Atla

Nişan Hediyelerinin İadesi Davası


Nişan Hediyelerinin İadesi Davası

Nişan Hediyelerinin İadesi Davası

Nişan Hediyelerinin İadesi Davası

Nişanlılık, evlenme haricinde bir nedenle sona ererse, kadın ve erkeğin birbirlerine veya anne babanın yahut onlar gibi davrananların, diğer nişanlı kişiye vermiş oldukları olağan dışı hediyeler, sahipleri tarafından iadesi istenebilir.

Hediyelerin aynen veya benzeri iade edilmiyorsa, sebepsiz zenginleşme hükümlerince dava açılabilir.

Hediyelerin iadesinde nişanın nasıl bozulduğu, kimin bozulduğu, haklı veya haksız bir gerekçe ile bozulup bozulmadığı önemsizdir.

Nişanın sona ermesi durumda taraflar yöre ve adetlere gereği vermiş oldukları hediyelerinin iadesini isteyebileceklerdir.

Nişanın Bozulması Sebebiyle Manevi Tazminat

Nişanın bozulmasından dolayı kişilik hakları tecavüze uğrayan taraf, kusuru ile nişanın bozulmasına neden olan diğer taraftan manevi tazminat talep edebilir.

Manevi tazminata karar verilmesi için; Nişan bozma iradesi tek taraflı olması veya kusuru ile nişan bozulmasına neden olunması. Tazminat davası açan davacı, nişanın bozulması nedeniyle kişilik hakları zarara uğramış olmalıdır.

Haksız bir gerekçe ile nişan bozulmalıdır. Nişanın bozulması ile meydana gelen zarar arasında bir bağlantı olmalıdır.

Nişan Hediyelerinin İadesi Davası açılabilmesi için hediyelerin alışılmışın dışında olması gerekir. Hediyelerin alışılmışın dışında hediyeler olup olmadığına her somut olayda hakim tarafından karar verilmelidir. Kullanılmakla eskiyen ya da tüketilen eşyaların alışılmış hediye kabul edilmeleri gerekir.

Bir nişan hediyesinin alışılmış sayılabilmesi, bunun yöresel örf ve adete göre verilen hediyelerden olması hususu yanında, bu gibi hediyelerin maddi değerinin günün koşullarına göre fahiş olmayan hediyelerden bulunmasına bağlıdır ki, bu fahişlik olgusu da daha çok tarafların mali ve sosyal durumlarıyla ölçülmek gerekir.

Yani özellikle söz konusu hediyeyi veren nişanlının mali gücünü aşmak verdiği hediyenin onun yönünden alışılmış sayılması ve fahiş olmayacağının kabulü düşünülemez. Aksi takdirde hediye verilen nişanlının haksız zenginleşmesine yol açılmış olur. Ayrıca altın takılar alışılmış eşya kapsamında değildir.

Yargıtay Kararı - Nişan Hediyelerinin İadesi Davası

T.C. YARGITAY 3.Hukuk Dairesi Esas:  2014/4653 Karar: 2014/11936 Karar Tarihi: 17.09.2014

NİŞAN HEDİYELERİN İADESİ VE TAZMİNAT DAVASI - NİŞANIN BOZULMASI - TALEP EDİLEN KOL SAATİ İKİ ADET CEP TELEFONU VİDEO KAMERA LAPTOP YEMEK TAKIMI YÖNÜNDEN DAVANIN REDDİNE KARAR VERİLDİĞİ - AVACI LEHİNE MAKTU VEKALET ÜCRETİNE HÜKMEDİLMEDİĞİ

ÖZET: mahkemece davacı-karşı davalının talep ettiği, kol saati, 2 adet cep telefonu, video kamera, laptop, yemek takımı yönünden davanın reddine karar verilmesine rağmen, kendisini vekille temsil ettiren davalı-karşı davacı lehine maktu vekalet ücretine hükmedilmemesi usul ve yasaya aykırı olup doğru görülmemiş, bu yönden kararın davalı-karşı davacı yararına bozulması gerekmiştir. 

Nişan Hediyelerinin İadesi Davası ve diğer makaler için Ankara Avukat sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Nişan Hediyelerinin İadesi Davası - Yorum
  SUNA ÇAPAR -
  16 Ağustos 2016

  Nişan Hediyelerinin İadesi Davası Bu konuda dava dilekçesi nasıl yazılır nedeniler nasıl açıklanır.

  Cevapla
 • Nişan Hediyelerinin İadesi Davası - Yorum
  HİLAL ERENEL -
  11 Eylül 2016

  Nişan Hediyelerinin İadesi Davası Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

  Cevapla
 • Nişan Hediyelerinin İadesi Davası - Yorum
  FERİT VARÜRER -
  19 Eylül 2016

  Nişan Hediyelerinin İadesi Davası Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

  Cevapla
 • Nişan Hediyelerinin İadesi Davası - Yorum
  SAFİYE KURTÇA -
  14 Kasım 2016

  Nişan Hediyelerinin İadesi Davası Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

  Cevapla
Yorum Bırak