Atla

Mirasın Reddi İcra Takibine İtiraz


Mirasın Reddi İcra Takibine İtiraz

Mirasın Reddi İcra Takibine İtiraz

Mirasın Reddi İcra Takibine İtiraz

Mirasın reddi demek aslında adından da anlaşıldığı üzere mirasçıların mirası reddetmesi demektir. Murisin ( ölen ve miras bırakan kişi ) , bıraktığı mirastan fazla borcu varsa, mirasçılar bu borçlardan sorumlu olmak istemezler. Bu nedenle de mirası reddetme haklarına sahiptirler. Medeni Kanun’un 605. maddesinde bu durum açıkça ortaya konulmuştur. Yasal olan ve atanmış olan mirasçılar, miras reddi hakkına sahiptirler.

Bununla birlikte murisin öldüğü tarihte, ödeme yetisine sahip olmadığı, borç batağında olduğu açıkça belli ise veya resmen tespiti söz konusu olmuşsa mirasçılar mirası reddetmiş sayılmaktadır. Reddi miras, ölümden sonraki hakları asla etkilemez. Mesela yetim aylığı, ölen kişiye değil kalan kişiye ait bir hak olmaktadır.

Reddi miras yapılmış olması, borçlardan hemen kurtulma anlamı taşımaz. Sizlere belgeler ulaşır ve bu belgelerin içeriğine göre gerekli itirazlar yapılmalıdır. Bu itirazlarda zaman anlamında değişiklikler söz konusu olmuştur.

Daha önce yapılabilecek olan itirazlar için süre sınırı yoktu. 12 Hukuk Dairesi, borçlu taraf reddi miras halindeyken süresiz olarak şikayette bulunabilir şeklinde karar vermekteydi. Fakat daha sonrasında değerlendirmeyi şikayete değil süreye göre yapmaya karar verdi. Bu nedenle itirazla süreye göre değerlendirilecektir. Size gelen belgelerin niteliğine göre, gereken sürelerde dönüş yapılması gereklidir.

İlamsız ödeme emri ve kambiyo takibi için yedi gün, ilamlı takip için de yedi gün süreli itiraz söz konusu olmaktadır. Gelen belgelere ve o belgelere uygun sürelere göre itirazda bulunmanız gerekir.

Mirasın Reddi Yapanın Mirasçılarının Durumu

Reddi miras yapıldığı zaman, mirası reddetmiş olan mirasçının, mirasçılık ile ilgili hakları son bulur. Sadece mirası reddeden kişiye ait sorumluluklar söz konusudur. Mirasın reddi durumunda, farklı sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Ret durumunda mirasçı kişinin yasal veya atanmış mirasçı olması durumu sonuçları etkilemektedir. Aynı zamanda mirası reddeden mirasçı sayısı ve buna benzer koşullar değişik sonuçlar ortaya koyabilmektedir.

Yasal mirasçı olan kişilerden biri mirası reddederse, miras açıldığı zaman hiç hakkı kalmaz. Sanki bu kişi sağ değilmiş gibi, her şey hak sahiplerine geçer. Miras açıldığı zaman bu kişi ile ilgili hak veya sorumluluk söz konusu değildir. Bu kişi yok sayılır ve her şey miras ile ilgili hak sahiplerine geçmektedir. Mirası red eden mirasçılara yapılan icra takibine süresinde itiraz edilmesi gerekmektedir. 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Mirasın Reddi İcra Takibine İtiraz - Yorum
  BEYTUR ARPAT -
  12 Ağustos 2016

  Mirasın Reddi İcra Takibine İtiraz dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

  Cevapla
 • Mirasın Reddi İcra Takibine İtiraz - Yorum
  Mutman -
  4 Aralık 2016

  Ben babam vefat ettı 2 ay dolmadanreddı mıras ettım dava sonuçlandı 6 ay gectı ama benım borcundan dolayı icra dairesi babamdan kalan mirası satışı gerçekleştirdi bununla ilgili ne yapmam lazım mı. Bilgilendirirseniz sevinirim.

  Cevapla
 • Mirasın Reddi İcra Takibine İtiraz - Yorum
  -
  12 Nisan 2017

  aynı durum bende de var sonuç alabıldınız mı

  Cevapla
Yorum Bırak