliğin İptali Kefilliğin Sona Ermesi Düşmesi Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

  Cevapla
 • GÖKŞAH MERİÇ -
  13 Ağustos 2016

  Kefilliğin İptali Kefilliğin Sona Ermesi Düşmesi Merhabalar. Garip bir durumumuz var size danışmak istiyorum.

  Cevapla
 • Yorum -
  21 Aralık 2016

  Merhaba arkadasima kefil oldum mobilya alirken simdi odemekte zorlaniyo ve bana haciz gelecek bu gidisle kefilligimi iptal edebiliyor muyum

  Cevapla
 • Tekşan -
  18 Mart 2017

  Slm avk bey, arkadaşima konut kredisi cektik odemelerini ben yapacagim tapuya ilerde almam icin nasil anlasma yapabiliriz tsk.

  Cevapla
 • -
  3 Temmuz 2017

  Merhaba esıme kefıl oldum ve ıptal etmek ıstıyorum suan ıcrada avukatta nasıl yapabılırım bı yardım acıl

  Cevapla
Yorum Bırak