Atla

Ortaklığın Giderilmesi Davası


Ortaklığın Giderilmesi Davası

Ortaklığın Giderilmesi Davası

Ortaklığın Giderilmesi Davası

Ortaklığın Giderilmesi Nasıl Olurİzale-i Şüyu olarak da bilinen ortaklığın giderilmesi durumu, taşınmaz herhangi bir mal ya da mülkün kullanım haklarına sahip olan kişiler arasında pay edilmesi ya da satılması sonucunda sona ermesi anlamına gelen bir durumdur. Ortaklığı gidermek ortaya yeni bir hakkı doğurur. Ortaklığın giderilmesi yani sona erdirilmesi ise paylaşımların oy birliği sonucunda ya da mahkemeler tarafından verilen kararlar sonucunda sona erdirilmesidir. Ortaklığın giderilmesi kararı, mahkeme tarafından pay ve paydaşların adedine göre belirlenir. Bu durumun aksi bir durum olduğu takdirde, dağıtımlar ve ortaklıklar mahkeme tarafından ele alınır.

Ortaklığın Giderilmesi Davası Nasıl Açılır

Ortaklığın giderilmesi için her ortak tarafından bir dilekçe verilmesi ve dava açılması şarttır. Bu şart ile birlikte davayı açmak mümkündür ve şahısların hepsi dilekçe verir. Ortaklığın giderilmesi yani sona erdirilmesi için herhangi bir düzeltme kararı yoktur. Buna rağmen maddi anlamdaki hataların düzeltilmesi için talepte bulunmak mümkündür. Ortaklığın bitirilmesi için gerekli olan tüm ilamlar kesinleştikleri tarihten itibaren 10 yıl içerisinda infaz edilmelidir. Aksi takdirde ilamlar zaman aşımına uğrar ve zarar görür.  Ancak bu zaman aşımı ancak satış yoluyla gerçekleşen ilamlarda meydana gelir, taksim suretiyle elde edilen ilamlarda meydana gelmez. Ortaklığın giderilmesi için açılan davalarda kararlar kesinleşinceye kadar davayı terk etmek yani davadan çekilmek mümkündür.Satış Yolu İle Ortaklığın Giderilmesi NedirDaha önceden paylaşmış olduğumuz yazılarda ortaklığın giderilmesi hakkında açılacak davanın nasıl olacağıyla ilgili bilgilendirme yapmıştık. Şimdiki yazıda ise sizlere satış yoluyla ortaklığın nasıl giderileceğine dair bir bilgilendirme yapmaktayız. Ortaklığın giderilmesi davasında ilk olarak mahkeme tarafından ele alınan konu kişiler arasında malların bölünüp bölünmeyeceği konusudur. Mahkeme, malların bölünüp bölünmeyeceği konusunda imar durumlarını, hisse sahiplerinin özelliklerine ve hissedarların özelliklerine dikkat eder. Ortaklığın giderilmesi davası olarak açılan davada, Türk Medeni Kanunu bir hüküm sağlar. Bu hükümde ise, "Malları paylaştırma işlemleri istenen durumlara ve koşullara ygun görülmediği takdirde, açık arttırma ile satış ele alınır. Satışlar, malları paylaşacak olan hissedarlar arasında açık arttırmayla paylaştırılır ve herkesin rızası alınmış olur." Şeklinde yer alıyor. Bu hükme bağlı bir şekilde kararlar kesinleşirse, açık arttırma yolu kesin olarak tercih edilir. Gerekli olan tüm masraflar ödendikten sonra, mahkemenin başvurduğu kalem müdürlüğü tarafından işlemler yapılır. En önemli olarak ele alınan husus ise, satışların yapılmadan önceki keşifleri ve raporları tamamlamasıdır. Satışlar İcra ve İflas Kanunu tarafından denetlenir ve hüküm verilir. Gerekli olan takdirler saptandıktan sonra artış satış ilanları verilir ve sözde işlemler de tamamlanır. İhale başlar. Satış memurları da hazırlaması gereken tüm evrak ve raporları kanunda yer alan maddelere uygun olarak hazırlar ve ilan eder. Takdirlerde yer alan teminatlar, bu teminatı yatıran kişiler tarafından ihale eklenir. Satış ilanlarının tüm bu durumlar ele alındığı zaman satış gününden önce yapılması gerekiyor. Satışlar, satış yapılacak olan kişiler zaman ve tarihi ile birlikte bildirilir. Usule uygun bir şekilde ihaleler başlar. Burada ise devreye satış paydaşlığının giderilmesi için Sulh Hukuk Mahkemesi devreye girer. Kişiler herhangi bir durumda ya da satışlara dair bozuklukta şikayette bulunabilirler.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Ortaklığın Giderilmesi Davası - Yorum
  MELİSA AKGÜL -
  9 Ağustos 2016

  Ortaklığın giderilmesi davası miras ortaklığı dışında paylı mülkiyetlerde de açılabilir mi? Kanuni mirasçı dışında miras ortaklığına sonradan dahil olan 3. kişi de dava açabilir mi?

  Cevapla
 • Ortaklığın Giderilmesi Davası - Yorum
  SU GÜN -
  2 Eylül 2016

  Ortaklığın Giderilmesi Davası Bu davada bir çok talebim oldu hiç bir şekilde sonuç alamadım bundan sonra ne yapılabilir.

  Cevapla
Yorum Bırak