Atla

Limited Şirketten Anonim Şirkete Dönüşüm


Limited Şirketten Anonim Şirkete Dönüşüm

Limited Şirketten Anonim Şirkete Dönüşüm

Limited Şirketten Anonim Şirkete Dönüşüm

Ticaret Kanunumuzda152'nci maddesine göre "Bir ticaret şirketinin diğer bir ticaret şirketi nev'ine çevrilmesi kanunda aksine hüküm olmadıkça yeni nev'e ait kuruluş merasimine tabidir. Böylece yeni nev'e çevrilen şirket eskisinin devamıdır." Denilmektedir.

Buna göre, uygulamada eski şirket yeni şekle ait kuruluş merasimini gerçekleştirerek, yeni şekle dönüşebilmektedir. Dönüşüm sürecinde yapılması gereken işlemler aşağıda sıralanmıştır.

Limited Şirket Ortaklar Kurulu Kararı Alınması

 Şirketin TTK'nun 152. maddesi hükmüne göre nev'i değiştirerek anonim şirkete dönüştürülmesine,

 Nev'i değişikliği için öncelikle limited şirketin özvarlığının ilgili mahkemece tespit ettirilmesine,

 Şirket Ortaklarının Aldığı Ortaklar Kurulu Kararının Noterden Onaylanması

Son Durum Limited Şirket Bilançosunun Çıkartılması; Burada son durum bilançodan neyin veya hangi tarihin kastedildiği belli olmamakla birlikte, mahkemeye sunulmak üzere hazırlanan bilançonun başvuru tarihinden geriye doğru üç aydan fazla olmamasına dikkat edilmelidir.

Özvarlık Tespiti İçin Mahkemeye Başvuruda Bulunulması; Limited şirketin özvarlığı, anonim şirkete ayni sermaye olarak konulacağı için, özvarlığın ilgili mahkemece tayin edilecek bilirkişilerce tespit edilmesi gerekmektedir. Bu konudaki başvurunun, Ticaret Mahkemesine, eğer yoksa Asliye Hukuk mahkemesine yapılması gerekmektedir. İlgili mahkemeye başvuruda bulunacak Limited Şirketin dilekçesine aşağıdaki belgeler eklenmelidir.

Şirketin ana sözleşmesi,

Ticaret sicili belgesi,

 Dönüşüme ilişkin ortaklar kurulu kararı

 Şirket ortakları arasında anonim şirket var ise, yeni kurulacak şirkete iştirak edileceğine ilişkin yönetim kurulu kararı

Şirketin en son bilançosu ve buna ilişkin mizanı ile, inceleme dönemi yevmiye defteri, envanter defteri ve inceleme dönemi ile önceki yıl defterlere ilişkin noter tasdik bilgileri

 Anonim Şirket Ana Sözleşmesinin Hazırlanması; Hazırlanacak ana sözleşme, tipik anonim şirket kuruluş sözleşmesinden, aşağıdaki hususlarda farklılık veya özellik arz etmektedir. (Nev'i değişikliği tadil değildir, yeni şirkette tadil'e ihtiyaç ver ise bu durum ayrı bir prosedür ile yerine getirilmelidir.)

 Unvan Maddesinde; "Lİmited" kelimesi yerine "Anonim" kelimesinin dışında değişiklik yapılamaz, nev'i değişikliği unvan değişikliği anlamına gelmez.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Limited Şirketten Anonim Şirkete Dönüşüm - Yorum
  YÜCEL TEKELİOĞLU -
  7 Ağustos 2016

  Limited Şirketten Anonim Şirkete Dönüşüm Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

  Cevapla
 • Limited Şirketten Anonim Şirkete Dönüşüm - Yorum
  BERK MERCAN -
  15 Ağustos 2016

  Limited Şirketten Anonim Şirkete Dönüşüm Sayın avukat Mevcut davanın açma şartları nelerdir.?

  Cevapla
 • Limited Şirketten Anonim Şirkete Dönüşüm - Yorum
  SELAY TAŞGIN -
  16 Ağustos 2016

  Limited Şirketten Anonim Şirkete Dönüşüm Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

  Cevapla
Yorum Bırak