Atla

Ölümlü Trafik Kazasında Tazminat Davası


Ölümlü Trafik Kazasında Tazminat Davası

Ölümlü Trafik Kazasında Tazminat Davası

Ölümlü Trafik Kazasında Tazminat Davası

Günümüzde kara yollarında yaşanan trafik kazaları ile ilgili olarak yapılan resmi rakam açıklamaları ciddi bir önem taşıyor. Çünkü resmi rakam açıklamalarına göre. Türkiye' de her yıl trafik kazalarında ortalama 5 bin kişinin hayatını kaybettiği ve 100 binden fazla kişinin yaralandığı tespit ediliyor.

Fakat bu söz konusu trafik kazası resmi rakamlarında bulunan ölüm oranlarının. Sadece kaza anında kayıt altına alınan ölümler olması dolayısı ile hastanede veya ilerleyen süreç içerisinde trafik kazasından kaynaklı olan ölümlerin kayıt altına alınmaması bu rakamın çok daha yüksek seviyelerde olmasına yol açıyor. Türkiye' de meydana gelen trafik kazalarının % 94. Gibi önemli bir kısmı insan kaynaklı olurken, bu kazaların % 27' si sürücünün, % 1' i yolcunun hatası dolayısı meydana gelmektedir. Geriye kalan % 6' lık insan kaynaksız kazalarda % 5 araç ve % 1 yol kaynaklı olduğu görülüyor.

Ölümlü Trafik Kazasında Tazminat Davası Nasıl Açılır

Söz konusu olan trafik kazalarının oluşturmakta olduğu maddi ve manevi zararların. Boyutları da her geçen gün büyük bir hız ile artış gösteriyor. Türkiye' de araç ve yolcu sayısında artışların yaşanmasına paralel olarak trafik kazalarında da artışların yaşanma oranlarının çok daha yüksek seviyelere ulaştığı görülüyor. Trafik kazaları dolayısı ile genel olarak çeşitli boyut ve niteliklerdeki yararlanmalar ve ölüm gibi sonuçlar ile karşı karşıya kalınabiliyor.

Bu hallerde kayıp yaşamış olan kişinin kendisi ya da vefatı durumunda yasal hak sahipleri olan mirasçılarının karşı karşıya kalmış olduğu hem maddi hem de manevi zararların tanzim edilebilmesi için tazminat davası açabilme hakkına sahip olabilmektedirler. Trafik kazalarında maddi ve manevi tazminat davaları ile ilgili olarak oldukça. Geniş kapsamlı etkenlerin söz konusu olması dolayısı ile profesyonel avukat desteğinin alınması dava süreçlerinin en doğru şekilde. Yönlendirilebilmesini ve bu şekilde çok daha kısa süreler içerisinde davalardan istenen. Sonucun elde edilebilmesi ve hak kayıplarının önlenebilmesi sağlanabilmektedir. 

Ölümlü Trafik Kazasında Kimler Maddi Tazminat Davası Açabilir?

Trafik kazası dolayısı ile maddi ve manevi tazminat davasının kimler tarafından açılabileceği. Eğer trafik kazası mağduru yaşıyor ise Borçlar Kanunu' nun 41, 45 ve 47. Maddeleri çerçevesinde doğrudan kendisi tarafından hem maddi tazminat davası hem de manevi tazminat davası açabiliyor. Ancak söz konusu trafik kazasında mağdur vefat etmiş ise kişinin vefatı ile maddi ve manevi zarar yaşayan yasal hak sahipleri olan mirasçıları tarafından tazminat davası açılabilmesi söz konusu olmaktadır.

Ayrıca tazminat davası yaralamalı trafik kazası dolayısı ile açılmasına karşın kişinin vefatı durumunda. Yasal hak sahipleri trafik kazası kaynaklı bu ölümün ardından ölümlü trafik kazası şeklinde bir maddi ve manevi tazminatına dönüş yapabilir. Trafik kazasıyla ilgili olmayan ölümlerde normal olarak yasal hakları çerçevesinde yaralanmalı trafik kazası çerçevesindeki maddi ve manevi tazminat davasına devam edebilmektedirler.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Ölümlü Trafik Kazasında Tazminat Davası - Yorum
    AYBİKE UYANIK -
    9 Ağustos 2016

    Ölümlü Trafik Kazasında Tazminat Davası Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

    Cevapla
Yorum Bırak