Atla

Menkul Ve Gayrimenkul Haczi


Menkul Ve Gayrimenkul Haczi

Menkul Ve Gayrimenkul Haczi

Menkul Ve Gayrimenkul Haczi

Hayatta herkesin başından kötü zamanlar geçebilmektedir. Bu kötü zamanlardan bir tanesi de alınan borcun ödenemediği zamanlardır. Bu zamanlarda insanlar çok büyük sıkıntılar çekmektedir.

Borcun belirtilen süre içerisinde ödenememesi karşı tarafa çeşitli haklar verilmektedir. Çünkü borç ödenmesi gereken sürede ödenmiyorsa borcu veren kişide zor duruma düşmektedir.

Tabi bahsettiğimiz borçların yazılı belgeler ile desteklenmesi lazımdır. Aksi takdirde borç veren kişi herhangi bir talepte bulunamaz. Fakat eğer bir belge ile verdiğiniz borç parayı onaylıyorsanız ve ödenmesi gereken sürede paranız ödenmediyse alacaklı olarak borç verdiğiniz kişiye icra müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz. Bu tür durumlar ile karşılaştığınızda yapmanız gereken icra avukatı konusunda branşlaşmış yerden destek almaktadır. İcra avukatı Ankara konumunda Ankara barosuna kayıtlı bir çok avukat bu konuda size hukuki süreçte destek olacaktır.

Borcunu ödemeyen borçlunun taşanır menkul  malları veya taşınmaz gayrimenkul mallara, alacaklının icra takibi kesinleşmesi durumunda adli ve hukuksal süreçte masraf ve dava giderlerini alacaklı yapmak kaydı ile yaklama veya satılmasına tedbir, haciz koyabilir.

İhtiyati haciz: Vadesi gelen borcunu Alcaklı borçlusunda almak için, borçlunun, mallarını kaçırmak istemesi veya şüphesi altında ise, belirli bir teminat yatırarak, alacaklının talebi üzerine borçlunun gıyabında, mahkemeden ihtiyati karar alınarak, borçlunun mallarına dosyanın kesinleşme süreci beklenmeden acil olarak haciz işlenmesi,  borçlunun satış ve devrinin önlenmesi amaçlanmıştır.

Normal haciz (İcra-i haciz): Alacaklı alacağını borçlusundan tahsil edilmesi nedeniyle icra takibini başlatma yasal hakkınasahiptir. İcra müdürlüğünde açmış olduğuicra takibinin borçluya tebliğ edilerek, itiraz olmaması durumunda 10 gün içerisinde kesinleşir. Kesinleşen icra takibine dayanak yapılarak icra müdürlüğü sorgu sisteminde vatandaşlık numarası ile gayrimenkul ve araçlarına, alacaklarına haciz koymak suretiyle alacağını tahsil edilmesiniisteyebilir. 

İcra takibin kesinleşmesi şu anlama gelmektedir. İcra takibi ilamsız takiplerde ödeme emrinin tebliğinden itibaren 7 gün içinde itiraz edilmemesi ve 10 gün içinde borcun ödenmemesi halinde kesinleşir. İcra takibine hacizlerin işlenmesi dosyanın kesinleşmiş olması şartına bağlıdır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Menkul Ve Gayrimenkul Haczi - Yorum
    EMEL SİVRİ -
    12 Ağustos 2016

    Menkul Ve Gayrimenkul Haczi Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

    Cevapla
Yorum Bırak