Atla

Limited Şirketten Anonim Şirkete Dönüşüm


Limited Şirketten Anonim Şirkete Dönüşüm

Limited Şirketten Anonim Şirkete Dönüşüm

Limited Şirketten Anonim Şirkete Dönüşüm

 • Ticaret Kanunumuzda152'nci maddesine göre "Bir ticaret şirketinin diğer bir ticaret şirketi nev'ine çevrilmesi kanunda aksine hüküm olmadıkça yeni nev'e ait kuruluş merasimine tabidir. Böylece yeni nev'e çevrilen şirket eskisinin devamıdır." Denilmektedir. Buna göre, uygulamada eski şirket yeni şekle ait kuruluş merasimini gerçekleştirerek, yeni şekle dönüşebilmektedir. Dönüşüm sürecinde yapılması gereken işlemler aşağıda sıralanmıştır.
 1. Limited Şirket Ortaklar Kurulu Kararı Alınması
 2.  Şirketin TTK'nun 152. maddesi hükmüne göre nev'i değiştirerek anonim şirkete dönüştürülmesine,
 3.  Nev'i değişikliği için öncelikle limited şirketin özvarlığının ilgili mahkemece tespit ettirilmesine,
 4.  Şirket Ortaklarının Aldığı Ortaklar Kurulu Kararının Noterden Onaylanması
 5. Son Durum Limited Şirket Bilançosunun Çıkartılması; Burada son durum bilançodan neyin veya hangi tarihin kastedildiği belli olmamakla birlikte, mahkemeye sunulmak üzere hazırlanan bilançonun başvuru tarihinden geriye doğru üç aydan fazla olmamasına dikkat edilmelidir.
 6. Özvarlık Tespiti İçin Mahkemeye Başvuruda Bulunulması; Limited şirketin özvarlığı, anonim şirkete ayni sermaye olarak konulacağı için, özvarlığın ilgili mahkemece tayin edilecek bilirkişilerce tespit edilmesi gerekmektedir. Bu konudaki başvurunun, Ticaret Mahkemesine, eğer yoksa Asliye Hukuk mahkemesine yapılması gerekmektedir. İlgili mahkemeye başvuruda bulunacak Limited Şirketin dilekçesine aşağıdaki belgeler eklenmelidir.
 7. Şirketin ana sözleşmesi,
 8. Ticaret sicili belgesi,
 9.  Dönüşüme ilişkin ortaklar kurulu kararı
 10.  Şirket ortakları arasında anonim şirket var ise, yeni kurulacak şirkete iştirak edileceğine ilişkin yönetim kurulu kararı
 11. Şirketin en son bilançosu ve buna ilişkin mizanı ile, inceleme dönemi yevmiye defteri, envanter defteri ve inceleme dönemi ile önceki yıl defterlere ilişkin noter tasdik bilgileri
 12.  Anonim Şirket Ana Sözleşmesinin Hazırlanması; Hazırlanacak ana sözleşme, tipik anonim şirket kuruluş sözleşmesinden, aşağıdaki hususlarda farklılık veya özellik arz etmektedir. (Nev'i değişikliği tadil değildir, yeni şirkette tadil'e ihtiyaç ver ise bu durum ayrı bir prosedür ile yerine getirilmelidir.)
 13.  Unvan Maddesinde; "Lİmited" kelimesi yerine "Anonim" kelimesinin dışında değişiklik yapılamaz, nev'i değişikliği unvan değişikliği anlamına gelmez.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • YÜCEL TEKELİOĞLU -
  7 Ağustos 2016

  Limited Şirketten Anonim Şirkete Dönüşüm Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

  Cevapla
 • BERK MERCAN -
  15 Ağustos 2016

  Limited Şirketten Anonim Şirkete Dönüşüm Sayın avukat Mevcut davanın açma şartları nelerdir.?

  Cevapla
 • SELAY TAŞGIN -
  16 Ağustos 2016

  Limited Şirketten Anonim Şirkete Dönüşüm Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

  Cevapla
Yorum Bırak