Atla

Ölüm Aylığı Tespit Davası


Ölüm Aylığı Tespit Davası

Ölüm Aylığı Tespit Davası

Ölüm Aylığı Tespit Davası

İş Kanununa göre işçi sayılan kimselerle, işveren veya işveren vekilleri arasında iş akdinden veya iş Kanununa dayanan her türlü hak iddialarından doğan hukuk uyuşmazlıklarının çözülmesi ile görevli İş Mahkemesidir. İstinaf yoluna başvurma süresi, karar yüze karşı verilmişse nihai kararın taraflara tefhimi, yokluklarında verilmiş ise tebliği tarihinden itibaren sekiz gündür. 

İş mahkemelerince verilen nihai kararlara karşı istinaf yoluna başvurulabilir. Şu kadar ki, para ile değerlendirilemeyen dava ve işler hakkındaki kararlar hariç, miktar veya değeri üç bin Türk lirasını geçmeyen davalar hakkındaki nihai kararlar kesindir

Ölüm Sigortasından Sağlanan Haklar Nelerdir

Ölüm sigortası ile, Ölüm aylığı bağlanması, Ölüm toptan ödemesi yapılması, Aylık almakta olan kız çocuklarına evlenme ödeneği verilmesi, Cenaze ödeneği verilmesi olarak sıralayabiliriz.

Yargıtay Kararı - Ölüm Aylığı Tespit Davası

10.Hukuk Dairesi Esas:  2012/13683 Karar: 2012/13422 Karar Tarihi: 04.07.2012 ÖLÜM AYLIĞININ TESPİTİ DAVASI - BOŞANILAN EŞ ADINA BANKA HESABI BULUNUP BULUNMADIĞININ ARAŞTIRILMASI - MUHTAR VE AZALARIN TÜMÜNÜN TANIK SIFATIYLA DİNLENMESİ GEREĞİ - EKSİK İNCELEME - HÜKMÜN BOZULDUĞU

ÖZET: Boşanılan eş İş Kanunu hükümleri kapsamında yer almakta ise adına ödeme yapılabilecek özel olarak açılan banka hesabı bulunup bulunmadığı belirlenmeli; inceleme konusu dava yönünden ise boşanan eşlerin kayıtlı oldukları Köylere ilişkin olarak yeniden geniş kapsamlı jandarma komutanlığı araştırması yapılmalı, anılan köylerde 2004 yılından itibaren görev yapan muhtar ve azaların tümünün tanık sıfatıyla bilgi ve görgülerine başvurulmalı, böylelikle olgusunun gerçekleşip gerçekleşmediği, toplanan kanıtlar ışığı altında değerlendirildikten sonra elde edilecek sonuca göre hüküm kurulmalıdır.

Bu maddi ve hukuki olgular göz önünde bulundurulmaksızın, mahkemece eksik inceleme ve araştırma sonucu davanın reddine karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup bozma nedenidir. O halde davacı vekilinin bu yönleri amaçlayan temyiz itirazları kabul edilmeli ve hüküm bozulmalıdır. Makalede Ölüm Aylığı Tespit Davası Bilgi Amaçlı olarak hazırlanmıştır. Diğer makale için Ankara Avukat ana sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Özdinçer -
    28 Kasım 2016

    Ölüm Aylığı Tespit Davası Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim .

    Cevapla
Yorum Bırak