Atla

Miras Hukuku Saklı Pay Oranları


Miras Hukuku Saklı Pay Oranları

Miras Hukuku Saklı Pay Oranları

Miras Hukuku Saklı Pay Oranları

Miras Hukuku Saklı Pay Oranları

Modern toplum yaşamının gereklilikleri, ihtiyaçları ve öngörülebilir gereksinimleri doğrultusunda kanun koyucu tarafından çeşitli kapsamlarda ve alanlarda düzenlemeler gerçekleştirilir. Türk hukuk sistemi dahilinde yürürlükte bulunan kanunlar dahilinde gerçekleştirilen bu düzenlemelerden birisi de Miras Hukuku alanındadır.

Bir kişinin vefat etmesi durumunda bakmakla yükümlü olduğu kişiler ile vasisi pozisyonunda bulunan yasal hak sahiplerine. Vefat eden kişinin menkul ve gayrimenkul tüm varlığını miras olarak alma hakkına sahip olabilmektedirler. Vefat eden kişilerin menkul ve gayrimenkul varlıkları miras statüsü kazanarak. Geride kalan yasal bakmakla yükümlü olduğu kişilere ve vasi niteliğindeki diğer yasal hak sahiplerine kalır.

Bu noktada vefat etmiş olan kişilerin sağlığı döneminde vasiyetname düzenlemesi durumunda mahkeme tarafından bu vasiyetnameye göre. Düzenlememiş ise Miras Hukuku' nda mevcut olan kurallar çerçevesinde mirasçılara eşit olarak pay edilir. Miras Hukuku' nda bir diğer önemli konu ise saklı pay oranlarıdır.

Mirasta Tenkis Davası Nedir

Miras Hukuku' nda saklı payların karşılığını alamamış olan söz konusu mirasçılar. Miras bırakanın yani murisin tasarruf edebileceği bölümü geçen tasarruflarının tenkisini dava etme hakkına sahip olabilmektedirler. Yasal mirasçıların söz konusu paylarına dair tasarruf dahilinde mevcut olan şartlar. Miras bırakanın dileğinin başka biçimde şekillendiği tasarruftan anlaşılmadığı müddetçe, yalnızca pay etme şartları kabul edilerek, uygulaması yerine getirilir.

Saklı pay sahibi olan mirasçılara vefat bağlı şekilde tasarrufa gerçekleştirilen ve tasarruf edilebilir. Bölümü geçen kazandırmaların kendilerinin saklı paylarını geçen bölümü dengeli şekilde tenkise tabi olmaktadır. Tenkise tabi çok sayıda vefat odaklı tasarrufun mevcut olması durumunda. Saklı pay sahibi mirasçıya gerçekleştirilen kazandırmanın saklı payı geçen bölümü ile saklı pay sahibi sıfatında bulunmayan kişilere gerçekleştirilen kazandırmalar dengeli biçimde tenkis edilmektedir. Konuyla bağlantılı olan Tenkis Davası Nasıl Açılır konulu makaleyi okuyabilirsiniz.

Murisin, tasarruf edebileceği bölümü geçmesi durumunda, saklı payı sarsılan mirasçı,. İflası durumunda İflas Dairesi' nin ya da mirasın geçmiş olduğu tarihte kendisine yönelik ellerinde ödemeden aciz belgesi olan alacaklıların ihtarına karşı tenkis davası açmaması halinde, İflas İdaresi ya da bu alacaklılar, alacaklarının temin edilebilmesi amacı ile gereklilik teşkil eden düzeyde ve mirasçıya tanınmış olan süre içerisinde tenkis davası açma hakkına sahip olabilmektedirler. Miras sıfatından ayrı tutulan çıkarma tasarrufuna itirazda bulunulmaması halinde de İflas İdaresi ya da alacaklılar, aynı şartlara bağlı olarak tenkis davası açabilme hakkına sahip olabiliyor.

Murisin dileğinin başka şekilde olduğu tasarruf içerisinde anlaşma sağlamadığı durumlarda, mirasçı atanması şeklide ya da diğer bir vefat odaklı tasarruf ile elde edilmiş kazandırmaların tümüne, dengeli şekilde tenkis uygulanır. Saklı pay sahibi olması veya saklı pay sahibi olmaması miras hakkı yok sayılan her bir mirasçı dava açma yolu ile resmi sözleşmenin muvazaa nedeni ile geçersiz kılınmasının belirlenmesini ve bu duruma odaklı olacak şekilde şekillendirilen tapu kaydının iptal edilmesi talebinde bulunabilir. Miras davaları, miras davası nasıl nerede açılır konular için Miras hukuku sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yargıtay Kararı - Miras Hukuku Saklı Pay Oranları

Miras Hukuku Saklı Pay Oranları konusu ile ilgili yargıtay kararı eklenecektir.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Miras Hukuku Saklı Pay Oranları - Yorum
  SELEN ONÜŞ -
  10 Ağustos 2016

  Miras Hukuku Saklı Pay Oranları Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

  Cevapla
 • Miras Hukuku Saklı Pay Oranları - Yorum
  NURTEN COŞKUNER -
  13 Ağustos 2016

  Miras Hukuku Saklı Pay Oranları Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler....

  Cevapla
 • Miras Hukuku Saklı Pay Oranları - Yorum
  MEHMED DİLER -
  13 Ağustos 2016

  Miras Hukuku Saklı Pay Oranları Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

  Cevapla
 • Miras Hukuku Saklı Pay Oranları - Yorum
  Karacan -
  10 Ocak 2017

  Miras Hukuku Saklı Pay Oranları Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

  Cevapla
 • Miras Hukuku Saklı Pay Oranları - Yorum
  Atalay -
  27 Ocak 2017

  Miras Hukuku Saklı Pay Oranları Acaba bu dava ne kadar sürer veya sonuçlanır..

  Cevapla
Yorum Bırak