Atla

Motorlu Araç İşletenin Sorumluluğu Davası


Motorlu Araç İşletenin Sorumluluğu Davası

Motorlu Araç İşletenin Sorumluluğu Davası

Motorlu Araç İşletenin Sorumluluğu Davası

Motorlu Araç İşletenin Sorumluluğu Davası

Günümüz teknoloji dünyasında araç kullanımı hem bireysel sınıfta hem de kurumsal statüde son derece yaygın şekilde mevcut olup, bu duruma bağlı olarak modern çağda trafik kazaları oranlarında çok ciddi yükselişlerin meydana geldiği görülüyor. Bu durumda kara yollarında meydana gelen maddi hasarlı, ölümü ve yaralamalı trafik kazalarından çok ciddi mağduriyetlerin yaşanmasına neden oluyor ki. Türkiye' de kanun koyucu tarafından bu alanda ortaya çıkan hukuki doğrultudaki gereksinimlerin karşılanabilmesi hedefi ile çeşitli düzenlemelerde bulunuyor. Buna göre Türkiye' de motorlu araça işletenin sorumluluğu davası. Gündeme geliyor ki ilgili kanun dahilinde belirtilen koşullar ile bu konudaki gereksinimlerin hak kaybı yaşanmadan karşılanabilmesi sağlanıyor.

Motorlu Araç İşletenin Sorumluluktan Kurtulması

Genel olarak motorlu araç işletenin sorumluluktan kurtulması durumu. Motorlu araç işleten kişinin ve bağlı olduğu teşebbüsün sahibinin sorumluluktan kurtulmasına yönelik olarak ilgili kanun düzenlemesi 2918 sayılı Kara yolları Trafik Kanununun 86. Maddesinin 1. Fıkrası dahilinde düzenlenmiştir. Söz konusu belirtilen kanun hükmü kapsamında motorlu aracı işletenin risk yükümlülüğünü bertaraf edebilmesi. Açısından öncelikli olarak meydana gelen trafik kazasında kendisine ya da fiillerinden yükümlü olduğu kişilere yüklenebilecek bir kusurun olmadığını ve araç üzerinde mevcut olan bir bozukluğun söz konusu trafik kazasının meydana gelmesinde önemli bir faktör olmadığını ön şart şeklinde kanıtlama yükümlülüğüne sahiptir. Eğer motorlu araç işletenin ve bağlı olduğu teşebbüsün sahibinin söz konusu ispat yükümlülüğünü yerine getirememesi durumunda meydana gelen trafik kazasında zarar görmüş olan karşı tarafa yönelik olarak sorumluluğu sürer.

Motorlu Araç İşletenin Sorumluluktan Kurtulmasının Ön Şartları

Motorlu araç işletenin Kara yolları Trafik Kanunu' nun 86. Maddesi 1. Fıkrası çerçevesinde söz konusu trafik kazasından doğan sorumluluktan kurtulabilmesi açısından ön şart şeklinde hem şahsının hem de fiillerinden yükümlü olduğu kişilerin trafik kazasının yaşanması noktasında kusuru olmadığını ve araç üzerinde söz konusu olabilecek bir arıza veya bozukluğun, trafik kazasının yaşanması noktası etkili olmadığını kanıtlaması gerekir.

Bu doğrultuda da;

*Trafik Kazasında Kusursuzluk Motorlu araç işletenin sorumluluktan kurtulabilmesi için trafik kazasını. Ve bu kazadan doğan zararın oluşması noktasında hem kendisinin hem de fiillerinden yükümlü olduğu kişilere yöneltilebilecek bir kusurun olmaması gerekir. Motorlu araç işletenini şahsının ya da fiillerinden sorumlu olduğu kişilerin kusurunun mevcut olması durumunda, bu kusur, ek kusur yani munzam olarak kabul edilir. Kara yolları Trafik Kanunu' nun ilgili maddesi çerçevesinde de sorumluluktan kurtuluş kanıtı oluşturularak, sorumluluktan kurtulabilmesini engeller.

*Araçtaki Olası Arızanın Kaza Yaşanmasına Neden Olmaması Motorlu taşıt işletenin sorumluluktan kurtulabilmesi için ön şartlardan birisi de araçta olası arızanın mevcut olması ve bu durumun trafik kazasının oluşmasında etkili olmamasıdır. Trafik kazasının araçtaki olası arızadan dolayı meydana gelmesi halinde motorlu taşıt işleten, kanun koyucu tarafından Kara yolları Trafik Kanunu' nun 86. Maddesinin 1. Fıkrasında kendisine tanımakta olduğu olanaktan faydalanma hakkını yitirmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Motorlu Araç İşletenin Sorumluluğu Davası - Yorum
  ONUR KESKİN -
  7 Ağustos 2016

  Motorlu Araç İşletenin Sorumluluğu Davası Sayın avukat Mevcut davanın açma şartları nelerdir.?

  Cevapla
 • Motorlu Araç İşletenin Sorumluluğu Davası - Yorum
  GAMZEGÜL HARMANBAŞI -
  12 Ağustos 2016

  Motorlu Araç İşletenin Sorumluluğu Davası Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

  Cevapla
Yorum Bırak