Atla

Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır


Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır

Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır

Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır

Miras hukuku günümüzde en güncel olan ve en çok karşılaştığımız davaların konusu olabilmektedir. Özellikle miras paylaşımı konusunda yasal mirasçılar arasında sorunlar çıkmaktadır. En merak edilen ve en çok karıştırılan sorulardan biri de miras paylaşımı nasıl yapılır sorusudur?

Kanun koyucu miras paylaşımını zümre sistemine göre belirleyerek, miras hakkı olanları aşağıdaki gibi sıralamıştır.

1. Derece mirasçılar,

2. Derece mirasçılar,

3. Derece mirasçılar ve en son Devletin mirasçı olması durumu şeklinde miras paylaşımının nasıl olacağını belirlemiştir.

Ayrıca şunu da ifade etmek gerekir ki sağ kalan eşinde her konudaki ihtimali değerlendirilmiştir.

Miras Paylaşımı Nedir? - Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Miras kişinin en çok hak kaybına uğrayacağı alanlardan biridir. Bu nedenle miras paylaşımının gerçekleştirileceği durumlarda kişinin bilgi sahibi olmaması halinde miras hukuku alanında bilgi sahibi olan, deneyimi olan bir avukat ile miras paylaşımı olaylarında yer alması hak kaybına uğramaması açısından oldukça yarar sağlayacaktır. Aksi takdir de birey alması gereken haktan daha az hakka sahip olabilecektir.

Yasal mirasçılar arasında zümre sisteminin olduğunu ifade etmiştik. Bu sistemde eğer altsoy bulunuyorsa yani miras bırakanın çocukları varsa kardeşleri, anne ve babası ve anne ile babasının üst soyu ile onların alt soyları bu mirastan hak alamıyorlardı.

Eğer altsoy yok ve üstsoy var ise üst soy bu mirastan alıyorlardı. Üst soy yok ama üst soyun alt soyu var ise miras bırakanın kardeşleri yani mirastan hak alıyorlardı. Eğer onlar da bulunmuyorsa o zaman üst soyun üst soyu büyük anne, büyük baba gibi ya da onların alt soyuna miras hakkı geçiyordu. Sağ kalan eşinde bu gibi ihtimallere göre hakkı düzenleniyordu. Ayrıca altsoyunun alt soyu bulunuyorsa o zaman da külli halef olarak torunlara miras geçme hakkı bulunuyordu.

Bu hususları göz önüne alarak miras paylaşımın ifade ettiğimizde kanun koyucunun yine bireylerin hak kaybına uğramaması için belirlediği saklı pay oranları mevcuttur.

Saklı pay oranları miras dağıtımı yapılırken göz önünde bulundurulması zorunlu değildir. Fakat kişi saklı pay oranının altında mirastan hak aldığını iddia ediyor ve hak kaybına uğradığını düşünüyorsa o zaman dava açabilme hakkına sahipti.

Bu gibi karmaşık durumların bulunduğu miras taksimi olaylarında yasal mirasçıların bir avukat aracılığı ile miras paylaşımını yapmalarında fayda vardır. Aksi takdirde taraflardan biri illa ki zarara uğrayacak ve miras paylaşımında uyuşmazlıklar meydana geldiği için konu yargıya intikal edecektir ve süre daha da uzayacaktır.

Miras Ortaklığı Kanun Maddesi

*Madde 640 - Birden çok mirasçı bulunması durumunda, mirasın geçmesiyle beraber paylaşmaya kadar, mirasçılar arasında terekedeki tüm hak ve borçları içine alan bir ortaklık oluşur.

*Mirasçılar terekeye el birliğiyle sahip ollinkar ve sözleşme ya da kanundan doğan temsil veya yönetim yetkisi saklı kalmak üzere, terekeye ait tüm haklar üzerinde beraber tasarruf ederler.

*Mirasçılardan birinin istemi üzerine sulh mahkemesi, miras ortaklığına paylaşmaya kadar bir temsilci atayabilir. Mirasçılardan her biri, terekedeki hakların korunmasını isteyebilir. Sağlanan korumadan mirasçıların hepsi faydalanır.

*Bir mirasçı ödemeden aciz durumunda ise, mirasın açılması üzerine diğer mirasçılar, haklarının korunması için gerekli önlemlerin gecikmeksizin alınmasını sulh mahkemesinden isteyebilirler.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır - Yorum
  MAHSUM KILDACI -
  15 Ağustos 2016

  Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

  Cevapla
 • Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır - Yorum
  ERİM KARADENİZ -
  19 Ekim 2016

  Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

  Cevapla
Yorum Bırak