Atla

Kişisel İlişkinin Refakatçi Eşliğinde Yapılması


Kişisel İlişkinin Refakatçi Eşliğinde Yapılması

Kişisel İlişkinin Refakatçi Eşliğinde Yapılması

Kişisel İlişkinin Refakatçi Eşliğinde Yapılması

Kişisel İlişkinin Refakatçi Eşliğinde Yapılması ayrılık ve boşanma sonrası çocukların ve ebeveynlerin kişisel ilişki kurma haklarını icra etmeleri konusunda yardım ve destek sunar.

Kişisel İlişkinin Refakatçi Eşliğinde Yapılmasındaki fayda, çocukların çıkarı gözününe alınarak aileye uygun, fayda edici bir kişisel ilişki kurmaktır.

Eşlerin fiilen ayrı yaşaması halinde eşlerden birinin yanında bulunan müşterek çocuğu diğerinin görmesini engellemesine karşı, diğer taraf çocuğun kimde kalacağının belirlenmesini isteyebileceği gibi, bunun yanında veya sadece kişisel ilişkinin düzenlenmesini de isteyebilir

Kişisel ilişki hakkı, velayetin bir sonucu değil, soybağının bir sonucudur. Çocuğun yüksek yararına bağlı olarak, ana ve babası dışındaki aile bağları bulunan şahıslar arasında kişisel ilişki kurulabilir.

Çocukla aile bağı bulunan şahıslara bu hakkın tanınmasının amacı, aile bağlarını korumak ve geliştirmektir. Mahkemeler  küçüklerin babannesi, büyükbabası ve amcası ile de sosyal araştırma sonucu kişisel ilişki kurulmasına karar verebilir.

Kişisel İlişkinin Refakatçi Eşliğinde Yapılması - Yargıtay Kararı

Mahkemece, çocuğun babaannesi olan davacıya kişisel ilişki hakkı tanınmış, kişisel ilişkinin kararda gösterilen sürelerde, çocuğun ikametinde ziyaret suretiyle kurulmasına karar verilmiştir.

Gerekçe olarak "çocuğun ikametinde kişisel ilişkiye" 'küçüğün huzurunun korunabilmesi ve kaygı duymaması bakımından kendini güvende hissetmesi, bunu da çocuğun bulunduğu ev ortamının sağlayacağı" gösterilmiştir.

ÖZET KARAR : Küçük 02.03.1998 doğumlu olup, halen on altı yaşındadır. Kişisel ilişkinin çocuğun ikametinde ziyaret suretiyle tesisi, bu ilişkinin başkalarının gözetimi altında kurulması anlamına gelir.

Çocuğun menfaati gerektirmediği sürece gözetim altında kişisel ilişki, bundan beklenen amaca aykırıdır. Gözetim altında kişisel ilişkiyi çocuğun menfaatinin gerektirdiğine ilişkin bir delil ve olgu bulunmamaktadır.

Mahkemece bu hususta gösterilen gerekçeyi haklı kılacak çocuğun beyanı dışında somut bir delil ve olgu bulunmamaktadır.

Kişisel ilişkinin başkalarının gözetimi olmaksızın serbest ve başkalarının etkisinden uzak ve rahat bir ortamda kurulması bundan beklenen amaca uygun düşer.

Bu husus nazara alınarak hüküm kurulması gerekirken, yazılı şekilde karar verilmesi doğru bulunmamıştır. 

SONUÇ: Temyiz edilen hükmün yukarıda gösterilen sebeple BOZULMASINA,

Ankara Avukat, Kişisel İlişkinin Refakatçi Eşliğinde Yapılması    

SIKÇA SORULAN SORULAR

Velayetin kullanılması kendisine verilmeyen eşin çocuk ile kişisel ilişkisinin düzenlenmesinde, öncelik çocuğun üstün yararı ve mutlu olmasıdır.

Çocuğun sağlık, eğitim ve ahlaklı olarak yetişmesi nedeniyle tedbir alnır ve kişisel ilişki kurulur. 

6284 sayılı Yasanın önleyici tedbirler başlılı ilgisi olan 5-ç maddesi çocuk hakkında daha önce verilmiş bir kişisel ilişki kurma kararı varsa, Kişisel ilişkinin refakatçi bulundurularak refaketçi eşliğinde yapılmasıyada Kişisel ilişkinin sınırlanması veya Kişisel ilişkinin tümüyle kaldırılmasına hakim tarafından karar verilir.

Yapılan yargılama ve toplanan delillerden davalı anne veya babanın ortakk çocuğa karşı olumsuz tutum ile davranışının olup olmadığı incelenir.

Çocuğa zarar verecek davranış kötü alışkanlıklar bu kararın verilmesinde etkilidir. 


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak