Atla

Kıdem Tazminatı


Kıdem Tazminatı

Kıdem Tazminatı

Kıdem Tazminatı

Kıdem Tazminatı Hakkında Bilinmesi GerekenlerKanun koyucu İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku kapsamında işçi ile işveren arasındaki ilişkiyi düzenlemiştir. Kanun koyucu 4857 sayılı İş Kanunu altında işçinin işverene karşı durumunu korumaya çalışarak işverene karşı daha güçsüz olan işçinin hak kaybına uğramamasını sağlamaktadır. İşçi ile işveren arasında gerçekleşen uyuşmazlıkları da çözmeye çalışan kanun koyucu kıdem tazminatını da düzenlemiştir.

Kıdem Tazminatı Nedir?

4857 sayılı İş Kanunda hüküm altına alınan kıdem tazminatı işçinin herhangi bir sebepten dolayı işten çıkarılması nedeni ile işveren tarafından kendisine ödenen tazminattır. Kanun koyucu kıdem tazminatı ile işten çıkarılan ya da haklı nedene dayanarak işten çıkan işçinin bir süre işsiz kalması nedeni ile maddi güçlüğe düşmemesini ve ekonomik olarak ve sosyal güvenlik olarak korunmasını amaçlamıştır. Kanun koyucu ayrıca gereksiz işten çıkarmaların önüne geçilerek var olan iş gücünü de korumayı amaçlamıştır. Her işten çıkarılan ya da işten çıkan işçiye tazminatı ödenmekte midir? Bu soruya cevap verebilmemiz için kıdem tazminatının alınabilmesi için gerekli şartları bilmemiz gerekir.

Kıdem Tazminatının Alınabilmesi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

İşten çıkan ya da çıkarılan işçinin kıdem tazminatı alabilmesi için öncelikle şu 3 durumdan biri nedeni ile işten çıkması ya da çıkarılması gerekir:
 • İşveren haklı bir nedene dayanmadan işten çıkarılmalıdır.
 • İşçi haklı bir nedenden dolayı istifa etmelidir.
 • İşçi ilgili kanunda yer alan sebeplere dayanarak istifa etmelidir.
Bu 3 durumdan birinin olmadığı durumlarda yani işçinin kendi isteği ile istifa etmesi sonucunda bu işçi  tazminatı almaya hak kazanamayacaktır. Kanunda sayılan sebeplerden bazıları şunlardır:
 • Çalışan kişi eğer bayansa evlenmeleri sonucunda işveren ile gerçekleştirmiş oldukları iş akdini fesih edebilmektedir.
 • Çalışan kişi askere gideceği zaman da iş akdini fesih edebilmektedir.
Bu 3 şartın gerçekleşmesinden itibaren gerekli şartlar da şunlardır:
 • İşçi 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında çalışmalıdır.
 • İşçinin bulunduğu yerde en az 1 yıl çalışmış olması gerekir.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

En az 1 yıl iş yerinde çalışmış işçinin her yıl için 30 günlük brüt maaş hesaplanarak kıdem tazminatı olarak hesaplanır. Kıdem tazminatı için böyle bir yöntem uygulansa da tazminatında her yıl değişebilen bir üst sınır bulunmaktadır. Bu üst sınır 2016 yılı için 4.092.53 Türk Lirasıdır.Kıdem Tazminatında Yetkili ve Görevli Mahkeme Neresidir?10 yıllık zaman aşımı olan davanın eğer işveren tarafından hakkı olan işçiye tazminatı ödenmez ise bu durumda da işçi iş yerinin bulunduğu yerdeki İş Mahkemesinde ya da İş Mahkemesi bulunmuyor ise Asliye Hukuk Mahkemesinde açılabilmektedir. Davanın İş hukuku Avukatı desteği ile takip edilmesi halinde bir çok faydası olacaktır.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Tecer -
  18 Aralık 2016

  Kıdem Tazminatı Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim.

  Cevapla
Yorum Bırak