Atla

Kıdem Tazminatı


Kıdem Tazminatı

Kıdem Tazminatı

Kıdem Tazminatı

Kıdem Tazminatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kanun koyucu İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku kapsamında işçi ile işveren arasındaki ilişkiyi düzenlemiştir. Kanun koyucu 4857 sayılı İş Kanunu altında işçinin işverene karşı durumunu korumaya çalışarak işverene karşı daha güçsüz olan işçinin hak kaybına uğramamasını sağlamaktadır. İşçi ile işveren arasında gerçekleşen uyuşmazlıkları da çözmeye çalışan kanun koyucu kıdem tazminatını da düzenlemiştir. Kıdem tazminatı nedir, kıdem tazminatı ne zaman hangi koşullar kapsamında istenebilmektedir, işçinin işverenin arasında hangi uyuşmazlık kıdem tazminatına sebep olur gibi merak edilen her konuya bu makalede değinmeye çalışacağız.

Kıdem Tazminatı Nedir?

4857 sayılı İş Kanunda hüküm altına alınan kıdem tazminatı işçinin herhangi bir sebepten dolayı işten çıkarılması nedeni ile işveren tarafından kendisine ödenen tazminattır. Kanun koyucu kıdem tazminatı ile işten çıkarılan ya da haklı nedene dayanarak işten çıkan işçinin bir süre işsiz kalması nedeni ile maddi güçlüğe düşmemesini ve ekonomik olarak ve sosyal güvenlik olarak korunmasını amaçlamıştır. Kanun koyucu ayrıca gereksiz işten çıkarmaların önüne geçilerek var olan iş gücünü de korumayı amaçlamıştır.

Her işten çıkarılan ya da işten çıkan işçiye kıdem tazminatı ödenmekte midir? Bu soruya cevap verebilmemiz için kıdem tazminatının alınabilmesi için gerekli şartları bilmemiz gerekir.

Kıdem Tazminatının Alınabilmesi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

İşten çıkan ya da çıkarılan işçinin kıdem tazminatı alabilmesi için öncelikle şu 3 durumdan biri nedeni ile işten çıkması ya da çıkarılması gerekir:

 • İşveren haklı bir nedene dayanmadan işten çıkarılmalıdır.
 • İşçi haklı bir nedenden dolayı istifa etmelidir.
 • İşçi ilgili kanunda yer alan sebeplere dayanarak istifa etmelidir.

Bu 3 durumdan birinin olmadığı durumlarda yani işçinin kendi isteği ile istifa etmesi sonucunda bu işçi kıdem tazminatı almaya hak kazanamayacaktır.

Kanunda sayılan sebeplerden bazıları şunlardır:

 • Çalışan kişi eğer bayansa evlenmeleri sonucunda işveren ile gerçekleştirmiş oldukları iş akdini feshedebilmektedir.
 • Çalışan kişi askere gideceği zaman da iş akdini fesih edebilmektedir.

Bu 3 şartın gerçekleşmesinden itibaren gerekli şartlar da şunlardır:

 • İşçi 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında çalışmalıdır.
 • İşçinin bulunduğu yerde en az 1 yıl çalışmış olması gerekir.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

En az 1 yıl işyerinde çalışmış işçinin her yıl için 30 günlük brüt maaş hesaplanarak kıdem tazminatı olarak hesaplanır. Kıdem tazminatı için böyle bir yöntem uygulansa da kıdem tazminatında her yıl değişebilen bir üst sınır bulunmaktadır. Bu üst sınır 2016 yılı için 4.092.53 Türk Lirasıdır.

Kıdem Tazminatında Yetkili ve Görevli Mahkeme Neresidir?

10 yıllık zamanaşımı olan kıdem tazminatı davası eğer işveren tarafından hakkı olan işçiye kıdem tazminatı ödenmez ise bu durumda da işçi iş yerinin bulunduğu yerdeki İş Mahkemesinde ya da İş Mahkemesi bulunmuyor ise Asliye Hukuk Mahkemesinde açılabilmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Kıdem Tazminatı - Yorum
  Tecer -
  18 Aralık 2016

  Kıdem Tazminatı Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim.

  Cevapla
Yorum Bırak