Atla

Miras Taksim Sözleşmesi Tapu İptali Ve Tescil


Miras Taksim Sözleşmesi Tapu İptali Ve Tescil

Miras Taksim Sözleşmesi Tapu İptali Ve Tescil

Miras Taksim Sözleşmesi Tapu İptali Ve Tescil

Miras sözleşmesi demek ölüm durumunda bırakılan malların kalan kişi ve bireyler arasında paylaşması anlamına gelmektedir. Geçerli bir miras taksim sözleşmesi tarafların memur önünde istek ve arzu beyanı yapması ile olur.

Beyan sonrası itiraz hakkı bulunmamaktadır. Ölümün ardından mirasçılara intikal eden malın beyanı ve verasetçi olup olmadığı önem teşkil etmektedir.

Resmi memur düzenlemesi ve tanıklık yapılmasının nedeni ise; miras sahiplerinin yani mirasçıların haklarının resmi şekilde belirlenmesi için önem teşkil etmektedir. Kesinlik kazanan mallar üzerinde mirasçılar hak sahibi olacaktır.

İntikal işlemi miras hak sahipleri için miras yakınlığı ile bölüşme yapılırken varisler kendi aralarında da pay bölümü yaparak da karar verilebilinir. Eğer noter imzalı bir sözleşme yapılmamış ise o zaman yapılması gereken tapu da mal bölüşümün isteminde bulunması gerekmektedir. Eğer taraflar arasında herhangi bir uyuşmaz durum olmadığı zaman direk mal alma hakkına da sahip olmaktalar.

Miras Taksim Sözleşmesi Reddi Miras Nasıl Yapılır

Öncelikle belirtilmek istenen bir durum söz konusudur. Eğer ölüm durumunda vefat eden kişinin borçları mirasçıları tarafından kabul edilmez ise reddi miras yapmak mümkün olmaktadır.

Fakat reddi miras kabul edildiği zaman vefat eden kişinin ardından hiçbir hakka sahip olunamaz. Sonrasında da itiraz yapılamamaktadır.

Miras Taksim De Zaman Aşımı Söz Konusu Olursa

Eğer miras taksim borçlarından ötürü herhangi bir zaman aşımı söz konusu ise kanunda bu durum ile ilgili herhangi bir madde veya açıklama bulunmamaktadır.

Bunun yanı sıra gelen olarak kanunda yer alan 10 yıllık zaman aşımı baz alınarak işlem yapıldığı bilinmektedir. Ayrıca mal üzerinde herhangi bir zilyetlik( sahibi başkası olmasına rağmen bir mal üzerinde uzun dönem elinde olması veya mal üzerinden işlem yapması) söz konusu ise mal üzerinde zaman aşımı olmamaktadır.

Bu durumda vefat yada vefatlar durumunda kalan mallar için; taşınmaz malların tespit ve incelenmesi ve beyannamesi için dosya tutanağı açılır. Açılan tutanak sonrası beyanname için kadastro tarih belirler. Pay tespiti sonrası da zilyet var olup olmadığı da araştırılmaya alınır ve bu doğrultuda rapor çıkar.

Eğer Taraflar Mal Bölüşümü Yapamazsa

Ölüm yada vefat durumunda taraflar yani mirasçılar mal bölüşümü yapamaz ise bu durumda miras bölüşümü için dava açılır ve mirasçılar yakınlık derecesine göre mal payı hakkına sahip olmaktadır.

Bu durum için genellikle profesyonel yardım sayılan avukat yardımı önem teşkil etmektedir. Diğer makalemiz olan Tapu İptal Davası konusunu okuyabilirsiniz.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Miras Taksim Sözleşmesi Tapu İptali Ve Tescil - Yorum
  DİLAN DOĞUALP -
  5 Ağustos 2016

  Haklı olduğunuza inanıyorsanız, sakin olmayı başarabilirsiniz

  Cevapla
 • Miras Taksim Sözleşmesi Tapu İptali Ve Tescil - Yorum
  TALHA BİLİCAN -
  19 Ağustos 2016

  Miras Taksim Sözleşmesi Tapu İptali Ve Tescil Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

  Cevapla
 • Miras Taksim Sözleşmesi Tapu İptali Ve Tescil - Yorum
  -
  14 Mart 2017

  merhabalar ben annemden kalan mirasta diğer mirasçılarla anlaşamadığım için izalei şu davası açtım fakat daha sonra anlaşma sağlandığı için davadan feragat ettim şimdi avukatım benden 40 bin tl istiyor yani payıma düşenin %12 si. ama dava neticeye bağlanmadı vede izalei şuya gitmedim avukatun benden talep ettiği parayı vermek zorunda mıyım sadece vekalet ücreti versem oluyor mu

  Cevapla
Yorum Bırak