Kesinleşmiş Cezanın Ertelenmesi

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Ceza Hukuku  > Kesinleşmiş Cezanın Ertelenmesi

Kesinleşmiş Cezanın Ertelenmesi

Kesinleşmiş Cezanın Ertelenmesi

Kesinleşmiş Cezanın Ertelenmesi | Kesinleşmiş hapis cezası hangi durumlarda ertelenir? Türk adalet sisteminde bazı durumlarda, hakkında hapis cezası kesinleşmiş kişilerin cezalarının ertelenmesi söz konusu olabilir. Akıl hastalığı, tehlikeli hastalıklar, gebelik ve doğum ya da özel durumlarda hükümlünün talebi üzerine hapis cezasının infazı ertelenebiliyor. Şimdi gelin hapis cezasının infazının ertelenme nedenlerini biraz detaylandıralım.

Akıl hastalığı nedeniyle infaz hangi durumlarda ertelenir?

Türk Ceza Kanununun 57. maddesinde yer alan hükümlere göre, hakkında akıl hastalığı teşhisi konan hükümlülerin cezası ileri bir tarihe ertelenir.

Ancak bu kararın çıkması durumunda hükümlü, tedavi edilir ve tedavi esnasında geçen süreler almış olduğu hapis cezası süresinden düşülür. Yani bir bakıma hapishane yerine akıl hastalıkları hastanesinde cezasını geçirmiş olur (Kesinleşmiş Cezanın Ertelenmesi).

Diğer hastalıklar nedeniyle infaz hangi durumlarda ertelenir?

Akıl hastalıkları dışında kalan diğer hastalıklarda hükümlünün hapis cezasının infazı, sağlık kuruluşlarının mahkumlar için ayrılan bölümünde uygulanır. Eğer hastalık hayati bir önem taşıyorsa, hükümlünün cezası ileri bir tarihe ertelenebilir.

Ancak böyle bir karar verilebilmesi için Adli Tıp Kurumu ya da Adalet Bakanlığının belirlediği sağlık kurumlarından sağlık raporu alınması zorunludur. Rapor alındıktan sonra infaz erteleme kararını Cumhuriyet Başsavcılığı verebilir (Kesinleşmiş Cezanın Ertelenmesi).

Gebelik ve doğum halinde infazın ertelenmesi

Hamile olan ya da doğum yapmasının üzerinden 6 ay geçmemiş olan kadın hükümlüler için hapis cezasının infazı ertelenir. Bu ay 6 ay içerisinde çocuk hayatını kaybeder ya da kanunlar çerçevesinde bebek bir başkasına verilirse cezanın infazı gerçekleştirilir.

Ceza evinde doğuran kadın hükümlüler ise salıverilmelerine 6 yıldan az kaldığı sürelerde ceza infaz kurumlarında düzenlenen uygun yerlere sevk edilirler.

Hapis cezası verilen hükümlü kasten suç işlemişse 3 yıla kadar, taksirle suç işlemişse 5 yıla kadar ya da daha süreli cezalarda infaz erteleme kararı çıkabilir. Hükümlünün isteğiyle infaz erteleme kararı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilebilir.

Savcılık infazın ertelenmesine hükmederse, bu karar itiraz edilemez. Eğer suçlu kendisi teslim olmaz ya da hakkında yakalama kararı çıkarılmışsa hiçbir infaz erteleme kararı verilemez. Cezası ertelenen hükümlü, erteleme süresince kasten bir suç işlemesi nedeniyle kamu davası açılırsa ertelenen ceza infaz olunur (Kesinleşmiş Cezanın Ertelenmesi).

Hangi suçlarda infaz erteleme uygulanmaz?

Ceza infaz erteleme kararı verilemeyecek suçlar şöyledir:

– Terör suçları,
– Örgüt faaliyetleri çerçevesinde işlenen suçlar
– Cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar
– Mükerreren özgü infaz rejimi uygulanmasına karar verilenler
– Disiplin veya tazyik hapsine mahkum olanlar

Ceza hukuku konularında ceza avukatı ve danışmanlık hakkında geniş bilgi için ziyaret edebilirsiniz.(Kesinleşmiş Cezanın Ertelenmesi). 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor