Limited Şirketten Anonim Şirkete Dönüşüm | Ankara Avukat

Ankara Avukat

Limited Şirketten Anonim Şirkete Dönüşüm

Limited Şirketten Anonim Şirkete Dönüşüm

Limited Şirketten Anonim Şirkete Dönüşüm hakkında, Şirketlerin limited şirketten anonim şirketlere dönüştürülmesi birtakım şartların gerçekleştirilmesi halinde mümkün olmaktadır.

Ticaret kanunun 152. Maddesi şirketlerin dönüşümü ile ilgili bilgi vermektedir. İlgili kanuna göre eski şirketin yeni şekle kavuşturulması için yeni nev’e ait kuruluş merasiminin yapılması şartı aranmakla birlikte limited şirketten anonim şirketine dönüşüm halinde birtakım şartların bir arada gerçekleştirmesi zorunludur.

Limited Şirketten Anonim Şirkete Dönüşüm

Limited şirketten anonim şirkete dönüşüm öncelikle eski şirkete ait malvarlığının mahkemeye başvurularak tespit ettirilmesine bağlıdır. Daha sonra şirkette ortaklığı bulunan kimseler anonim şirkete dönüşmek istediğine dair ortaklık kurulu kararını almalılardır.

Ortalık kurulu kararları ayrıca notere onaylatılmalıdır. Ayrıca mahkemeye son durum limited şirketi bilançosunun çıkartılması da anonim şirkete dönüşümde gerekli olan şartlardandır.

Limited Şirketten Anonim Şirkete Dönüşüm Şartları

Limited şirketten anonim şirketine geçiş işlemleri belirli tutarlar ve şartların gerçekleşmesiyle mümkün olmaktadır. Limited şirket için 10.000 TL öz sermaye gerekirken anonim şirket içinse en az 50.000 TL’lik öz varlığa ihtiyaç vardır.

Öz varlık tespiti için mahkemeye başvurulması ve bu varlıkların tespit edilmesi şartı aranmaktadır. Bunun dışında;

  • Yönetim kurulu tarafından tür değiştirme planının hazırlanması,
  • Yeni türe ait anonim şirket sözleşmesinin hazırlanması,
  • Yeni şirketin kurulmasıyla oluşacak payların ve miktarların belirlenmesi
  • Ortaklara inceleme hakkı verilerek genel kuruldan karar çıkartılmasının sağlanması

Gibi şartlar yerine getirildikten sonra anonim şirket ana sözleşmesinin hazırlanması ve genel kurul tarafından onaylanmasıyla birlikte şirket nev’inde dönüşüm şartları gerçekleşmekte ve eski şirket anonim şirketi olarak ticari faaliyetlerine dönüşüm sağlamaktadır.

Limited Şirketten Anonim Şirkete Başvurulması Sırasında Görevli Mahkeme

Limited şirketten anonim şirkete dönüşme aşamasında limited şirket varlığı anonim şirketin öz varlığı olarak kullanılacağından hangi mahkemeye tespitin yaptırılması gerektiği önem arz etmektedir.

Anonim şirket kurulurken ayni sermaye olarak limited şirket öz varlığını kullanarak dönüşüm başlatılacaktır.

Bu konuda öz varlık tespiti için Ticaret mahkemesine başvurulması gerekmektedir.

Limited şirketten anonim şirkete geçiş işlemleri

Ticaret mahkemesinin bulunmadığı yerlerde ise ticaret mahkemesi sıfatıyla asliye hukuk mahkemeleri limited şirketten anonim şirkete dönüşümde görevli kılınmıştır.

Öz varlık tespiti için açılan dava dilekçesine;

  • Limited şirketi ortaklar kurulunun dönüşüm kararı
  • Şirket ana sözleşmesi,
  • Ticaret sicili belgesi,

Gibi belgelerinde eklenmesi gerekmektedir. Gerekli belgelerin varlığı ve limited şirketin son 3 aylık bilançosunun da mahkemeye sunulması halinde mahkeme dönüşüm hakkında karar verecek ve anonim şirket ana sözleşmesinin imzalanmasıyla şirketin nev’inde değişiklik meydana gelerek dönüşüm sağlanacaktır.

Makalede Limited Şirketten Anonim Şirkete Dönüşüm konusuna yer verilmiştir. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve danışma konularında sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

72 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
Telefon WhatsApp