Atla

Nişan Hediyelerinin İadesi Davası


Nişan Hediyelerinin İadesi Davası

Nişan Hediyelerinin İadesi Davası

Nişan Hediyelerinin İadesi Davası

A. NİŞAN HEDİYELERİNİN İADESİ  B. NİŞANIN BOZULMASI MADDİ MANEVİ TAZMİNATNişan Hediyelerinin İadesi Davası açılabilmesi için hediyelerin alışılmışın dışında olması gerekir. Hediyelerin alışılmışın dışında hediyeler olup olmadığına her somut olayda hakim tarafından karar verilmelidir. Kullanılmakla eskiyen ya da tüketilen eşyaların alışılmış hediye kabul edilmeleri gerekir. Bir nişan hediyesinin alışılmış sayılabilmesi, bunun yöresel örf ve adete göre verilen hediyelerden olması hususu yanında, bu gibi hediyelerin maddi değerinin günün koşullarına göre fahiş olmayan hediyelerden bulunmasına bağlıdır ki, bu fahişlik olgusu da daha çok tarafların mali ve sosyal durumlarıyla ölçülmek gerekir. Yani özellikle söz konusu hediyeyi veren nişanlının mali gücünü aşmak verdiği hediyenin onun yönünden alışılmış sayılması ve fahiş olmayacağının kabulü düşünülemez. Aksi takdirde hediye verilen nişanlının haksız zenginleşmesine yol açılmış olur. Ayrıca altın takılar alışılmış eşya kapsamında değildir.

Yargıtay Kararı - Nişan Hediyelerinin İadesi Davası

T.C. YARGITAY 3.Hukuk Dairesi Esas:  2014/4653 Karar: 2014/11936 Karar Tarihi: 17.09.2014NİŞAN HEDİYELERİN İADESİ VE TAZMİNAT DAVASI - NİŞANIN BOZULMASI - TALEP EDİLEN KOL SAATİ İKİ ADET CEP TELEFONU VİDEO KAMERA LAPTOP YEMEK TAKIMI YÖNÜNDEN DAVANIN REDDİNE KARAR VERİLDİĞİ - AVACI LEHİNE MAKTU VEKALET ÜCRETİNE HÜKMEDİLMEDİĞİ ÖZET: mahkemece davacı-karşı davalının talep ettiği, kol saati, 2 adet cep telefonu, video kamera, laptop, yemek takımı yönünden davanın reddine karar verilmesine rağmen, kendisini vekille temsil ettiren davalı-karşı davacı lehine maktu vekalet ücretine hükmedilmemesi usul ve yasaya aykırı olup doğru görülmemiş, bu yönden kararın davalı-karşı davacı yararına bozulması gerekmiştir. (4721 S. K. m. 6, 23, 24, 25, 26, 121, 158, 174, 287  Nişan Hediyelerinin İadesi Davası ve diğer makaler için Ankara Avukat sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • SUNA ÇAPAR -
  16 Ağustos 2016

  Nişan Hediyelerinin İadesi Davası Bu konuda dava dilekçesi nasıl yazılır nedeniler nasıl açıklanır.

  Cevapla
 • HİLAL ERENEL -
  11 Eylül 2016

  Nişan Hediyelerinin İadesi Davası Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

  Cevapla
 • FERİT VARÜRER -
  19 Eylül 2016

  Nişan Hediyelerinin İadesi Davası Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

  Cevapla
 • SAFİYE KURTÇA -
  14 Kasım 2016

  Nişan Hediyelerinin İadesi Davası Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

  Cevapla
Yorum Bırak