Atla

Manevi Tazminat Davası Şartları Zamanaşımı


Manevi Tazminat Davası Şartları Zamanaşımı

Manevi Tazminat Davası Şartları Zamanaşımı

Manevi Tazminat Davası Şartları Zamanaşımı

AMANEVİ TAZMİNAT DAVASI NASIL AÇILIR, MANEVİ TAZMİNAT DAVASI DİLEKÇE ÖRNEĞİ, MANEVİ TAZMİNAT DAVASI ŞARTLARI, MANEVİ TAZMİNAT DAVASI ZAMANAŞIM SÜRESİ

Manevi Tazminat Davası açılarak manevi tazminat istemenin şartları şunlardır: Davalı taraf kusurlu olmalıdır. Kusuru ağır olması şart değildir, Tazminat isteyen tarafın kişilik hakkı zedelenmiş olmalıdır. Kişilik hakkının zedelenmiş olup, olmadığı, boşanmaya sebep olan olayın mahiyetine ve istemde bulunan tarafın duyduğu elem ve üzüntünün derecesine göre tayin edilir.

Borçlar Kanunu'nun 41. maddesinde haksız fiil tanımlanmış, 60. maddesinde de haksız fiilden zarar görenin bundan kaynaklanan maddi ve manevi zararın tazmini istemi ile açacağı davaların bağlı olduğu zamanaşımı süreleri özel olarak düzenlenmiştir.

BK'nın 60. maddesinde üç türlü zamanaşımı süresi öngörülmüş olup bunlar, zararın ve failin öğrenildiği tarihten itibaren 1 yıllık sübjektif ve nispi nitelikteki kısa zamanaşımı süresi, herhalde haksız fiil tarihinden itibaren 10 yıllık objektif ve mutlak nitelikte uzun zamanışımı süresi ile olağan üstü nitelikteki ceza zamanaşımı süresidir.

Yargıtay Kararı - Manevi Tazminat Davası Şartları Zamanaşımı

MADDİ VE MANEVİ TAZMİNAT DAVASI - DAVA AÇILDIĞI TARİHTE CEZA DAVASI DA DEVAM ETMEDİĞİNDEN UZAMIŞ ZAMANAŞIMI SÜRESİNİN OLAY TARİHİNDEN HESAPLANMASI GEREĞİ - BEŞ YILLIK ZAMANAŞIMI SÜRESİNİN DOLDUĞU - HÜKMÜN BOZULDUĞU

ÖZET: Dava açıldığı tarihte ceza davası da devam etmediğinden uzamış (ceza) zamanaşımı süresinin olay tarihinden hesaplanması gereği de göz önüne alındığında beş yıllık zamanaşımı süresi dolmuştur.

Şu durumda zamanaşımı nedeniyle davanın reddine karar verilmesi gerekirken işin esasının incelenmiş olması doğru görülmemiş ve bu yön bozmayı gerektirmiştir. 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Manevi Tazminat Davası Şartları Zamanaşımı - Yorum
  HAMZA ATAOĞLU -
  5 Ağustos 2016

  Adalet bütün ahlaki görevlerin toplamıdır. (William Godwin)

  Cevapla
 • Manevi Tazminat Davası Şartları Zamanaşımı - Yorum
  ÇETİN TEPECİK -
  11 Ağustos 2016

  Manevi Tazminat Davası Şartları Zamanaşımı Bu davada bir çok talebim oldu hiç bir şekilde sonuç alamadım bundan sonra ne yapılabilir.

  Cevapla
 • Manevi Tazminat Davası Şartları Zamanaşımı - Yorum
  NURİYE İYİKÜLAH -
  13 Ağustos 2016

  Manevi Tazminat Davası Şartları Zamanaşımı Makalede belirttiğiniz dava Nasıl açılır? Süreci Hakkı'nda bilgi verirmisiniz.

  Cevapla
Yorum Bırak