Atla

Manevi Tazminat Davası Şartları Zamanaşımı


Manevi Tazminat Davası Şartları Zamanaşımı

Manevi Tazminat Davası Şartları Zamanaşımı

Manevi Tazminat Davası Şartları Zamanaşımı

A. MANEVİ TAZMİNAT DAVASI NASIL AÇILIR, B. MANEVİ TAZMİNAT DAVASI DİLEKÇE ÖRNEĞİ, C. MANEVİ TAZMİNAT DAVASI ŞARTLARI, D. MANEVİ TZMİNAT DAVASI ZAMANAŞIM SÜRESİMANEVİ TAZMİNAT DAVASIManevi Tazminat Davası açılarak manevi tazminat istemenin şartları şunlardır: Davalı taraf kusurlu olmalıdır. Kusuru ağır olması şart değildir, Tazminat isteyen tarafın kişilik hakkı zedelenmiş olmalıdır. Kişilik hakkının zedelenmiş olup, olmadığı, boşanmaya sebep olan olayın mahiyetine ve istemde bulunan tarafın duyduğu elem ve üzüntünün derecesine göre tayin edilir. Borçlar Kanunu'nun 41. maddesinde haksız fiil tanımlanmış, 60. maddesinde de haksız fiilden zarar görenin bundan kaynaklanan maddi ve manevi zararın tazmini istemi ile açacağı davaların bağlı olduğu zamanaşımı süreleri özel olarak düzenlenmiştir. BK'nın 60. maddesinde üç türlü zamanaşımı süresi öngörülmüş olup bunlar, zararın ve failin öğrenildiği tarihten itibaren 1 yıllık sübjektif ve nispi nitelikteki kısa zamanaşımı süresi, herhalde haksız fiil tarihinden itibaren 10 yıllık objektif ve mutlak nitelikte uzun zamanışımı süresi ile olağan üstü nitelikteki ceza zamanaşımı süresidir.

Yargıtay Kararı - Manevi Tazminat Davası Şartları Zamanaşımı

YARGITAY KARARI: MANEVİ TAZMİNAT DAVASI UZAMIŞ ZAMANAŞIMIT.C. YARGITAY 4.Hukuk Dairesi Esas: 2014/10343 Karar: 2015/8567 Karar Tarihi: 25.06.2015 MADDİ VE MANEVİ TAZMİNAT DAVASI - DAVA AÇILDIĞI TARİHTE CEZA DAVASI DA DEVAM ETMEDİĞİNDEN UZAMIŞ ZAMANAŞIMI SÜRESİNİN OLAY TARİHİNDEN HESAPLANMASI GEREĞİ - BEŞ YILLIK ZAMANAŞIMI SÜRESİNİN DOLDUĞU - HÜKMÜN BOZULDUĞU ÖZET: Dava açıldığı tarihte ceza davası da devam etmediğinden uzamış (ceza) zamanaşımı süresinin olay tarihinden hesaplanması gereği de göz önüne alındığında beş yıllık zamanaşımı süresi dolmuştur. Şu durumda zamanaşımı nedeniyle davanın reddine karar verilmesi gerekirken işin esasının incelenmiş olması doğru görülmemiş ve bu yön bozmayı gerektirmiştir. (765 S. K. m. 102, 104, 456) (818 S. K. m. 60, 133)
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • HAMZA ATAOĞLU -
  5 Ağustos 2016

  Adalet bütün ahlaki görevlerin toplamıdır. (William Godwin)

  Cevapla
 • ÇETİN TEPECİK -
  11 Ağustos 2016

  Manevi Tazminat Davası Şartları Zamanaşımı Bu davada bir çok talebim oldu hiç bir şekilde sonuç alamadım bundan sonra ne yapılabilir.

  Cevapla
 • NURİYE İYİKÜLAH -
  13 Ağustos 2016

  Manevi Tazminat Davası Şartları Zamanaşımı Makalede belirttiğiniz dava Nasıl açılır? Süreci Hakkı'nda bilgi verirmisiniz.

  Cevapla
Yorum Bırak