Atla

Kira İcra Takibi Nasıl Yapılır


Kira İcra Takibi Nasıl Yapılır

Kira İcra Takibi Nasıl Yapılır

Kira İcra Takibi Nasıl Yapılır

 • A- Ödeme süresi; Borçlar Kanununun 260 inci  maddesi gereğince, altı ay veya daha  fazla   süreli adî kiralarda otuz gün, daha az süreli    gün, ödeme süresi altı gün olan adî olanlarında altı gün,  aynı Kanunun 288 inci maddesi uyarınca hasılat kiralarında altmış gündür.
 • B-İtiraz süresi; Ödeme süresi otuz veya altmış gün olan hasılat  kiralarında itiraz süresi yedi gün,   ödeme süresi altı gün olan adi kiralarda ise üç gündür.
 • Yukarıda yazılı borcu işbu ödeme emrinin tebliği tarihinden itibaren..................gün içinde ödeme emrinde yazılı olan icra dairesine ait banka hesabına yatırmanız; borcun bir kısmına veya tamamına veya alacaklının takibine karşı bir itirazınız varsa, yine bu ödeme emrinin tebliği tarihinden itibaren..............gün içinde açıkça ve sebepleri ile birlikte İcra ve İflâs Kanununun 62nci maddesi hükmü gereğince dilekçe ile veya sözlü olarak icra dairesine bildirmeniz; kira aktini ve sözleşmedeki imzanızı kesin ve açık olarak reddetmediğiniz takdirde, akdi kabul etmiş sayılacağınız; yukarıdaki süreler içinde borcu ödemeniz veya itiraz etmezseniz, alacaklının icra mahkemesinden tahliyenizi isteyebileceği ve kesinleşen kira alacağından dolayı da haciz talep edilebileceği ihtar olunur.  (İİK m.269)
 • Kira icra takibi ile ilgili olarak yazılarımızı daha önceki sayfalarımızda bulunmaktadır. Bilgi amaçlı olarak yayınlanan yargıtay kararı aşağıdadır.

 

Yargıtay Kararı - Kira İcra Takibi Nasıl Yapılır

T.C. YARGITAY 6.Hukuk Dairesi Esas:  2013/2830 Karar: 2013/4914 Karar Tarihi: 20.03.2013

KİRA ALACAĞININ TAHSİLİ VE TAHLİYE DAVASI - KANUNUN AÇIKÇA DURUŞMA AÇILARAK YARGILAMA YAPILMASINI EMRETTİĞİ DURUMLARDA DOSYA ÜZERİNDEN KARAR VERİLEMEYECEĞİ - HUKUKİ DİNLENİLME HAKKI VE ADİL YARGILAMA HAKKINA İLİŞKİN DÜZENLEMELERİN DİKKATE ALINMASI

ÖZET: Kanunun açıkça duruşma açılarak yargılama yapılmasını emrettiği durumlarda dosya üzerinden karar verilemez. Bu arada HMK. nun hukuki dinlenilme hakkı başlıklı ilgili maddesi, T.C. Anayasası'nın hak arama hürriyetini düzenleyen ilgili maddesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin adil yargılama hakkına ilişkin ilgili maddesi de dikkate alınmalıdır. (AİHS m. 6) (2709 S. K. m. 36) (6100 S. K. m. 27, 147, 320)  (2004 S. K. m. 17, 18, 70, 269)

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Kira İcra Takibi Nasıl Yapılır - Yorum
  UZAY BALIK -
  9 Ağustos 2016

  merhabalar kolay gelsin adıma 2013 yılında ogrencılık yıllarım da kıraladıgımız bir evin 1 aylık kırasını odemedıgımız ıcın evden cıkarılıp ardınada bizim haberimiz olmaksızın ıcra takıbı baslatılmıstır.elime ilk ulasan belge 2014 yılında ıs yerıme gelen maas haczı oldu suan itiraz etmek istiyorum herhangı bır hukiki süreç başlata bilirmiyiz,zaten böyle bir sürec başlsa hertütlü haklılıgımız ortaya cıkacak.biz evden cıkar cıkmaz ev sahıbı evı sattı ve satılmıs evın kıra bedelini talep etmekte suan yardımcı olacagınız bır konu olurmu acaba .tesekkurler kolay gelsın

  Cevapla
 • Kira İcra Takibi Nasıl Yapılır - Yorum
  NEJAT YÜCE -
  17 Ağustos 2016

  Kira İcra Takibi Nasıl Yapılır Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Davanın yetkili mahkemesi neresidir.. Saygılarımla.

  Cevapla
Yorum Bırak