Atla

Kıdem Tazminatına Esas Ücret Nasıl Hesaplanır


Kıdem Tazminatına Esas Ücret Nasıl Hesaplanır

Kıdem Tazminatına Esas Ücret Nasıl Hesaplanır

Kıdem Tazminatına Esas Ücret Nasıl Hesaplanır

Kıdem Tazminatı Esas Ücret Hesaplaması

Kıdem tazminatlarında esas ücretinin nasıl hesaplandığına bakmadan önce kıdem tazminatının hangi hallerde verildiğini ve bu sebeple esas ücrete nelerin dahil olabileceğini bilmek gerekmektedir. Kıdem tazminatı bir işyerinde bir yıldan daha fazla süredir çalışmakta olan kişilerin bazı koşulların oluşması halinde haklı sebeplerle işten ayrılması durumunda işveren tarafından kendisine ödenmesi gereken ücrettir. Burada işçinin hizmet yılına bağlı olarak bir ücret verilmesi önemlidir.

Maaş Dışında Başka Hangi Kalemler Kıdem Tazminatını Belirler?

Yapılacak olan ödemelerde ödemelerin hangi başlık altında toplandığından çok nasıl niteliklere sahip olduğuna dikkat etmek gerekir. Burada en dikkat edilmesi gereken nokta ödemelerin arızi olarak sınıflandırılmasıdır. Eğer bir ödeme düzenli şekilde yapılması gereken tarihlerde yapılmıyor ve aksatılıyorsa bu durumda özel çalışmanın karşılığı olarak bu ödemelerin verildiği hallerde ödemeler arızi olarak değerlendirilmektedir. Fazla çalışmanın bir karşılığı olarak düzenlenmiş olan fazla çalışma ücreti bu gruba dahil edilemez. Fakat yıl sonu ödenen ikramiyeler ve belirli zamanlarda ödenen giyim yardımı gibi ödemeler arızi olarak değerlendirilmemektedir.

Herhangi bir iş sözleşmesinin feshi halinde kişilere çalıştıkları her bir sene için aylık ücretleri kabilinde bir tutarın kendilerine kıdem tazminatı olarak ödenmesi gerekir. Bir yıldan fazla sürelerde farklı brüt ödemeler söz konusu olmuşsa bunlar da oranlı bir şekilde kıdem tazminatına dahil edilir. Günlük brüt ücret hesaplanırken işçinin bir yılda göstermiş olduğu çalışma sırasında kendisine ödenmiş olan rakamların ortalaması şeklinde yapılmaktadır.

Yıl İçindeki Ödemeler Kıdem Tazminatına Nasıl Dahil Olur?

Önceden sayılmış olan ödemelerde olduğu gibi yıl içinde yapılan ödemeler için de kıdem tazminatlarına bunların katılması söz konusu olduğunda yapılan toplam ek ödemenin çalışılan gün sayısına bölünmesi şekliyle bir rakam elde edilmiş olur. Yıl içindeki ödemeler bayramlardan önce verilen yardımlar ya da belirli dönemlerde verilmekte olan giyim yardımları olabilmektedir. Günlük ücretin belirlenmesinin ardından bu sayı 30 ile çarpılarak aylık rakam da belirlenmiş olur.

Kıdem tazminatına dahil edilen esas ücretlerde sadece işçiye para ile verilmiş olan çıkarlar değil aynı zamanda para ile ölçülebilecek olan çıkarlar da iade edilmektedir. Bunlar arasında aydınlatma, servis, yemek, giyim yardımları, yakacak destekleri ve ikramiyeler gibi katkıların yanı sıra işçiler için özel olarak tanımlanmış olan sağlık sigortası yardımları ve hayat sigortası primleri de yer almaktadır. Tazminata esas ücrete dahil edilecek olan bu yardımlar satış rakamlarının ya da başka yerlerden alınan bilgilerle oluşmuş primlerde bir değişiklik ortaya çıkarırsa kıdem tazminatı hesaplamasında genişletilmiş ücret kavramı içinde tüm bunların değerlendirilmesi yapılmaktadır.

Tazminata esas ücrete dahil edilmeyecek olan sürelerde ilk sırada tatiller gelmektedir. Bayram tatilleri, genel tatiller ve hafta tatilleri dikkate alınmadan tüm hesaplamalar yapılır. Buna ek olarak işyerinde çalışma sırasında işçinin kullandığı ayakkabı, iş elbisesi gibi eşyalar da bu son rakama dahil edilmemektedir. Bunların dışında ayrıca değerlendirilmesi gereken bir nokta uzun yol şoförleri için yapılan yol yardımlarıdır. Özellikle yurt dışına yapılan seferlerde işçinin asgari ücret karşılığı çalışması kabul edilemeyeceği için bu rakamların da mutlaka kıdem tazminatına eklenirken doğru şekilde hesaplanmasına dikkat edilmelidir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Kıdem Tazminatına Esas Ücret Nasıl Hesaplanır - Yorum
  METİN EĞRİ -
  13 Ağustos 2016

  Kıdem Tazminatına Esas Ücret Nasıl Hesaplanır Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevapla
 • Kıdem Tazminatına Esas Ücret Nasıl Hesaplanır - Yorum
  İLYAS HARATA -
  24 Ağustos 2016

  Kıdem Tazminatına Esas Ücret Nasıl Hesaplanır Sayın avukat Mevcut davanın açma şartları nelerdir.?

  Cevapla
Yorum Bırak