Atla

Mirastan Mal Kaçırma Davası


Mirastan Mal Kaçırma Davası

Mirastan Mal Kaçırma Davası

Mirastan Mal Kaçırma Davası

Miras bırakacak olan kişiler yasal ya da atanmış durumda olan mirasçılarına kendi mirasçılık haklarından gelen paylarını vermemek adına mal kaçırma yoluna gidebilir. Bu durum daha çok miras bırakacak olan kişinin mirasçılarına geçmesi beklenen eşyaları kendi üzerinden çıkararak satışa çıkarması ve hatta satması şeklinde de gerçekleşebilir.

Gerçekten bir alım satım gerçekleşmemesine rağmen sadece mirasçılarından mal kaçırmak amacıyla bu tip bir davranış gösteren kişiler hakkında mirasçılar kendi haklarını koruma talebiyle dava açarak başvuruda bulunabiliyor. Hukuki haklarının korunmasını isteyen kişilerin açtığı bu davalar mirastan mal kaçırma davaları olarak bilinmektedir.

Mirastan Mal Kaçırma Nasıl Gerçekleşir?

Miras bırakması beklenen kişinin tapu üzerinde yapılan kayıt değişiklikleri ile gerçekten öyle bir satış işlemi yapılmamasına rağmen satış işlemi yapılmış gibi gösterdiği tüm durumlar hukuki alanda muris muvazaası adıyla değerlendirilmektedir.

Muris muvazaalarının meydana gelmesi halinde tapu üzerinde satış işlemi gösterilmiş olan mallarla ilgili olarak kişiler tapu iptali ve tescili davalarının açılmasını talep edebiliyor.

Muris muvazaası da tam da bu sebeple mirasçıların kendi haklarından gelen mallara sahip olmasının engellendiği durumlarda korunmasını sağlamak üzere ortaya atılmış bir kavram olmaktadır. Tapu iptali davalarının açılması söz konusu olduğunda davayı açacak olan kişiler muris muvazaası sonrasında mağdur konuma gelmiş olan mirasçılık haklarını alamamış olan mirasçılar olmaktadır.

Mirastan mal kaçırmanın önüne geçmek için tapı iptali davasını açmış olan mirasçıların satış işlemlerinin geçersiz olduğunu muvazaa durumunu gerekçe göstererek ortaya koyması mümkün olabiliyor. Muvazaa gerçekleştiğinin ispat edilmesi halinde doğrudan tapu iptalinin gerçekleşmesi sağlanabilmektedir.

Mirastan Mal Kaçırmanın İspatı

Tapu iptal davalarında muris muvazaasının ortaya çıktığı hallerde yasal mirasçı sıfatına sahip olan kişilerin kendi mirasçılık haklarına sahip çıkması için mirastan mal kaçırmayı kesin bir şekilde delillerle ortaya koymuş olması gerekmektedir. Tapu iptal davalarında mirastan mal kaçırmanın gerçekleştiği ancak hakim kanaati ile yasal zemine oturabilir. Bu nedenle kişilerin ellerindeki delillerle mirastan mal kaçırmaya yönelik olarak göstermelik bir satış işlemi yapıldığını ortaya koyması gerekiyor.

Bu noktada satış işleminin taraflarının ekonomik durumlarını, satışta ödenen rakamlarla gerçekte ödenen rakamlar arasında bir fark bulunup bulunmadığını kişilerin ortaya koymuş olması gerekmektedir.

Bu aşamada muristen de satış işlemini hangi sebeple gerçekleştirmiş olduğu öğrenilmeli ve buna bağlı olarak satışın haklı olup olmadığı sebebin geçerli bir sebep olup olmadığı ortaya konmalıdır. Satış yapılmasına rağmen murisin yine aynı taşınmaz üzerindeki faaliyetleri devam ediyorsa bu da hakim tarafından gerekli kanaatin oluşması için yeterli olacaktır.

mirastan mal kaçırma nasıl engellenir

Mirastan Mal Kaçırma Nedeniyle Açılan Tapu İptal Davaları

Tapu iptali davasını açacak olan kişiler için en dikkat edilmesi gereken nokta bu davalarda bir zamanaşımı süresinin bulunmadığıdır.

Pek çok zaman kişiler üzerinden uzun zaman geçmesi sebebiyle bu davaları açmaktan geri durabiliyor. Oysa tapu iptali davaları ile yaşanan hak kayıplarının önüne geçilmesi mümkün olabilmektedir.

Tapu iptali davaları, davalara konu olan olayların kendine has unsurları bakımından çok farklı şekillerde gelişebileceği dikkate alındığında bir avukat yardımıyla sürdürülmesi gereken davalardan olmalıdır.

Miras alanında uzman bir avukat yardımıyla hukuki prosedürlerin yerine getirildiği şekliyle hakların geri alınması sağlanabilir. Miras davaları, miras davası nasıl nerede açılır konular için Miras hukuku sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Mirastan Mal Kaçırma Davası - Yorum
  ZAFER AYHAN -
  10 Ağustos 2016

  Mirastan Mal Kaçırma Davası Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

  Cevapla
 • Mirastan Mal Kaçırma Davası - Yorum
  SİNEM GÖKTÜRK -
  16 Ağustos 2016

  Mirastan Mal Kaçırma Davası Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

  Cevapla
 • Mirastan Mal Kaçırma Davası - Yorum
  TARKAN ÇÖRTEN -
  16 Ağustos 2016

  Mirastan Mal Kaçırma Davası Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

  Cevapla
 • Mirastan Mal Kaçırma Davası - Yorum
  Sezer -
  4 Aralık 2016

  Mirastan Mal Kaçırma Davası Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

  Cevapla
Yorum Bırak